انهدام دو باند جاعل کارت پایان خدمت و مدارک کسر خدمت سربازی | اتاق خبر
کد خبر: 354592
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 12:41
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مرکزی از کشف، شناسایی و انهدام دو باند جاعل کارت پایان خدمت و مدارک کسرخدمت سربازی در این استان خبر داد.

اتاق خبر: علی اصغر قندی روز شنبه به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران افزود: سران اصلی این باندها که فعالیت های مشابه داشتند با همکاری سربازان گمنام و بازرسی این سازمان دستگیر شده اند.
وی توضیح داد: تحقیقات کارشناسان نشان می دهد با اینکه باندهای یاد شده ارتباطی با نیروهای مسلح نداشتند اما در بدنه نیروهای مسلح سهل انگاری هایی صورت گرفته که در حال رسیدگی است.
دادستان نظامی استان مرکزی، با هشدار جدی به خانواده های مشمولان و سربازان وظیفه گفت: فریب باندهای جاعل را نخورند.
قندی بیان کرد: مدارک به دست آمده جعلی ابطال شده و همین مساله مشکلات عدیده ای را برای دارندگان صاحبان این مدارک جعلی ایجاد کرده است.
وی اظهارکرد: این دو باند که از هشت سال قبل فعالیت داشته و در یک سال اخیر دامنه فعالیت خود را گسترش داده بودند.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مرکزی افزود: بیش از 150 نفر که برای اکثر آنها گواهی کسر خدمت صادر شده توسط این باندهای جاعل دچار مشکل شده اند و با ابطال اسناد جعلی ، دارندگان آن باید علاوه بر مجازات حبس تا سه سال و ابطال کلیه امتیازات حاصله دوباره به خدمت سربازی اعزام شوند.
دادستان نظامی استان مرکزی گفت: زمانی که سربازان به صورت آموزشی بوده اند، اعضای این باندها با سربازان ارتباط برقرار کرده و با نرخ های توافقی که بالاترین رقم آن حدود 100 میلیون ریال بود مدارک جعلی کسر و یا پایان خدمت صادر می کردند.
قندی در بخش دیگری از سخنانش افزود: فرار از خدمت نظامیان در صدر بیشترین فراوانی پرونده های وارده به دادسرای نظامی این استان است و بقیه انواع جرائم ارتکابی نظامیان با فاصله چشمگیر در رده های بعدی قرار دارد.
وی گفت: اگر سرباز و یا کارکنان فراری نیروهای مسلح دستگیر شوند تا یک سال حبس برای آن ها داده می شود و چنانچه خودشان به محل خدمت مراجعت کنند، محاکم برای آن ها مساعدت خواهند کرد.
وی بیان کرد: آگاهی مردم از برخوردهای قانونی با نظامیان خاطی نیروهای مسلح از طریق دادسرای نظامی، ضمن حفظ و صیانت از نیروهای مسلح، جرائم ارتکابی را نیز کاهش می دهد.
وی اظهارکرد: سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مرکزی به منظور پیشگیری از جرائم با برگزاری کلاس های آموزشی و نشست های توجیهی به جز فرار از خدمت که در سال 94 رشد داشت، در سایر پرونده های ورودی به دادسرای نظامی 4،8 درصد کاهش داشته است.
نقدی گفت: ارتش و سپاه ارتباط مستقیم با مردم ندارند و نیروی انتظامی به سبب وظایف زیادی که دارد بیشترین شکایات را به دلیل نوع و نحوه ارتباط با مردم به خود اختصاص داده است.
وی گفت: هم اکنون سران اصلی این باندها که فعالیت های مشابه داشتند با همکاری سربازان گمنام و بازرسی این سازمان دستگیر شده اند.
وی با تسلیت درگذشت تعدادی از سربازان در منطقه نیریز گفت: باید در نقل و انتقال سربازان از خودروهای مناسب با راننده های با تجربه و شناخته شده استفاده شود تا شاهد بروز این گونه حوادث دلخراش نباشیم.

منبع: ایرنا

94104

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید