بیانیه وزارت امور خارجه درباره اعلام نتایج همه پرسی بریتانیا در زمینه خروج از اتحادیه اروپایی | اتاق خبر
کد خبر: 354253
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 22:35
وزارت امور خارجه کشورمان درباره اعلام نتایج همه پرسی بریتانیا در زمینه خروج از اتحادیه اروپایی بیانیه ای صادر کرد.

اتاق خبر - به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام مردم سالار به رای مردم بریتانیا در زمینه خروج از اتحادیه اروپایی احترام گذاشته و آن را در مسیر خواست اکثریت مردم آن کشور در تنظیم روابط خارجی خود قلمداد می کند.
جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان گسترش روابط با کشورهای اروپایی بر مبنای احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر بوده و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی تغییری در رویکرد جموری اسلامی ایران نسبت به آن کشور ایجاد نخواهد کرد.
این در حالی است که همه پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، روز گذشته (پنجشنبه) در این کشور برگزار شد و بیش از 50 درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی به خروج انگلیس از اتحادیه مزبور، رأی مثبت دادند.
انگلیس در دهه 70 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. این اتحادیه در آن سال ها، اتحادیه اقتصادی اروپا نام داشت و بعدها به اتحادیه اروپا تغییر نام داد.
همزمان با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، شوک بسیار بزرگی به بازارهای سهام و ارزی جهان وارد شد .
پوند انگلیس روز جمعه یکی از بدترین روزهای تاریخ خود را با کاهش بیش از 10 درصدی ارزش خود را تجربه کرد. مقاماتی مانند رئیس صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی آمریکا و بانک انگلیس پیشتر هشدار داده بودند که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای تمام اقتصاد جهان لرزه هایی به دنبال خواهد داشت، اقتصادی که با کندی در حال گذار از بحرانی است که از سال 2008 میلادی آغاز شد.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید