دلایل ارتقای رتبه ریسک اقتصاد ایران بررسی شد | اتاق خبر
کد خبر: 355333
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 15:27
در گفت و گوی اتاق خبر با کارشناسان اقتصادی
به نظر می رسد که اجرای برجام توانسته در کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران موثر باشد

اتاق حبر- گروه اقتصادی: سرمایه گذاری در هر کشور یکی از نیاز های اساسی برای پیشبرد اهداف اقتصادی آن کشور به شمار می رود. در حقیقت می توان گفت که سرمایه گذاری خارجی بیشترین نقش را در پیشرفت یک کشور دارد. با توجه به اهمیت این مسئله برای اقتصاد کشور ها، باید فضای اقتصادی و سیاسی هر کشور باید برای جذب سرمایه های خارجی امن باشد. در واقع می توان گفت که امنیت فضای کسب کار هر کشور با حضور سرمایه های خارجی در آن کشور ارتباط تنگاتگی دارد.

ایران همواره به دلیل داشتن ذخایر زیرزمینی متنوع خود و داشتن نیروی کار تحصیل کرده همواره یکی از مقاصد جذاب برای سرمایه گذاران خارجی بوده است. با این حال به نظر می رسد که شرایط سرمایه گذاری در ایران برای سرمایه گذاران خارجی آنچنان مشکل و با موانع متعددی همراه است که نتیجه آن فرار سرمایه های خارجی به طرف رقبای منطقه ای ایران مانند امارات متحده عربی و قطر شده است. در حقیقت می توان گفت که ریسک سرمایه گذاری در ایران انچنان بالا است که سرمایه گذاران خارجی عطای حضور در بازار متنوع ایران را علیرغم تمام نقاط مثبت به لقایش ببخشند.

دلایل مختلفی برای افزایش ریسک سرمایه گذاری در ایران از سوی کارشناسان بیان می شود. مهمترین دلیل به عقیده برخی از کارشناسان نبود ارتباطات مالی بین المللی به دلیل تحریم ها است. علیرغم اجرای برجام و لغو تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران، همچنان این کشور از نظر جذب سرمایه های خارجی با مشکل رو به رو است و به نظر می رسد که جذب سرمایه های خارجی در ایران تا حد زیادی زمانبر است.

از قوانین دست و پا گیر در زمینه شروع کسب و کار نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل افزایش ریسک سرمایه گذاری در ایران نام برده می شود. این امر در کنار مشکلات نظام بانکی و ضعف قوانین در این زمینه که باعث بروز مشکلاتی مانند پولشویی می شود باعث شده که سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بازار ایران رقبتی نداشته باشند.

با این حال بر اساس گزارش سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD)  در جدیدترین گزارش شاخص ریسک کشورهای دنیا رتبه ایران بهبود پیدا کرده است و با تنها یک نمره بهبود نسبت به گزارش پیشین این سازمان، شاخص ریسک خود را از ۷ به ۶ رسانده است. در میان ۲۰۱ کشور مورد بررسی، ۳۷ کشور با شاخص ریسک ۶ وجود دارد که در این بین می‌توان به آلبانی، آنگولا، کامبوج، کنگو، اکوادر، مصر، اتیوپی، غنا، قزاقستان، کنیا، نپال، نیجریه و زامبیا اشاره کرد.

 

ارتباطات بین المللی ضامن کاهش ریسک سرمایه گذاری

یک کارشناس مسائل اقتصادی در مورد ریسک سرمایه گذاری در کشور علت کاهش این نرخ را رعایت برخی از استاندارد های بین المللی در زمینه های اقتصادی دانست.

محمد گرجی آرا کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر با اشاره به نبود ارتباطات گسترده با مراکز آماری بین المللی گفت: مشکلی که در گذشته در مورد رتبه بندی اعتباری کشور در جهان وجود داشت نبود ارتباط و همکاری با نهاد های بین المللی بود و این امر باعث شد که وضعیت رتبه ایران در زمینه ریسک پذیری اقتصادی افزایش پیدا کند. از سوی دیگر با توجه به بهتر شدن ارتباطات بین المللی ایران ،دعوت از شرکت های خارجی فعال در زمینه رتبه بندی رعایت برخی از استاندارد ها در زمینه های اقتصادی باعث شده که رتبه ایران در زمینه ریسک سرمایه گذاری بهتر شود.

گرجی آرا افزود: با این حال شاهد هستیم که علیرغم تمامی گشایش هایی که در اقتصاد ایران به وجود آمده است تغییر بنیادی در اقتصاد کشور و جذب سرمایه گذاری به وجود نیامده است. در حقیقت به دلیل دادن برخی از اطلاعات به شرکت های رتبه بندی، ایران از منطقه خاکستری اطلاعاتی به منطقه سبز وارد شده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ایران می تواند در زمینه هایی مانند تروریسم مالی و مبارزه با پولشویی فعالیت کند. در صورتی که قوانین مرتبط با این مسائل در بخش بانکداری کشور به اجرا در بیاید شاهد بهبود رتبه ایران خواهیم بود.

وی با اشاره به حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران و تاثیر آن در بهبود وضعیت ریسک سرمایه گذاری گفت: در صورتی که بتوان برخی شرایط را برای حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران فراهم کرد و به آنها در مورد بازگشت اصل سرمایه اطمینان خاطر داد با توجه به عضو بودن ایران در پیمان کیتو، می توان به افزایش ورود سرمایه گذاران به ایران امیدوار بود. با این حال این روند با توجه به  به روز نشدن استاندارد های لازم در کشور به مدت ده سال، زمان بر است. با این حال تا آخر امسال برای بهتر شدن رتبه خود در زمینه ریسک سرمایه گذاری فرصت باقی است.

گرجی آرا در مورد مهمترین مانع را برای بهبود ریسک سرمایه گذاری در ایران گفت: مسائل سیاسی منطقه و اقدامات نسنجیده در این مورد را می توان مهمترین دلیل افزایش ریسک سرمایه گذاری در ایران دانست. موضوع دیگر را می توان در وجود مقررات دست و پاگیر در فضای اقتصادی کشور دانست و باید از فضای اقتصادی کشور مقررات زدایی کرد. برخی از دستور العمل ها برای جذب سرمایه گذاری خارجی و شفافیت اقتصادی در ایران نیاز به بازنگری دارد.

تاثیر مثبت برجام

یک کارشناس اقتصادی علت کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران را اجرای برجام دانست.

حجت الله میرزایی کارشناس اقتصادی در گفت و گویی که با اتاق خبر در مورد علت کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران داشت ضمن اشاره به اجرای برجام و لغو تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران گفت: اجرای برجام باعث شده است که در کنار برخی از گشایش های اقتصادی، ریسک سرمایه گذاری در ایران از 7 به 6 کاهش پیدا کند و امنیت فضای سرمایه گذاری  اقتصادی در ایران برای حضور سرمایه گذاران بهتر شود. 

میرزایی در ادامه افزود: دلیل دیگری که در این میان می توان برای علت کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران نام برد بهبود نسبی فضای کسب و کار است. تاثیر بهبود فضای کسب و کار را می توان در بهبود رتبه جهانی ایران در فضای کسب و کار دید که باعث شده است که رتبه ایران بیش از 30 پله کاهش پیدا کند و از 152 به 118 برسد. در نتیجه می توان گفت که دو دلیلی که ریسک سرمایه گذاری در ایران کاهش پیدا کرده اجرای برجام و بهبود فضای کسب کار در کشور بوده است.

این کارشناس اقتصادی در مورد ریسک سرمایه گذاری در ایران با اشاره به زمانبر بودن روند کاهش ریسک سرماهی گذاری در ایران گفت: کاهش ریسک سرمایه گذاری در کشور نیازمند صبر و گذر زمان است. در حقیقت شرکت های خارجی که به ایران می آیند باید در توافقات اولیه خود با طرف های ایرانی به نتیجه برسند. مواردی مانند خرید هواپیمای ایرباس و حوزه های سرمایه گذاری از این دسته هستند و این روند باید ادامه پیدا کند تا امید ها به کاهش شاخص ریسک سرمایه گذاری در ایران همچنان زنده باشد.

وی ادامه داد: بخشی از این تلاش ها منوط به اراده دولت است. دولت باید با تلاش های خود بر اجرای صحیح برجام و روند لغو تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای کشور نظارت کند تا شرایط برای حضور سرمایه گذاران بیش از پیش فراهم شود.

میرزایی شاخص های ناامنی اقتصادی در کشور که باعث افزایش ریسک سرمایه گذاری می شوند را حضور نهاد های نظامی و شبه دولتی در اقتصاد کشور خواند و تصریح کرد: در کنار این مسائل، نبود شفافیت مالی در اقتصاد ایران و مراحل بسیار طولانی برای دریافت مجوز در بخش های اقتصادی کشور باعث می شوند که ریسک سرمایه گذاری در ایران افزایش یابد. هرچند که نباید از رکود و مشکلات نظام بانکی به راحتی چشم پوشی کرد.

94105

گزارش از محمدحسن گودرزی 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید