جلال پور: باافزایش سرمایه بانک ها شاهد کاهش بیشتر نرخ سود خواهیم بود | اتاق خبر
کد خبر: 355667
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 21:30
یادداشت رییس اتاق ایران درباره کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی:
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در اشاره ای به سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری نوشت: در این صورت، باز هم شاهد کاهش بیشتر نرخ سود خواهیم بود.

به گزارش اتاق خبر، محسن جلال پور در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی تلگرام در مورد کاهش نرخ سود تسهیلات نوشت: مدت زیادی است در معرض این سؤال قرار می گیرم که چرا با وجود کاهش نرخ تورم، شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی راکاهش نمی دهد؟
وی ادامه داد: معمولا اگر فرصت داشته باشم، سعی می کنم رویکرد شورای پول و اعتبار را توضیح دهم که معمولا در این دوره، دستوری نیست و مبتنی بر تمایلات بازار تنظیم شده است. یعنی این گونه نیست که شورای پول و اعتبار بدون تمایلات بازار، مصوبه ای داشته باشد که بر اساس آن، نرخ سود بانکی، یک باره و به صورت دستوری کاهش پیدا کند.
جلال پور افزود: با توجه به این رویه، بانک ها در هفته های گذشته علایمی مبنی بر تمایل بازار به کاهش نرخ ها را انعکاس دادند تا این که امروز نرخ های جدید به شکلی منطقی و معقول در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. به این ترتیب، شورای پول و اعتبار ضمن تایید و تصویب اقدام اخیر بانک ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی در محدوده 15 درصد، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را نیز حداکثر معادل 18 درصد تعیین کرد.
رییس اتاق ایران اضافه کرد: در حقیقت، اعلام آمادگی چند روز پیش بانک ها برای کاهش سه درصدی نرخ سود سپرده، زمینه این مصوبه را فراهم کرد و بی آن که نرخ ها در چارچوب قواعد اداری و دستوری و در قالب یک بخشنامه کاهش پیدا کند، به صورت کاملا منطقی و مبتنی بر تمایل بازار کاهش پیدا کرد.
به گزارش ایرنا، شورای پول و اعتبار در جلسه روز گذشته (سه شنبه) خود با تایید و تصویب اقدام بانک ها و موسسه های اعتباری برای تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را حداکثر 18 درصد تعیین کرد.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید