سفیر ایران در کره جنوبی: عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای به نفع همه است | اتاق خبر
کد خبر: 354001
تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 - 17:55
سفیر ایران در کره جنوبی اعلام کرد که عضویت دائم کشورمان در سازمان همکاری شانگهای، علاوه بر ارتقای نقش مثبت ایران در سطوح منطقه ای و بین المللی، فرصت های مناسبی را برای تمامی اعضا فراهم می‌آورد که می تواند به نفع همه باشد.

به گزارش اتاق خبر، «حسن طاهریان» روز پنجشنبه اظهار داشت: با تبدیل وضعیت کشورمان از عضویت ناظر به عضویت دائم، سازمان همکاری شانگهای می تواند از ظرفیت ها و پتانسیل های قابل توجه ایران در زمینه های مختلف بهره مند شود.
وی با اشاره به شرایط محیطی ناامن منطقه یادآور شد: ایران در محیط امنیتی نامناسبی بسر می برد و برای دستیابی به برنامه های توسعه اقتصادی خود نیازمند نهادسازی برای ایجاد ثبات است.
طاهریان اضافه کرد: با توجه به اهمیت قاره آسیا در آینده نظام بین الملل، قدرتهای آسیایی همچون ایران نیاز دارند علاوه بر تعریف جایگاه خود در نظام بین المللی، ظرفیت سازی مناسبی برای گسترش همکاریهای اقتصادی داشته باشند.
سفیر ایران در کره جنوبی یادآور شد: بنابر این جمهوری اسلامی ایران با عنایت به وضعیت خاص منطقه ای و بین المللی اش، لازم است که به اشکال و روشهای گوناگون با مجموعه های منطقه ای و بین المللی همکاری داشته باشد و سازمان شانگهای یکی از مجموعه های است که می تواند چنین فرصت هایی را علاوه بر ایران برای سایر اعضا فراهم سازد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که کشورهای آسیای مرکزی و بخش هایی از چین، روسیه و سایر اعضایی که هم اکنون عضو این سازمان هستند در حوزه تمدنی ایران قرار داشتند و آنان اشتراکات فراوان دینی، فرهنگی، تاریخی، زبانی و نژادی با ایران دارند.
او با بیان اینکه مبارزه با تروریسم، افراطی گری و قاچاق مواد مخدر پایه های اولیه شکل گیری سازمان همکاری شانگهای بود اظهار داشت: ایران کشوری پیشرو و دارای تجارب ارزنده در زمینه مبارزه با موارد مورد اشاره در منطقه است و می تواند تجربه های خود را با سایر اعضا به مشارکت بگذارد.
سفیر ایران در کره جنوبی در عین حال تصریح کرد که این خود دلیل دیگری است که می تواند مبحث جدی شرکت کنندگان در شانزدهمین اجلاس سران برای تایید عضویت دائم کشورمان در این تشکل بزرگ باشد تا همه اعضا از ایفای نقش مثبت کشورمان در عرصه های منطقه ای و بین المللی بهره مند شوند.
طاهریان همچنین ابراز امیدواری کرد که با اشاره به مطالب فوق، رفع موانع حقوقی و تحریم های غرب علیه کشورمان و همچنین حمایت سران شانگهای؛ ایران عضویت کامل این سازمان را در نشست شانزدهم در تاشکند به دست آورد.
اعضای سازمان همکاری شانگهای شامل شش عضو ثابت چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و پنج عضو ناظرجمهوری اسلامی ایران، هند، پاکستان، مغولستان و افغانستان است. این سازمان سابقه فعالیت 15 ساله دارد.
در زمان حاضر کشورهای عضو سازمان امنیتی و اقتصادی همکاری شانگهای معادل 30 میلیون و 189 هزار کیلومتر مربع مساحت، سه پنجم گستره آسیا و حدود سه میلیارد نفر جمعیت را دارا هستند.
سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان دولتی است که برای همکاری های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.
شانزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای از امروز به مدت دو روز با حضور سران کشورهای عضو و ناظر و نمایندگان دیگر سازمان های منطقه ای و بین المللی در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار می شود.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید