بريتانيايي‌ها امروز تكليف «برگزيت» را مشخص مي‌كنند | اتاق خبر
کد خبر: 353953
تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 - 11:40
انگليس بر سر دو راهي ماندن يا رفتن از اتحاديه اروپا
«به اميدها و روياهاي فرزندان و نوه‌هايتان فكر كنيد. به ياد داشته باشيد كه آنها ديگر نخواهند توانست تصميمي را كه ما مي‌گيريم به حالت اول بازگردانند.» ديويد كامرون، نخست‌وزير انگليس يك روز پيش از برگزاري همه‌پرسي براي ماندن يا رفتن از اتحاديه اروپا از مردمش

اتاق خبر: «به اميدها و روياهاي فرزندان و نوه‌هايتان فكر كنيد. به ياد داشته باشيد كه آنها ديگر نخواهند توانست تصميمي را كه ما مي‌گيريم به حالت اول بازگردانند.» ديويد كامرون، نخست‌وزير انگليس يك روز پيش از برگزاري همه‌پرسي براي ماندن يا رفتن از اتحاديه اروپا از مردمش خواست كه با چشماني باز راي بدهند. 

به گزارش بلومبرگ، امروز پنج‌شنبه بيش از ۴۶ميليون از راي‌دهندگان بريتانيايي براي تصميم‌گيري بر سر اين موضوع بسيار حساس پاي صندوق‌هاي راي مي‌روند. اگرچه از ابتداي اين هفته نظرسنجي‌ها از افزايش شانس هواداران باقي ماندن در اتحاديه اروپا خبر مي‌دهد اما در مقابل، طرفداران خروج از اين اتحاديه طي آخرين ساعات اين كارزار بر شدت تبليغات خود افزوده‌اند. هواداران «برگزيت» اميدوارند روز پنج‌شنبه اين همه‌پرسي را ببرند و از جمع ۲۸كشور اتحاديه اروپا جدا شوند.   كامرون در واپسين سخنراني‌اش پيش از برگزاري انتخابات در مجاورت اقامتگاه رسمي‌اش در لندن بار ديگر خطرات خروج از اين اتحاديه را گوشزد كرد و گفت: «مردم انگليس اتحاديه اروپا را ترك نكنيد. ما مي‌توانيم وارد عمل شده، رهبري را به دست گرفته، تفاوتي را به وجود آورده و امور را به سرانجام برسانيم. اگر ما اتحاديه اروپا را ترك كنيم همسايگان ما وارد نشست شده و تصميم‌هايي گرفته كه تاثير عميقي بر ما، كشور ما و اشتغال ما خواهد گذاشت. آنها تصميم‌هايي را درباره ما بدون حضور ما خواهند گرفت.» اين تنها خواهش نخست‌وزير از مردم براي ماندن در اتحاديه اروپا نبود. او چندي پيش از اين در مصاحبه با راديو بي. بي. سي اطمينان داد خواهان آنكه اين كشور بخشي از يك «اروپاي متحد» باشد، نيست و گفت:«ما به يك جسد غل و زنجير نشده‌ايم. شما مي‌توانيد بازيابي اقتصاد اروپا را مشاهده كنيد. اين قاره بزرگ‌ترين بازار واحد در جهان است. من يك فرد شديدا وطن‌پرست هستم. ما بالغ بر 1000سال است كه مورد حمله قرار نگرفته‌ايم. ما نهادهايي داريم كه خيلي خوب خدمت‌رساني مي‌كنند. من نمي‌خواهم اين وضعيت را تسليم يك نوع «اروپاي واحد» كنم و ما قرار نيست چنين كاري انجام دهيم.» كامرون همچنين در پاسخ به اينكه صرف نظر از نتايج اين همه‌پرسي آيا به كار خود به عنوان نخست‌وزير انگليس ادامه خواهد داد، گفت:«من فرمان‌هاي مردم انگليس را خواهم پذيرفت و صبح روز جمعه به سر كارم مي‌روم تا آنها را اجابت كنم.»

شهرداري در كنار دولت

نخست‌وزير در اين كارزار تنها نيست و هستند افرادي كه او را ياري كنند. به گزارش يورونيوز، روز چهارشنبه و تنها يك روز مانده به برگزاري اين همه‌پرسي بزرگ‌ترين مناظره مستقيم با حضور دو شهردار سابق و كنوني لندن در مقابل دست‌كم ۶۰۰۰ نفر بر سر اين موضوع در مجموعه ورزشي ويمبلي آرنا برگزار شد. مهاجرت، جايگاه بريتانيا در اروپا و جهان و به ويژه سرنوشت اقتصاد بريتانيا ازجمله مباحثي بود كه حول محور خروج يا باقي ماندن در اتحاديه اروپا مطرح شد. طرفداران خروج از جامعه اروپا، گذشته از حزب كوچك و ملي‌گراي مستقل بريتانيا بيشتر حاميان شاخه‌يي از حزب محافظه‌كار به شمار مي‌روند كه رهبري غيررسمي آنها را بوريس جانسون، شهردار سابق لندن و دوست نزديك كامرون، نخست‌وزير برعهده دارد. «بوريس جانسون» در اين مناظره گفت: «همه سياست اقتصادي ما توسط كميسيون اروپا كنترل مي‌شود و تنها ۳/۶ درصد از كاركنان اين اتحاديه از كشور ما هستند. باعث تعجب نيست اگر مردم اين قدر عصباني هستند. آنها [اتحاديه اروپا] حتي قادر نبودند كه يك پيمان تجارت آزاد را با چين يا هند يا يك قدرت بزرگ اقتصادي ديگر در دنيا ازجمله ايالات متحده امريكا منعقد كنند.»

به اعتقاد جانسون، حق عضويت بريتانيا در جامعه اروپا هر هفته ۳۵۰ميليون پوند (بيش از نيم ميليارد دلار) است كه بخشي از اين پول براي اجراي طرح‌هايي با تصويب پارلمان اروپا و نظارت كميسيون‌هاي اتحاديه اروپا در داخل بريتانيا هزينه مي‌شود.  «صادق خان» شهردار جديد لندن كه در جبهه موافقان باقي ماندن در اتحاديه اروپا حضور دارد، گفت:«بوريس تو بهتر از من بايد بداني، من تمام روزهاي اين هفته با بازرگانان اين شهر صحبت كردم و همان‌طور كه مي‌داني بيش از نيم ميليون شغل در لندن مستقيما به اتحاديه اروپا متصل است. من با مقامات موسسات تجاري در سراسر دنيا صحبت كرده‌ام و حدس بزن مقر اصلي بيش از ۶۰ درصد از اين موسسات مثل سوني و بلومبرگ در كجاست، اينجا در لندن و نيمي از صادرات ما به سمت اروپا سرازير مي‌شوند. چرا ناگهان نظرت را عوض كرده‌اي؟» درحال حاضر حزب كارگر كه حزب اقليت دولت است، حزب ملي‌گراي اسكاتلند (سومين حزب بزرگ كشور از لحاظ داشتن نماينده در مجلس عوام)، حزب ليبرال دموكرات، سبزها و احزاب محلي ولز و ايرلند شمالي به علاوه شاخه بزرگي از حزب محافظه‌كار كه دولت را در دست دارد، موافقت خود را با باقي ماندن بريتانيا در اتحاديه اروپا اعلام داشته‌اند. 


 خطر پيش‌ روي اتحاديه اروپا

خروج فرضي يا قطعي بريتانيا از اتحاديه اروپا كه اقتصاد آن با سه هزار ميليارد دلار بعد از آلمان و قبل از فرانسه، آن كشور را قدرتمندترين و ثروتمندترين كشور اروپا كرده مادر همه بحران‌هايي خواهد بود كه تاكنون در برابر اتحاديه قرار گرفته است. مفهوم خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا خاتمه يافتن حركت به سوي داشتن سياست خارجي و سياست‌هاي دفاعي واحد در اتحاديه اروپا نيز خواهد بود. 

خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا احزاب محافظه‌كار ديگر كشورهاي كوچك اروپايي را به تشويق مردم براي خروج از جامعه و داشتن دموكراسي كوچك‌تر و مستقيم‌تر تشويق خواهد كرد. 

اتحاديه اروپا كه در پنج سال گذشته از سقوط اقتصادي يونان و خروج آن از اتحاديه با پرداخت چند صد ميليارد دلار هزينه پيشگيري كرده است، خروج بريتانيا را در حكم دريچه‌يي مي‌بيند كه گشودن آن مي‌تواند به جاري شدن سيل و فروريختن نهايي اتحاديه منجر شود؛ نگراني عمده‌يي كه دولت امريكا را نيز به خود مشغول داشته است. 

به نظر مي‌رسد، انتخابات پيش ‌روي اسپانيا و قدرت گرفتن حزب پودموس نخستين نگراني اين اتحاديه پس از برگزاري همه‌پرسي برگزيت است. افزايش سطح محبوبيت و توانايي جذب اسپانيايي‌ها به سوي ائتلاف «پودموس و احزاب ائتلافي چپ متحد» باعث شده تا آژير خطر در اتحاديه اروپا و ناتو به صدا درآيد. به گزارش روزنامه لاراسون، محافل ديپلماتيك مي‌گويند اكنون مقامات بروكسل بيش از موضوع برگزيت انگليس نگران اسپانيا هستند چون مطمئن‌اند كه در نهايت مشكلات انگليس تنها به مذاكره و تغيير اساسنامه وابستگي انگلستان به اتحاديه اروپا رفع خواهد شد اما چنانچه پوپوليسم در اسپانيا استقرار يابد، موقعيت بسيار وخيم و خطيرتر مي‌شود. 
چندي پيش بحران مالي يونان كه اقتصادش تنها دو درصد كل اتحاديه اروپا بود، باعث دردسرهاي عظيمي براي اتحاديه اروپا شد و اين درحالي است كه اسپانيا چهارمين اقتصاد اتحاديه تلقي مي‌شود. علاوه بر اين كارشناسان باور دارند، پودموس بتواند به حكومت اسپانيا دست يابد، نظام سوسيال دموكراسي را در پيش نخواهد گرفت و خطوط افراط‌گرايانه‌يي نزديك به آنچه دولت كنوني يونان و سيپراس ترويج كرده را به ‌كار مي‌گيرد. ناتو نيز كه احساس خطر كرده، مي‌گويد بررسي مجدد حضور اسپانيا در آن سازمان مي‌تواند جناح جنوبي مديترانه را بي‌دفاع كند و در معرض خطر قرار دهد. 

منبع: تعادل

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید