تاثیر موقت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر اقتصاد اندونزی | اتاق خبر
کد خبر: 354251
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 04:45
وزیر دارایی اندونزی در واکنش به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاکید کرد که تاثیرات منفی تصمیم مردم انگلیس بر اقتصاد کشورش موقتی است.

اتاق خبر - به نقل از گزارش خبرگزاری فرانسه از جاکارتا، 'بامبونگ برودجونگارو' روز جمعه با صدور اطلاعیه ای دراین باره گفت: «تصمیم مردم انگلیس در خروج کشورشان از اتحادیه اروپا، به هیچ عنوان در روابط تجاری لندن - جاکارتا تاثیری نخواهد گذاشت.»
وزیر دارایی اندوزی گفت:‌ «در کوتاه مدت شاهد تاثیر پذیری موقت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر اقتصاد اندونزی خواهیم بود اما این اثرات گذرا و موقتی است.»
وی تاکید کرد پیامدهای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، همه کشورهای جهان را در بر می گیرد و این تاثیرات تا زمانی که بازارها مسیر حرکت خود را مشخص نکنند و به تعادل نرسند،‌ادامه خواهد داشت. وزیر دارایی اندونزی پیش بینی کرد بازارهای بورس کشورهای اروپایی و آسیایی، همچنین بازارهای ارزی مانند فارکس یا حتی فیوچرز در روزها یا هفته های آینده، شرایط سختی را پیش رو خواهند داشت.
همه پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، روز گذشته (پنجشنبه) در این کشور برگزار شد و بیش از 50 درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی به خروج انگلیس از اتحادیه مزبور، رأی مثبت دادند.
انگلیس در دهه 70 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. این اتحادیه در آن سال ها، اتحادیه اقتصادی اروپا نام داشت و بعدها به اتحادیه اروپا تغییر نام داد.
همزمان با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، شوک بسیار بزرگی به بازارهای سهام و ارزی جهان وارد شد .
پوند انگلیس روز جمعه یکی از بدترین روزهای تاریخ خود را با کاهش بیش از 10 درصدی ارزش خود را تجربه کرد. مقاماتی مانند رئیس صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی آمریکا و بانک انگلیس پیشتر هشدار داده بودند که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای تمام اقتصاد جهان لرزه هایی به دنبال خواهد داشت، اقتصادی که با کندی در حال گذار از بحرانی است که از سال 2008 میلادی آغاز شد.
سران اتحادیه اروپا، خروج انگلیس را به عنوان بدعتی خطرناک و یک ضربه کشنده بالقوه برای این اتحادیه تلقی می کنند. برخی شاهد بدبینی شهروندان خود به اتحادیه اروپا هستند و احساس می کنند که باید درباره چرایی وجود این اتحادیه در آینده، استدلال قوی تری در داخل کشورهایشان ارایه دهند و همین مساله می تواند به اصلاحاتی در زمینه نحوه فعالیت های اتحادیه اروپا ختم شود.
مذاکرات آینده احتمالا تحت الشعاع حس خیانت و ضرورت تبدیل انگلیس به الگویی برای جلوگیری از خروج دیگران از این اتحادیه قرار خواهد داشت.
وزیر دارایی آلمان به تازگی گفته بود، خروج انگلیس بدون ضرر و زیان اقتصادی، یک معجزه خواهد بود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید