اثرات تک رقمی شدن تورم بر متغیرهای کلان اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 353737
تاریخ انتشار: 2 تیر 1395 - 14:52
در گفتگوی اتاق خبر با رییس ایمیدرو بررسی شد
رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران ( ایمیدرو) تک رقمی شدن نرخ تورم را یکی از مثبت ترین اقدامات دولت یازدهم خواند.

باتوجه به آمارهای ارائه شده توسط مرکز آمار نرخ تورم یک رقمی و به 9.5 درصد کاهش یافته است که این موضوع بر بخش های مختلف اقتصادی تاثیرات زیادی خواهد داشت، یکی از بخش های اقتصادی مهم کشور بخش معدن است که تک رقمی شدن تورم در این حوزه بی تاثیر نخواهد بود به همین منظور اتاق خبر گفتگویی را با مهدی کرباسیان ترتیب داد که مشروح آن را در ادامه میخوانید.

تک رقمی شدن نرخ تورم چه تاثیراتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت؟

یکی از سیاست های کلی دولت یازدهم، کاهش نرخ تورم از 40 درصد بوده است که در حال حاضر نرخ تورم به زیر 10 درصد رسیده است که این خبر بسیار خوشی است. کاهش نرخ تورم در دولت یازدهم باعث کاهش تسهیلات بانکی و کمتر شدن قیمت تمام شده برخی از کالا ها شده است.

با توجه به رکود موجود در کشور کاهش نرخ تورم باعث شد که  فشار گرانی و افزایش قیمت بر قشر ضعیف و متوسط جامعه تاثیر بسزایی نگذارد، این موارد بسیار مثبت است و ثبات را در اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد، از نکاتی که در پی کاهش نرخ تورم رخ داد برابری نرخ ارز خارجی با ریال است و این امر باعث شد که ریال بیش از پیش تضغیف نشود .

در مقابل تمام این نکات مثبت ضمن این موضوع که یکی از سیاست های دولت فعلی توجه به نقدینگی برای کنترل تورم بوده است این امر موجب کاهش رونق اقتصادی شده است که برای رفع این فاصله دولت باید از طریق بانک مرکزی به افزایش سرعت نقدینگی بپردازد و تلاش کند در حوزه تولید بخش اشتغال سامان دهد.

تاثیر نرخ تورم بر بخش معدن به چه صورت است؟

در دولت قبل هرروزه شاهد هیجان زیادی در بحث کاهش ارزش پول ملی بودیم و همپنین عدم ثبات سیاست ها و نهایتا تورم بالا باعث افزایش قیمت تمام شده کالاها می شد و قدرت رقابت با محصولات خارجی را از بین برده بود که این مسئله فشار زیادی را بر قشر متوسط جامعه وارد می کرد، تمام این مشکلات در بخش معدن و مواد معدنی نیز وجود داشت، کاهش نرخ تورم توانسته کمک زیادی به ثبات سیاست های اقتصادی کند و باعث آرامش و ثبات در حوزه معدن خواهد شد.

 کاهش بیش از حد تورم چه تاثیری بر بخش تولید دارد؟

در کشورهای پیشرفته دنیا مانند ژاپن رشد منفی تورم هستیم و سالهاست که نرخ تورم در آن صفر است که امسال به منفی صفر درصد خواهد رسید، این رشد منفی تورم در صورتی مفید خواهد بود که به حوزه تولید لطمه ای وارد نکند، در ایران کاهش بیشتر تورم باعث ضربه خوردن تولید خواهد شد در همین راستا بسیاری از اقتصاد دانان معتقدند که اگر نرخ تورم زیر 20 درصد باشد و چرخ تولید بچرخد مشکلی در اقتصاد کلی پیش نخواهد آمد.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید