گام اول مدرنيزه‌كردن معدن | اتاق خبر
کد خبر: 354455
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 02:08
رييس هيات عامل ايميدرو با تشريح آخرين وضعيت 7 طرح جامع فولادي خبر داد
آمار منتشر شده از سوي انجمن جهاني فولاد نشان مي‌دهد كه ايران با رشد 13درصدي توليد فولاد در ماه مه ‌2016 (12 ارديبهشت تا 11 خرداد) نسبت به ماه مشابه در سال گذشته، به رتبه سيزدهم فولادساز جهان صعود كرد.

اتاق خبر: آمار منتشر شده از سوي انجمن جهاني فولاد نشان مي‌دهد كه ايران با رشد 13درصدي توليد فولاد در ماه مه ‌2016 (12 ارديبهشت تا 11 خرداد) نسبت به ماه مشابه در سال گذشته، به رتبه سيزدهم فولادساز جهان صعود كرد. برپايه اطلاعات انجمن ياد شده، توليد فولاد خام كشور در ماه مه ‌2016 به يك ميليون و 645هزار تن رسيد، در حالي كه در ماه مشابه پارسال رقم يك ميليون و 455 هزار تن ثبت شده بود. پيش از اين و براساس آمارهاي انجمن جهاني فولاد ايران در ميان 66 كشور جهان رتبه چهاردهم را دراختيار داشت و اكنون برابر تازه‌ترين داده‌ها به رده سيزدهم صعود كرده است. در گزارش‌هاي منتشر شده از سوي اين انجمن، ايران در 5 ماهه نخست سال ميلادي 2016، معادل 7 ميليون و 216هزار تن فولاد خام توليد كرد كه در مقايسه با مدت مشابه در سال 2015 ميلادي كه 6 ميليون و 944هزار تن بود، رشد 3.9درصدي را نشان مي‌دهد. مجموع توليد فولاد خام 66 كشور جهان در ماه مه ‌2016 ميلادي به 139ميليون و 154هزار تن رسيد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، يك دهم درصد كاهش نشان مي‌دهد. همچنين در 5 ماهه سال 2016، كشورهاي مورد بررسي (66 كشور) 658ميليون و 227هزار تن فولاد خام توليد كردند؛ درحالي كه سال گذشته ميلادي اين رقم 673ميليون و 164هزار تن ثبت شد، بنابراين توليد كل جهان 2.2درصد كاهش يافت. اين انجمن براساس آمار


5 ماهه گذشته ميلادي، 6 كشور شاخص توليدكننده فولاد جهان را به ترتيب چين با 329ميليون و 950هزار تن، ژاپن با 43ميليون و 180هزار تن، هند با 38ميليون و 599هزار تن، امريكا با 33ميليون و 72هزار تن، روسيه با 29 ميليون و 159هزار تن و كره جنوبي با 27ميليون و 891هزار تن معرفي كرده است. 

 تحقق 45درصدي توليد فولاد در افق 1404

 

در اين راستا با توجه به ظرفيت‌هاي بالقوه ايران درحوزه معدن قرار است براساس سند چشم‌انداز 1404 توليد فولاد به 55ميليون تن افزايش يابد؛ اين در حالي است كه اكنون نزديك به 45 درصد اين رقم تحقق يافته و براي سال‌هاي 96 و 99 تحقق ظرفيت 32 و 50ميليون تني مورد انتظار است. اما لازمه فراهم آمدن ظرفيت پيش‌بيني شده براي فولاد در 10سال آينده، تامين 50، 70 و 71ميليون تن كنستانتره سنگ‌آهن به ترتيب در سال‌هاي 96، 99 و 1401 است. علاوه براين، در سال 1404 ظرفيت گندله و آهن اسفنجي به ترتيب 85 و 54 ميليون تن پيش‌بيني شده است. با در نظر گرفتن شرايط موجود انتظار مي‌رود در سال 1404 امكان صادرات حدود 15ميليون تن فولاد خام فراهم شود؛ در سال گذشته نيز كشور براي نخستين‌بار با صدور 4.1ميليون تن فولاد خام موفق شد در اين زمينه ركورد شاخصي را ثبت كند. آمارها نشان مي‌دهد، سال گذشته توليد فولاد خام ايران به 16.7ميليون تن رسيد كه كاهش حدود 100هزار تني نسبت به سال 1393 داشت. 

 افزايش تعرفه؛ راهكار حمايت از توليد
 
اعلام آمار صعود ايران به رتبه سيزدهم فولادسازان جهان در شرايطي است كه معاون اجرايي انجمن توليدكنندگان فولاد كشور از درخواست توليدكنندگان ايراني براي افزايش تعرفه واردات فولاد با هدف حمايت از توليد داخل خبر داده و گفته است كه طي سال‌هاي اخير گزارش‌هاي دريافتي از گمرك كشور و همچنين محصولات وارداتي ارزان‌قيمت چيني به بازار ايران ايجاب مي‌كرد تا سدي در مقابل دامپينگ چيني‌ها قرار گيرد به همين دليل توليد‌كنندگان فولاد كشور از دولت خواستار تعرفه واردات فولاد شدند. از اين رو پيشنهادهاي كارشناسي زيادي مطرح شد تا تعرفه واردات به عنوان ابزاري شناور در مواقع ضروري و به صورت پلكاني اعمال شود تا بتواند كل محصولات فولادي را به‌طور متوازن و متناسب مورد حمايت قرار دهد. به گفته وحيد يعقوبي، با وجود اعتراض‌هاي صورت گرفته به افزايش تعرفه واردات فولاد، اما توليدكنندگان با اين اقدام مشكلي ندارند حتي اين رشد قيمتي به نفع آنان نيز خواهد بود، اما واردكنندگان هميشه با افزايش تعرفه مخالفت مي‌كنند. وي بر اين نكته تاكيد كرد كه دولت در مواقع ضروري هميشه از صنعت فولاد حمايت كرده است، اما به هر حال ابزار مديريت بر حمايت توليد داخل بايد شناور باشد و ثابت ماندن هر ابزاري براي مدت طولاني منجر به تنبل شدن آن صنعت مي‌شود. 
 
 دامپينگ چين و ارزان‌فروشي بازارهاي جهاني

اين عضو انجمن فولاد كشور به راه‌هاي مقابله با دامپينگ اشاره مي‌كند و مي‌گويد: افزايش تعرفه واردات فولاد، تامين نقدينگي، تامين مواد اوليه، حمايت از توليدكننده داخلي كه در راستاي تقويت توان رقابت داخلي‌ها با خارجي‌ها از جمله چين، راهكارهايي است كه براي مقابله با دامپينگ چين مي‌تواند، مورد استفاده باشد. به گفته يعقوبي جلوگيري از واردات بي‌رويه فولاد به كشور از طريق افزايش ميزان تعرفه، منجر به افزايش تقاضا در داخل مي‌شود و ميزان فروش داخلي را افزايش خواهد داد، چرا كه محصولات فولادي ايران بسيار مناسب‌تر و با كيفيت‌تر از محصولات وارداتي است، اما به دليل ارزان بودن قيمت محصولات فولادي چين، ايراني‌ها به دليل كاهش قدرت خريد و ركود اقتصادي همچنان اين محصولات را خريداري مي‌كنند. وي با اشاره به دامپينگ چين و مبتلا شدن تمام بازارهاي جهان به اين ارزان‌فروشي معتقد است كه دامپينگ چين به چندين كشور ديگر دنيا هم رسيده اما اين كشورها توانسته‌اند با دامپينگ مقابله كنند. بر همين اساس 42 كشور دنيا تعرفه خود را سال گذشته بالا بردند و با چين نيز مقابله كردند از اين رو افزايش تعرفه مي‌تواند، عامل موثري براي مقابله با دامپينگ چيني باشد. يعقوبي مي‌افزايد: كشورهاي خارجي با بالا بردن تعرفه در مقابل اين دامپينگ عرض اندام كرده‌اند در صورتي كه هنوز در ايران افزايش تعرفه چنداني نداشته‌ايم و تا زماني كه تعرفه، افزايش پيدا نكند و با بازارهاي جهاني همسو نشويم اين دامپينگ وجود خواهد داشت. 
 
 گام اول براي حذف تجهيزات بي‌كيفيت چيني

گفته‌هاي عضو انجمن فولاد كشور درحالي مطرح مي‌شود كه معاون وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در همين راستا خبر داده است كه به جاي استفاده از تجهيزات چيني در بخش‌هاي اصلي طرح‌هاي فولادي، تجهيزات اروپايي جايگزين شدند. به دنبال مذاكرات ايران و چين در اواخر سال 93 براي استفاده از فاينانس چين در تكميل 7 طرح فولادي ايران، برخي پيمانكاران با انتقاد از گراني بيش از حد فاينانس چيني، كيفيت پايين تجهيزات و استاندارد چيني نسبت به نمونه اروپايي اعلام كردند كه با هزينه‌هايي به مراتب كمتر از اين ارقام، مي‌توان تجهيزات اروپايي را به جاي تجهيزات چيني خريداري و در احداث كارخانه‌هاي فولاد استفاده كرد. كيفيت نامطلوب و استاندارد پايين‌تر تجهيزات چيني نسبت به اروپايي، قيمت دوبرابر چين در مقايسه با پيمانكار ايراني و اروپايي، خارج شدن طرح‌هاي فولادي از توجيه اقتصادي در صورت قيمت بالاتر، مخالفت وزير صنعت و معدن و تجارت با قيمت‌هاي بالا و... مي‌تواند از مهم‌ترين دلايلي باشد كه عدم استفاده از تجهيزات چيني را در كشور توجيه مي‌كند. 
 
 آخرين وضعيت 7 طرح جامع فولادي
 
مهدي كرباسيان در خصوص آخرين وضعيت اجراي ۷ طرح فولادي در كشور مي‌گويد: اگرچه تست سرد فولاد سپيد دشت در استان چهارمحال و بختياري براي توليد آهن اسفنجي شروع شده، اما متاسفانه به دليل اينكه ۱۳۰ متر از لوله آب مورد استفاده در اين طرح فولادي به يك معارض برخورد كرده است، مشكلات عمده‌يي به وجود آمده كه حتي مقامات استان نيز نتوانسته‌اند آن را حل كنند، بر همين اساس توليد فولاد از اين طرح كه مي‌توانست در تيرماه امسال عملياتي شود، يك‌ماه به تاخير خواهد افتاد و اميدواريم موضوع حل شود تا اين طرح فعال شود. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت مي‌افزايد: شادگان به عنوان دومين پروژه از 7 طرح فولادي كه برنامه نهايي براي راه‌اندازي آن شهريورماه امسال بوده، در حال تكميل است و مشكلات بخش آهن اسفنجي اين طرح و برق آن رفع شده و پيش‌بيني ما اين است كه در مردادماه امسال، به مدار‌ آيد و بخش آهن اسفنجي آن به ظرفيت ۸۰۰ هزار تن فعال شود. وي تصريح كرد: بخش آهن اسفنجي فولاد نيريز به ظرفيت ۸۰۰ هزار تن در مهر يا آبان ماه سال جاري به بهره‌برداري خواهد رسيد، ضمن اينكه پيش‌بيني اين است كه بخش آهن اسفنجي حداقل يك يا دو طرح ديگر از مجموعه طرح‌هاي فولادي به زودي به بهره‌برداري برسد.
وي در مورد وضعيت فولاد ميانه هم اظهار اميدواري مي‌كند كه در 3 ماهه سوم امسال، اين طرح به بهره‌برداري رسيده و يك طرح ديگر آن هم در سه ماهه چهارم به بهره‌برداري برسد. به گفته كرباسيان، در مذاكراتي كه براي تامين مالي طرح‌هاي فولادي در حال انجام است، تلاش شده تا تجهيزات اصلي ماننده كوره، ابزار الكترونيك و ماشين برق از تجهيزات اروپايي استفاده شود؛ در حالي كه پيش‌تر به دليل تامين مالي به صورت فاينانس از چين قرار بود، تجهيزات از اين كشور تامين شود. 

 آغاز برنامه دستيابي به ظرفيت 20 تن طلا 
اما در همين راستا، رييس هيات عامل ايميدرو در مراسم بازديد از مجتمع معدني طلاي موته نيز از آغاز اجراي برنامه‌هاي اين سازمان براي دستيابي به ظرفيت توليد 20 تن طلا در كشور خبر داد و اعلام كرد كه برنامه‌هاي افزايش ظرفيت توليد طلا در ايران با آغاز فاز توسعه طلاي زرشوران (فاز دو) كليد مي‌خورد؛ به‌طوري كه اين طرح از نيمه دوم سال جاري وارد مرحله اجرايي مي‌شود. 
اين در حالي است كه از سوي ديگر شوراي اقتصاد در يكي، دو روز گذشته با صدور مجوز فروش ٧٠ميليارد تومان اوراق مشاركت توسعه طلاي زرشوران، شرايط تامين اعتبار مورد نياز فاز توسعه زرشوران را فراهم كرد. كرباسيان اكتشافات انجام شده در ناحيه معدني زرشوران در استان آذربايجان‌غربي، سياه‌جنگل سيستان و بلوچستان و ديگر مناطق كشور را عوامل مهمي جهت افزايش ذخاير قطعي طلا در كشور دانست و گفت: در حال حاضر ظرفيت توليد طلا در كشور 5.5 تن در سال است كه 3تن اين ميزان مربوط به فاز نخست طلاي زرشوران است اما در فاز توسعه ظرفيت اين معدن به 6 تن در سال افزايش خواهد يافت. 
معاون وزير صنعت، كشف معادن و ذخاير جديد در ناحيه معدني موته را خبري خوش براي منطقه خواند كه زمينه افزايش فعاليت‌هاي معدني تا 15-10 سال آتي در اين ناحيه را فراهم مي‌كند چرا كه وجود ذخاير جديد كه با پيگيري‌ها و برنامه‌هاي اكتشافي ايميدرو به نتيجه رسيده، سبب افزايش درآمد و ايجاد شغل در اين بخش مي‌شود.
 رييس هيات عامل ايميدرو همچنين خبر از همكاري با معادن بخش خصوصي در محدوده موته داد و گفت: با هدف حمايت از معادن كوچك و متوسط منطقه، برنامه خريد ماده معدني كه در مقياس اقتصادي باشد را به اجرا در مي‌آوريم تا از آنها براي توليد شمش طلا در مجتمع معدني موته استفاده شود. 

منبع: تعادل


 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید