«کردستان» کریدوری برای ترانزیت ایران | اتاق خبر
کد خبر: 353690
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 16:20
استان کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و درحال حاضر عملیات صادرات، واردات و ترانزیت کالا در کردستان از طریق مرز رسمی باشماق مریوان انجام می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، حسین فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استاندار کردستان معتقد است که باید زمینه بهره‌مندی کردستان از بسته حمایتی صادرات غیرنفتی را در سال جاری فراهم کنیم. محور اصلی اقتصاد مقاومتی را می‌توان توسعه صادرات نام برد چون اگر تولید داشته باشیم و نتوانیم این تولیدات را به خارج از مرزها هدایت کنیم، در عمل ارزش افزوده‌ای ایجاد نشده است. وی ادامه می‌دهد: تولیدکننده خوب به طور حتم صادرکننده خوبی نیست، بنابراین برای توسعه صادرات به نهادهای حد واسط به عنوان تسهیلگران این عرصه نیاز داریم و باید آن را مورد توجه قرار دهیم. امیدواریم در سال اقدام و عمل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در عراق و سایر کشورهای هدف صادراتی محصولات کردستان بیش از پیش یاری‌گر استان کردستان باشد و مسئولان هم در انجام وظایف خود کوشا و ثابت‌قدم باشند تا شاهد افزایش صادرات در این استان باشیم.


۴۷۴ میلیون دلار صادرات کردستان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه میزان صادرات استان در سال ۹۳ حدود ۴۸۱ میلیون دلار بوده، می‌گوید: صادرات استان کردستان در سال گذشته به ۴۷۴ میلیون دلار رسیده است. این میزان صادرات در سال ۹۳ به وزن ۸۶۲ هزار تن و در سال ۹۴ حدود ۷۲۰ هزار تن بوده است. یعنی از لحاظ ارزشی حدود یک درصد و از لحاظ وزنی حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است.
محمد دره‌وزمی می‌افزاید: عمده کالاهای صادراتی استان در زمینه محصولات کشاورزی از جمله سیب تازه، گوجه فرنگی، خیار، ترشی، توت فرنگی، تراکتور وحیوانات زنده مانند گاو بوده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با اشاره به کشورهای هدف صادراتی تصریح می‌کند: همچنین عمده کشورهای هدف صادراتی کردستان را می‌توان عراق، سودان، امارات متحده عربی و افغانستان نام برد اما حدود ۹۰ درصد صادرات استان به عراق انجام می‌شود. دره‌وزمی بیان می‌کند: واردات استان کردستان در سال ۹۳، حدود ۱۳۲ میلیون دلار و در سال ۹۴ حدود ۳۷ میلیون دلار بوده که خوشبختانه حدود ۷۲ درصد کاهش داشته است. وی ادامه می‌دهد: عمده کالاهای وارداتی برنج، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی شامل اجزا و قطعات، قراضه، ضایعات باتری، روغن‌های معدنی و مواد معدنی است. مبدا واردات این کالاها هند، ایتالیا، عراق و پاکستان است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان تاکید می‌کند: استان کردستان ۳ گمرک و یک بازارچه مرزی فعال به نام سیرانبند دارد، همچنین باشماق، سنندج و بانه نیز گمرکات این استان هستند. بیشترین صادرات استان از طریق گمرک باشماق مریوان انجام می‌شود. دره‌وزمی اظهار می‌کند: مشکلات صادرات به دو بخش تقسیم می‌شود؛ بخشی از این مشکلات مربوط به خارج از کشور و بخش دیگر داخلی است. بر اساس هدفی که در سطح ملی برای صادرات کشور در نظر گرفته شده است، وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفته صادرات را تا۱۰ میلیارد افزایش دهد. به همان نسبت ما هم باید سهمی در این افزایش صادرات داشته باشیم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه هدفی که برای صادرات استان در سال جاری تعیین شده حدود ۵۷۰ میلیون دلار است، اضافه می‌کند: خوشبختانه برای صادرات ظرفیت‌های بسیاری در استان وجود دارد. چون بیشتر صادرات استان به عراق است، سهم صادرات عراق از صادرات کشور ۱۳درصد و سهم صادرات استان از عراق ۷ درصد است که سهم بسیار کمی است و باید بیشتر شود.

 
وی خاطرنشان می‌کند: فقط عراق کشور هدف صادراتی استان نیست بلکه کشورهای دیگر هم هدف صادراتی ما هستند. یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرکنندگان مقررات ملی است که مانع صادرات برای کل کشور است، صادرکنندگان استان کردستان هم دارای مشکلاتی در این زمینه بوده‌اند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان ادامه می‌دهد: یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان در زمینه استاندارد ایران است، با وجود اینکه در سال ۹۳ وزیر صنعت، معدن و تجارت در بغداد توافقنامه‌ای امضا کردند که استاندارد کشور ایران به رسمیت شناخته شود ولی متاسفانه به این موضوع بها داده نمی‌شود.
دره‌وزمی تصریح می‌کند: همچنین حمل یکسره کالا یکی دیگر از مشکلات است که البته این مشکل در داخل کشور ما وجود ندارد بلکه در خارج از کشور با این مشکل روبه‌رو هستیم. کالایی که از کشور ما صادر می‌شود باید در کشور هدف تخلیه شود و دوباره بازبینی شود یعنی یکسره حمل نمی‌شود تا به صورت کامل به مقصد برسد. وی با اشاره به موضوع مشوق‌های صادراتی اظهار می‌کند: خوشبختانه در سال جاری دولت بسته حمایت از صادرات را به تصویب رساند. امیدواریم صادرکنندگان بتوانند از این مشوق‌ها استفاده کنند و برای صادرات تشویق شوند. بسته حمایتی یک فرصت است که صادرکنندگان مورد حمایت و توجه قرار بگیرند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات، زیرساخت‌های صادراتی در استان است، یادآور می‌شود: استان ما می‌تواند کریدور ترانزیتی خوبی برای کل کشور باشد. عمده‌ترین زیرساخت‌ها در زمینه حمل‌ونقل است، جاده‌های استان کردستان نیاز به بازسازی بسیاری دارد به عنوان نمونه جاده کرمانشاه -میاندوآب (مسیرکریدور شمال به جنوب) اگر به جاده دو طرفه تبدیل شود در توسعه صادرات کردستان و هم در زیرساخت صادراتی برای ترانزیت صادرات بسیار تاثیرگذار است.
دره‌وزمی تاکید می‌کند: این زیرساخت‌ها اگر فراهم شود استان ما از نظر زیرساخت‌های توسعه‌ای متحول می‌شود. متاسفانه در زمینه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی، کردستان با مشکلاتی روبه‌رو است اما خوشبین هستیم این مشکلات در سال جاری برطرف شود.
وی خاطرنشان می‌کند: همچنین زیرساخت‌های تجاری استان در مرزها کامل نیست و نیاز به کار بسیاری دارد ولی فراهم شدن زیرساخت حمل‌ونقل می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش صادرات استان داشته باشد. امیدواریم در سال جاری با حمایت دولت بتوانیم هم در سطح کشور و هم در بازارهای هدف صادرات داشته باشیم.

 
تولید بیشترین توت‌فرنگی در کردستان
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با بیان اینکه عمده‌ترین صادرات استان کردستان به عراق انجام می‌شود، می‌گوید: در جلسه کارگروه توسعه صادرات پیش‌بینی شده که صادرات استان کردستان امسال به ۵۷۰ میلیون دلار برسد.
کمال حسینی در می‌افزاید: ارزش صادرات استان در سال گذشته ۴۷۴ میلیون دلار بوده که این میزان صادرات در مقایسه با سال ۹۳ که حدود ۴۸۱ میلیون بوده از لحاظ ارزشی حدود یک درصد و از لحاظ وزنی حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با اشاره به اینکه بیشترین توت فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود، اظهار می‌کند: کردستان در زمینه تولید سیب‌زمینی رتبه سوم را دارد.
حسینی تاکید می‌کند: عمده‌ترین محصولی که از استان کردستان صادر می‌شود مواد غذایی، میوه، سبزی، محصولات کشاورزی، سیب‌زمینی، تخم‌مرغ، مرغ و مصالح ساختمانی (سیمان، گچ، کاشی)، لوازم‌خانگی، آب‌گرمکن، کاشی، لوازم آرایشی بهداشتی و مواد معدنی است. وی با اشاره به مشکلات صادرکنندگان استان کردستان ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در زمینه صادرات در این استان وجود دارد این است که قیمت تمام‌شده کالاهای داخلی نسبت به قیمت کالاهای کشور رقیب و همسایه مانند ترکیه بسیار بالاست. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج بیان می‌کند: تولیدکنندگان استان از لحاظ مالی مشکلاتی دارند زیرا وام‌هایی که به منظور تامین مالی، دریافت می‌کنند نرخ بهره بسیار بالایی دارد. همچنین مالیات و هزینه‌های جانبی که تولیدکنندگان و صادرکنندگان پرداخت می‌کنند، باعث افزایش قیمت تمام‌شده محصولات نهایی آنها شده است.


نکته پایانی
به گفته کارشناسان، استان کردستان یکی از مسیرهای تامین کالاهای مورد نیاز عراق است اما به دلیل مسائل سیاسی و امنیتی ارزش صادرات آن به عراق کاهش یافته است. به همین منظور مسئولان درتلاش هستند که از موقعیت‌ها استفاده کنند و صادرات استان به عراق را افزایش دهند. ‌

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید