تشدید خشونت های مسلحانه در دارفور سودان | اتاق خبر
کد خبر: 353647
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 13:18
خشونت های مسلحانه با حملات متعدد افراد مسلح دارفور سودان به منطقه « طور» در 80 کیلومتری جنوب «زالنجی» دارفور، تشدید شده است.

اتاق خبر - روزنامه سودان تریبون و به نقل از شاهدان عینی نوشت: شامگاه سه شنبه حمله افراد مسلح دارفور سودان به منطقه « طور» در 80 کیلومتری جنوب «زالنجی» دارفور، پنج کشته و سیزده زخمی بر جا گذاشت.
بر اساس این گزارش، به دنبال حملات متعدد افراد مسلح به «زالنجی» در دارفور سودان، بسیاری از ساکنان این منطقه از بیم حملات مسلحانه، به جنگل های اطراف گریختند.
ناآرامی در دارفور غربی از آنجا آغاز شد که یک نیروی شبه نظامی تحت حمایت دولت سودان به روستای «مولی» در این منطقه و در نزدیکی مرز چاد حمله و شمار زیادی از ساکنان آن را آواره و راهی شهر «جنینه» کرد. این حمله با اعتراض و تظاهرات سکنه روستا مواجه شد.
از سویی تنش در شهر «جنینه» در دارفور غربی نیز پس از اعتراض سکنه این روستا بالا گرفت و اتحادیه آفریقا درخصوص تداوم تنش در این شهر و اطراف آن ابراز نگرانی کرده است.
این در حالی است که نیروهای امنیتی سودان در گذشته برای متفرق کردن جمعیت های معترض مردمی به خشونت متوسل شده اند.
بر اساس اعلام سازمان ملل، تاکنون بالغ بر 300 هزار نفر در این درگیری های این منطقه کشته شدند. بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر آواره شدند و حدود 4 میلیون و 400 هزار نفر نیز به کمک نیاز دارند. هرچند کشتار و خونریزی در این منطقه فروکش کرده، اما شورش ها ادامه دارد و خارطوم حمله به گروه های شورشی را طی یک سال گذشته تشدید کرده است.
در این میان هیات صلح بانی سازمان ملل - اتحادیه آفریقا (یونامید) نیز همواره به کوتاهی در حفاظت از جان غیرنظامیان متهم بوده است.
دیوان بین المللی کیفری در سال 2009 عمر البشیر رییس جمهوری سودان را به ارتکاب جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی در دارفور متهم کرد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید