طرح سیسی محور مذاکرات وزیر خارجه مصر در فلسطین | اتاق خبر
کد خبر: 355902
تاریخ انتشار: 10 تیر 1395 - 14:37
وزیر خارجه مصر که به رام الله مرکز کرانه باختری سفر کرده است، روز چهارشنبه با محمود عباس و رامی حمد الله دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش اتاق خبر  به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، رامی حمد الله، نخست وزیر فلسطین در دیدار با "سامح شکری" وزیر امور خارجه مصر وی را در جریان آخرین تحولات سیاسی و وضعیت روند سازش و نیز تجاوزات بی‌وقفه رژیم صهیونیستی؛ به ویژه علیه مقدسات فلسطین و در راس آنها تجاوزات مکرر علیه مسجد الاقصی قرار داد.

حمد الله همچنین از نقش جمهوری عربی مصر در حمایت از مساله فلسطین در محافل مختلف بین‌المللی تمجید کرد و ضمن تاکید بر روابط مستحکم طرفین فلسطینی و مصری، بر موضع مقامات تشکیلات رام الله و در راس آنها محمود عباس رئیس تشکیلات مبنی بر عدم بازگشت بر سر میز مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی جز بر اساس ساز و کار جدید بین‌المللی که ضامن حق فلسطینیان در تعیین سرنوشت خود، توقف شهرک سازی و آزادی اسرا باشد، تاکید کرد.

وی همچنین در این دیدار بر لزوم فعال سازی کمیته مشترک فلسطینی ـ مصری به ویژه در زمینه مبادلات تجاری و اقتصادی تاکید کرد.

در این سفر، ریاض مالکی، وزیر خارجه فلسطین، "جمال شوبکی" سفیر فلسطین در مصر و نماینده دائم تشکیلات خودگردان در اتحادیه عرب و "وائل ناصر الدین عطیه" سفیر مصر در فلسطین هم حضور داشتند.

سامح شکری نیز در این دیدار طرح عبدالفتاح سیسی برای حل اختلافات داخلی فلسطینی‌ها و نیز حفظ وحدت فلسطینی‌ها را بررسی کرد.

در همین راستا، سامح شکری با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم در مقر ریاست تشکیلات در شهر رام الله دیدار کرد و ضمن ابلاغ سلام و درود عبد الفتاح سیسی رئیس جمهور مصر به وی، بر حمایت همیشگی و ثابت قاهره از ملت فلسطین و سیاست‌های عباس تاکید کرد.

شکری تصریح کرد که مصر به رایزنی‌ها و همکاری‌های خود با طرف فلسطینی؛ به ویژه پس از صدور بیانیه کمیته چهار جانبه بین‌المللی در آینده نزدیک ادامه خواهد داد تا زمینه حمایت از تلاش‌های فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح و استفاده از تلاش‌های کمیته چهارجانبه به منظور احقاق حقوق فلسطینیان فراهم شود.

محمود عباس نیز از مواضع سیسی رئیس جمهور مصر و حمایت‌های وی از ملت و آرمان فلسطین قدردانی کرد و طرفین بر پیگیری گسترده تلاش‌ها و رایزنی‌ها برای حفظ حقوق ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی تاکید کردند.

ریاض مالکی و سامح شکری همتای مصری وی پس از این دیدار کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با هم برگزار کردند.

94105

منبع: ایسنا

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید