خواص گوجه فرنگي؛دشمن سرطان | اتاق خبر
کد خبر: 354276
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 19:07
گوجه فرنگي از جمله سبزيجات پرخاصيت است كه اگرچه به صورت پخته و رب - در غذا - زياد مورد استفاده قرار مي‌گيرد ولي مصرف آن به صورت خام بسيار مفيدتر است.

نام علمي: Lycopersicum esculentum

 به گزارش اتاق خبر،گوجه فرنگي از جمله سبزيجات پرخاصيت است كه اگرچه به صورت پخته و رب - در غذا - زياد مورد استفاده قرار مي‌گيرد ولي مصرف آن به صورت خام بسيار مفيدتر است.

 

ارزش غذايي گوجه فرنگي

 

ارزش غذايي گوجه فرنگي

 

گوجه فرنگي سرشار از ويتامين‌هاي C و A ، اسيدفوليك يا بتا كاروتن و مقدار كمي ويتامين‌هاي گروه B شامل B1، B2، B3، B5 و همچنين داراي مواد معدني مختلف شامل كلسيم، فسفر، پتاسيم، فيبر، سديم، گوگرد، كمي آهن، مس و روي نيز هست.

  

خواص درماني گوجه فرنگي

 

خواص درماني گوجه فرنگي

 

گوجه فرنگي اشتهاآور، برطرف‌كننده ضعف و خستگي، تقويت‌كننده سلسله اعصاب و همچنين قلب و دستگاه گردش خون است. متخصصان همواره مصرف آن را به بيماران مبتلا به دردهاي مفاصل و همچنين رماتيسم و نقرس توصيه مي‌كنند. در ضمن گوجه‌فرنگي براي رفع مسموميت‌هاي مزمن، بالا بودن اوره و چربي خون، درمان يبوست، دفع رسوبات ادراري و صفراوي نيز مفيد شناخته شده است. در ضمن با توجه به اينكه گوجه فرنگي حاوي ويتامين A است، خوردن آن در تقويت بينايي، سلامت پوست و مخاط‌ها بسيار مؤثر است.

  

گوجه فرنگي دشمن سرطان

 گوجه فرنگي نيز مانند هر ميوه و سبزي ديگري بايد رسيده باشد و ظاهري بدون لك و سالم داشته باشد و براي نگهداري كوتاه‌مدت آن حتي تا 15 الي 20 روز نيز يخچال بهترين مكان است ولي براي زمان بيشتر از آن مي‌توان روش فريز كردن را انتخاب كرد. اگرچه در سال‌هاي اخير گوجه فرنگي در تمام فصول سال يافت مي‌شود ولي به لحاظ طعم و رنگ با انواع تابستانه آن متفاوت است. بنابراين براي استفاده از طعم گوجه فرنگي‌هاي تابستانه در پخت و پز زمستاني، شما مي‌توانيد آنها را ابتدا به صورت ريز خرد كرده يا رنده كنيد، سپس بدون روغن در تابه‌اي ريخته و روي اجاق گاز بپزيد. پس از آنكه آب آن بخار شد و گوشت رنده شده آن غلظت نسبي‌اي پيدا كرد، آن را در يك ظرف يا كيسه فريزر بسته‌بندي كرده و در فريزر نگهداري كنيد.

 

ارزش غذايي يك عدد گوچه‌فرنگي تازه

 
كالري / 24 

ارزش غذايي گوجه فرنگي تازه

چربي / 0 گرم


چربي اشباع شده / 0 گرم


كلسترول / 0 ميلي‌گرم


كربوهيدرات / 5 گرم

پروتئين / 1 گرم


فيبر رژيمي / 1 گرم


سديم / 6 ميلي‌گرم

ويتامين C / 15 ميلي‌گرم


پتاسيم / 292 ميلي‌گرم

 

مضرات گوجه فرنگي :

 در بعضي از اشخاص هضم گوجه فرنگي با اشكال صورت مي گيرد آنهائيكه معده حساس دارند نبايد درخوردن گوجه فرنگي افراط كنند .

  

بعضي از افراد نسبت به گوجه فرنگي حساسيت دارند اينگونه افراد نيز نبايد گوجه فرنگي بخورند.

منبع: آریا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید