آغاز برنامه دستیابی به ظرفیت ۲۰ تن طلا از سال جاری | اتاق خبر
کد خبر: 354308
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 13:02
ایران با در اختیار داشتن ذخایر فراوان معدنی توانسته در میان ۱۰کشور معدنی جهان قرار گیرد. طلا یکی از ذخایر معدنی و ارزشمند کشور است که می‌تواند ارزش‌افزوده بسیاری را به همراه داشته باشد. حال ایمیدرو در تلاش است تا در امسال به ظرفیت ۲۰ تن طلا دست پیدا کند.

به گزارش اتاق خبر، رییس هیات عامل ایمیدرو از آغاز اجرای برنامه‌های این سازمان برای دستیابی به ظرفیت تولید ۲۰ تن طلا در کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) مهدی کرباسیان که در مراسم بازدید از مجتمع معدنی طلای موته سخن می‌گفت، تصریح کرد: برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید طلا در ایران با آغاز فاز توسعه طلای زرشوران (فاز دو) کلید می‌خورد به طوری که این طرح از نیمه‌دوم سال جاری وارد مرحله اجرایی می‌شود. شورای اقتصاد چند روز گذشته با صدور مجوز فروش ۷۰میلیارد تومان اوراق مشارکت توسعه طلای زرشوران، شرایط تامین اعتبار مورد نیاز فاز توسعه زرشوران را فراهم کرد. کرباسیان در این مراسم که حسینعلی حاجی نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار، اسرافیل احمدیه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، وجیه اله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، علی‌رضا طالاری مدیر مجتمع طلای موته و جمعی از اعضای شورای روستای موته و مردم این منطقه حضور داشتند، تاکید کرد: اکتشافات انجام‌شده در ناحیه معدنی زرشوران در استان آذربایجان‌غربی، سیاه جنگل سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق کشور، سبب افزایش ذخایر قطعی طلا در کشور شده که شرایط افزایش ظرفیت تولید طلا را فراهم آورده است. در حال حاضر ظرفیت تولید طلای کشور ۵/۵ تن در سال است که ۳ تن از این میزان مربوط به فاز نخست طلای زرشوران است اما در فاز توسعه ظرفیت این معدن به ۶ تن در سال افزایش خواهد یافت.


معدن و ذخایر جدید «موته»
کرباسیان کشف معادن و ذخایر جدید در ناحیه معدنی موته را خبری خوش برای منطقه خواند که زمینه افزایش فعالیت‌های معدنی تا ۱۰، ۱۵ سال آِنده در این ناحیه را فراهم می‌کند. رییس هیات عامل ایمیدور خاطرنشان کرد: وجود ذخایر جدید که با پیگیری‌ها و برنامه‌های اکتشافی ایمیدرو به نتیجه رسیده، سبب افزایش درآمد و ایجاد شغل در این بخش می‌شود. وی ادامه داد: بخشی از مواد اولیه تولید شمش طلا در مجتمع معدنی موته با استفاده از سد باطله انجام خواهد شد.


حمایت از معادن کوچک و متوسط
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر از همکاری با معادن بخش خصوصی در محدوده موته داد و گفت: با هدف حمایت از معادن کوچک و متوسط منطقه، برنامه خرید ماده معدنی که در مقیاس اقتصادی باشد را به اجرا در می‌آوریم تا از آنها برای تولید شمش طلا در مجتمع معدنی موته استفاده شود.


برنامه آموزشی در منطقه موته
رییس هیات عامل ایمیدرو به خواست مردم منطقه برای ایجاد شغل اشاره کرد و گفت: این سازمان حمایت خود را برای برگزاری دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای اعلام می‌کند تا شرایط برای ایجاد و توسعه صنایع پایین دستی طلا فراهم شود. کرباسیان افزود: این مهم می‌تواند با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان فنی و حرفه‌ای استان اصفهان و پشتیبانی ایمیدرو برگزار شود و در این مسیر ضرورت دارد دستگاه‌های مردمی و دولتی استان همچون اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، شورای شهر و... نیز همکاری کنند. وی تصریح کرد: به‌طور معمول یک معدن ظرفیت محدودی برای استخدام دارد از این‌رو برای ایجاد شغل‌های جدید و رفاه مردم منطقه، باید صنایع پایین‌دستی طلا را در ناحیه موته فعال کرد. رییس هیات عامل ایمیدور یادآور شد: با توجه به اینکه سال گذشته ارزش صادرات مصنوعات طلا در استان اصفهان به یک میلیارد دلار رسید می‌توان با استفاده از شمش تولیدی معدن موته زمینه بیشتری را برای تولید مصنوعات طلا فراهم کرد.


افتتاح واحد تحقیقات و تکثیر گونه‌های گیاهی
کرباسیان پیش از بازدید از مجتمع معدنی طلای موته، «واحد تحقیقات، شناسایی و تکثیر گونه‌های گیاهی» منطقه را افتتاح کرد. این واحد گلخانه‌ای با همکاری دانشگاه و ایمیدرو و با هدف حفظ و تکثیر گونه‌های گیاهی ناحیه موته راه‌اندازی شده است. رییس هیات عامل ایمیدرو در این مراسم با اشاره به سیاست‌های ایمیدرو در صیانت از محیط‌زیست تاکید کرد: فعالیت‌های معدنی را با شرایط محیط‌زیست سازگار کرده و بودجه مورد نیاز این بخش را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم. در این مرکز با مطالعه روی گونه‌های گیاهی قابل رشد در منطقه، گیاهان شاخص شناسایی و اقدام به تولید نهال می‌شود تا با کاشت در آن ناحیه، فعالیت‌های معدنی همراستا با حفظ محیط‌زیست شود.

منبع: صمت

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید