تشکیل تیم بررسی سانحه تصادف اتوبوس سربازان | اتاق خبر
کد خبر: 355096
تاریخ انتشار: 7 تیر 1395 - 17:32
وزیر راه و شهرسازی دستور تشکیل تیم تحلیلگر سانحه تصادف اتوبوس حامل سربازان پادگان ۰۵ کرمان را صادر کرد.

اتاق خبر: جلسه ویژه کمیسیون  به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، امیر امینی معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل، داود کشاورزیان رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور ناجا همراه نمایندگان سازمان امداد و نجات، هلال احمر، صدا و سیما، وزارت صنعت، معدن، تجارت، سازمان استاندارد و دادستانی کل کشور در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون ایمنی راه‌ها در ابتدای جلسه ضمن عرض تسلیت به بازماندگان ۱۹ جان‌باخته و همچنین خانواده داغدار ۱۳ سرباز در حادثه سقوط اتوبوس در محور سیرجان-نی‌ریز اهمیت جان‌باختن شهروندان و همچنین سربازان جوان این مرز و بوم را علت اصلی تشکیل این جلسه ویژه اعلام کرد.

در ابتدای جلسه موضوع اطلاع‌رسانی و حضور تیم‌های امدادی مورد توجه قرار گرفت که بنا بر اظهارات مسوولان شهرستان نی‌ريز، اطلاع رسانی و تماس با پلیس ۱۱۰ و اورژانس توسط خودروهای عبوری صورت گرفته است و گشت پلیس راه نی‌ريز نخستین تیم حاضر در صحنه بود. سپس نخستین آمبولانس اورژانس ساعت ۱:۲۰ در محل حادثه حضور یافت و بعد از آن تیم‌های امدادی،  اورژانس، هلال احمر، راهداری شهرستان و تیم‌های امدادی سپاه استهبان، داراب در محل حاضر شدند.

پس از بررسی گزارش اولیه دبیرخانه کمیسیون ایمنی راه‌ها درباره حادثه سقوط اتوبوس حامل سربازان پادگان ۰۵ کرمان که ساعت حدود ۱:۰۰ بامداد مورخ ۲ تیر ۹۵ در کیلومتر ۷ محور نی ریز-سیرجان استان فارس به دره سقوط کرد و ۱۹ کشته و ۳۸ زخمی برجای گذاشت، مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

در پایان جلسه، این کمیسیون در ۹ بند به جمع بندی رسیدند که به شرح زیر است:

۱- کمیسیون ایمنی راه های کشور مترصد عبرت گیری از اینگونه حوادث ناگوار برای پیشگیری از رویدادهای مشابه است.

۲- تیم تحلیلگر حادثه معرفی شد تا همراه با کارشناس تصادفات برای بررسی جزئیات و تحلیل دقیق حادثه با قید فوریت به محل عزیمت و گزارش مستقل ارائه کند. مقرر شد دستکاه های دست اندرکار در گردآوری آمار و مستندات حادثه تشریک مساعی کنند.

۳- بنابر تاثیرگذاری قاچاق (انسان، کالا) بر تصادفات رانندگی لازم است مساله از منظر ملی با تشریک مساعی نهادهای مربوط پگیری شود.

۴- مجموعه فرایندهای مرتبط با جابه‌جایی عمومی مسافران از مناظر مختلف سخت و نرم افزازی،  بازبینی و در راستای ایجاد یکپارچگی و تامین اقتضاء کنونی به‌هنگام‌سازی شود.

۵-وزارت دفاع در زمینه جابه‌جایی ایمن سربازان و نظامیان بازنگری کند.

۶-مشارکت موثر صدا و سیما و در چالش ملی حوادث رانندگی مطلوب و تداوم آن پیگیری شود.

۷- لایحه قانونی تشکیل شورای عالی ایمنی حمل و نقل با قید اهمیت و تاثیرگذاری آن پیگیری شود.

۸- با استناد تجارب دیگر کشورها سازمان دهی نهاد مناسب برای بررسی مستقل سوانح پیگیری شود.

۹- اجرایی شدن مصوبات پیشین کمیسیون در زمینه ایمنی ناوگان عمومی مسافری پیگیری شود.

پس از بروز حادثه دلخراش اتوبوس محور سیرجان - نی‌ریز که به جان‌باختن ۱۹ تن از هموطنانمان منجر شد، وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا در اسرع وقت جلسه ویژه کمیسیون ایمنی راه‌ها به منظور رسیدگی به حادثه سقوط اتوبوس محور سیرجان- نی ریز با حضور همه اعضا تشکیل شود.

منبع: مهر

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید