جامعه قرآنی باید در عرصه فعالیت‌های اجتماعی پیشتاز باشد | اتاق خبر
کد خبر: 354195
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 20:04
محمد باقر قالیباف شهردار تهران با حضور در پانزدهمین همایش «عمری با قرآن» گفت: یکی از وظایف جامعه قرآنی باید حضور موثر برای بر طرف کردن مشکلات فقرا و از کار افتادگان باشد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، پانزدهمین تجلیل از پیشکسوتان قرآنی شهر تهران با عنوان همایش «عمری با قرآن» با حضور محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، محمود صلاحی رئیس و امیر عبدالحسینی معاون هنری و حجت الاسلام حسن ناصری پور معاون فرهنکی سازمان فرهنگی  هنری شهرداری و محمدحسین محمدزاده مدیر رادیو قرآن، مهدی قره‌شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحیِ، مجتبی شاکری از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و جمع کثیری از مسئولان، مدرسان و پیشکسوتان و هنرمندان قرآنی در تالار ایوان شمس برگزار شد.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در اين همايش ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و تبریک و تهنیت به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی(ع) و خیرمقدم به همه پیشکسوتان قرآنی حاضر در این جلسه، گفت: خدا را شاکریم که این توفیق نصیب ما و همکارانمان در مجموعه شهرداری تهران شده است که هر ساله در چنین ماه عزیزی چنین مراسمی به منظور قدرشناسی از پیشکسوتان علم ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه در عرصه‌های مختلف انجام می‌گیرد و این چنین از آنها قدرشناسی می‌شود. 

وی با اشاره به دیدارش با قاریان و حافظان قرآن کریم در آستانه ماه مبارک رمضان و در نمایشگاه شمیم وحی، ادامه داد: این نمایشگاه به مدت دوسالی است که برای کمک به محافل قرآنی ـ مردمی شکل گرفته است و به آن محافل به سبک سنتی ـ قدیمی برای آموزش قرآن یاری می‌رساند. 

قالیباف اظهار کرد: ما به عنوان حافظ، مفسر، مدرس و هنرمندن عرصه قرآنی بر این باوریم که قرآن کتاب هدایت بشر است و برنامه سبک زندگی هر انسان در این کتاب مقدس آمده است. قرآن برای مرگ آنان‌ نیست، بلکه برای هنگامه حیات و زندگی انسان‌ها است و قدیم و جدید ندارد، هرچند علم پیشرفت کرده است و اطلاعات پیشرفت کرده است به عمق عظمت قرآن در بخش‌های مختلف پی برده شده است و امروزه تمامی جوامع به ویژه جوامع غیراسلامی اعتقاد پیدا کرده‌اند که قرآن، کتاب زندگی است.  

وی با اشاره به حدیث ثقلین، ادامه داد: قرآن برنامه زندگی را داراست و زندگی اهل‌ بیت(ع) نیز مصداقی از این آموزه‌های قرآنی است که در رأس آن زندگی حضرت علی(ع) قرار دارد. یکی از موضوعات که در فرهنگ اسلامی مورد توجه است کمک به نیازمندان و فقرا است.

شهردار تهران عنوان کرد: در قرآن کریم بیش از ۶۰ بار به صورت مستقیم و غیرمستقیم در رسیدگی به امور فقرا تأکید شده است. نباید در جامعه‌ای تکاثر و فقر باشد بلکه باید توجه به موضوع تعلیم و تکریم در جامعه نهادینه شود. اگر جامعه این گونه باشد در راستای سبک زندگی‌اش حرکت کرده است.

وی بیان کرد: بیش از دو هزار تشکل قرآنی در شهر تهران ثبت شده است که آنها به نوعی از دومین نمایشگاه شمیم وحی بهره‌مند شده‌اند لذا معتقدم که علم و پرچم مبارزه با فقر و پیش قراولان این عرصه باید جامعه قرآنی باشد.

قالیباف با تأکید بر اینکه در رمضان امسال افطاری دادن با هر عنوانی با پول شهرداری منع شده است، تصریح کرد: اما در مقابل آن تمام همکارانم در شهرداری مکلف شده‌اند که با بهره‌گیری از توان شهرداری و دعوت مردم به این امر خیر، سفره افطاری را برای خانواده‌های محروم در شهر تهران برپا کنند.

وی عنوان کرد: بر این اساس گروه‌های مختلف با موضوعات متنوع چون اجرای طرح «یک لقمه مهربانی» در هر شب از ماه مبارک رمضان در مناطق محروم و خانه‌های آنها سفره افطاری پهن می‌کنند. 

قالیباف با اشاره به اینکه در این شهر معلولینی هستند که به دلیل مشکلات جسمی ـ حرکتی نمی‌توانند از امکانات و وسایل اجتماعی استفاده کنند، اظهار کرد: حتی بعضاً در خانواده‌هایی چند معلول وجود دارد و تنها یک ویلچر دارند و یا بعضا حتی این یک ویلچر را ندارند.

وی اضافه کرد: پیشنهادم این است که در حوزه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با همکاری این پیشکسوتان قرآنی و با وجود بیش از دو هزار تشکل قرآنی ثبت شده در شهر تهران و طی ۳۶۵ روز سال، اقدامات اساسی در این زمینه برداشته شود به گونه‌ای که در محله خود تلاش کنیم تا امکاناتی را برای نیازمندان فراهم کنیم.

شهردار تهران گفت: اگر قرآنیان در محله‌های فقیرنشین شهر حضور پیدا کنند موجب می‌شود که چنین خانواده‌هایی هم قرآنی شوند و هم از تربیت قرآنی بهره‌مند شوند که این اولین گام توصیه شده در فرهنگ قرآنی است.

وی با اشاره به اینکه اقشار دیگر نیز باید در اجرای این کار سهیم باشند، عنوان کرد: من به عنوان فردی که از ۹ سالگی در مسجد به عنوان مکبر فعالیت می‌کرده‌ام و در جلسات قرآن مسجد محله‌مان حضور داشته‌ام معتقدم که پیش‌قراولان این عرصه باید جامعه قرآنی باشند.

قالیباف با اشاره به اجرای یکی از هنرمندان عرصه تلویزیون و سینما در یکی از مناطق محروم و دوردست شهر تهران، بیان کرد: امام حسن مجتبی(ع) فرموده‌اند که مدیران، مسئولان و سرمایه‌های اجتماعی جامعه باید به تفاوت‌های جامعه توجه کنند که یکی از آنها توجه به فقیر و غنی است. 

وی تصریح کرد: خواهش من از شما عزیزان در سازمان فرهنگی هنری و شما پیشکسوتان قرآنی جامعه این است که برای اجرایی و عملی شدن این مهم تلاش کنید به گونه‌‌ای که پیش‌قراولان دیگر گروه‌ها در این زمینه باشیم و به سمتی برویم که بخشی از مشکلات امروزه جامعه را حل کنیم.

وی تصریح کرد: امیدوارم شما قرآنیان پیش‌قراولان این عرصه باشید همچنین شهرداری تهران از هیچ کاری در این زمینه دریغ نخواهد کرد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید