راه‌آهن غرب کشور هم‌تراز با پارس جنوبی است | اتاق خبر
کد خبر: 354405
تاریخ انتشار: 5 تیر 1395 - 23:22
نماینده اسلام‌آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بین المللی بودن پروژه راه آهن غرب کشور، گفت: این پروژه به لحاظ اهمیت قابل قیاس با پروژه پارس جنوبی است و هر روز تاخیر در اجرای آن در حقیقت ظلم به منافع ملی است.

اتاق خبر: حشمت‌الله فلاحت پیشه ، با انتقاد از تاخیر در اجرای پروژه راه‌آهن غرب کشور، گفت: متاسفانه این پروژه بیش از حد طولانی شده و این در حالیست که هر روز تاخیر در اجرای آن با توجه به بین‌اللملی بودن پروژه، ظلم به منافع ملی و فرصت سوزی در فرصت‌های اقتصادی ایران در عراق است.

وی تصریح کرد: توجیه پروژه راه آهن غرب کشور اتصال تهران-بغداد است و قطعا توسعه ارتباطات حمل و نقلی بین دو کشور فرصت‌های اقتصادی بسیاری برای ایران در عراق ایجاد خواهد کرد.

فلاحت پیشه به سهم سه درصدی ایران از بازار عراق اشاره کرد و افزود: متاسفانه ایران در مقایسه با کشورهایی مانند چین و ترکیه سهم بسیار اندکی از بازار این کشور دارد و تنها مزیت نسبی که می‌تواند حضور اقتصادی ایران در عراق را پررنگ کند، بهره‌برداری از راه آهن غرب کشور است.

وی تصریح کرد: اهمیت این پروژه برای ایران به حدی است که می‌توان آن را با پروژه پارس جنوبی قیاس کرد.

فلاحت پیشه افزود: در پارس جنوبی تنها در یک مخزن گاز مشترک با قطر، این کشور روزانه 123 میلیارد تومان گاز بیشتر از ایران برداشت می‌کند که تنها با پول سه روز آن می‌توان پروژه راه آهن غرب کشور را راه‌اندازی کرد.

وی تصریح کرد: در خصوص راه آهن غرب کشور نیز وضع به همین صورت است و هر روز تاخیر در اجرای این پروژه فرصت‌های اقتصادی بسیاری از ایران می‌گیرد که این عین ظلم به منافع ملی است.

نماینده اسلام‌آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سه بار تذکر در خصوص تاخیر در پروژه راه آهن غرب کشور از زمان شروع مجلس جدید داده است، گفت: دو بار تذکر به وزیر راه و یک بار تذکر به رییس جمهور دادم که متاسفانه جواب هیچ کدام قانع کننده نبود و به همین علت با نتیجه ندادن تذکر، سوال از وزیر راه در این خصوص را به هیات رییسه مجلس تحویل دادم.

وی تصریح کرد: اساسا ادعای وزیر راه و معاونان مربوطه رییس جمهور در خصوص کمبود بودجه راه آهن‌های کشور به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

فلاحت پیشه مدعی شد: اگر کمبود بودجه داریم یا بودجه نیست، چرا دو تن از اعضای ارشد کابینه دولت در یک نوبت 220 میلیارد تومان و در نوبت دیگر 190 میلیارد تومان از بودجه راه آهن‌های کشور را به شهرشان بردند.

نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: انتظار ما این است آقای روحانی با این حرکات خلاف قانون که توسط اعضای کابینه ایشان صورت گرفته برخورد کنند و در این زمینه پاسخگو باشند.

فلاحت پیشه افزود: دلیل دیگر قانع نشدن از صحبت‌های وزیر راه و معاونان مربوطه ریاست جمهوری این است که طبق قوانین بودجه نویسی و تخصیص بودجه، پروژه‌های بین اللملی نسبت به پروژه‌های داخلی در اولویت هستند.

وی تصریح کرد: هر روز فرصت سوزی در اجرای پروژه راه آهن غرب کشور با توجه به بین المللی بودن این پروژه و منافع آن برای کشور ظلم در حق منافع ملی است و رییس جمهور و مسئولین مربوطه در این زمینه باید پاسخگو باشند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید