نیمی از ظرفیت صنعت سیمان به دلیل نبود تقاضا، خالی است | اتاق خبر
کد خبر: 356026
تاریخ انتشار: 10 تیر 1395 - 23:39
نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد: این صنعت ظرفیت تولید 80 میلیون تنی دارد و امروز بیش از 50 درصد آن به دلیل نداشتن تقاضا، خالی است.

اتاق خبر:مرتضی لطفی که بتازگی به سمت رییس هیات مدیره شستا نیز برگزیده شده است، افزود: برآورد می شود به میزان 46 تا 47 درصد ظرفیت سیمان در کشور جذب شود و بقیه بازار لازم را ندارد.

در همین راستا، رییس سازمان توسعه تجارت ایران  از ارایه بسته یارانه حمل و نقل صادراتی برای دسترسی به بازارهای آسیای جنوب غربی، شرق و شمال آفریقا خبر داد.

به گفته نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، یکی از راه های برون رفت برای مساله تقاضای سیمان ایران، توجه به بازارهای مصرف کشورهای آفریقایی است.

وی یادآوری کرد فعالان این عرصه از دولت درخواست کرده بودند یارانه ای برای حمل و نقل و رقابتی کردن سیمان کشور در برابر کشورهایی که به بازارهای آفریقایی نزدیک ترند، بپردازد که این امر اکنون مطرح شده است.

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد: براساس نشست های اعضای هیات مدیره این تشکل با رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وی وعده داد یارانه 10 هزار میلیارد ریالی برای حمل و نقل کالاهایی مانند سیمان تخصیص یابد که سهم حمل و نقل در هزینه های آنها قابل توجه است.

لطفی تاکید کرد چنانچه این یارانه در اختیار صنعت سیمان قرار گیرد، می تواند پیامد صادرات 25 میلیون تا 35 میلیون تنی را به همراه داشته باشد.

پیشتر دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرده بود: مذاکرات گسترده ای بین مقام های تهران و بغداد برای برطرف ساختن ممنوعیت ورود سیمان ایران به عراق انجام شد و براساس آن امیدواری جدیدی برای از سر گیری صادرات سیمان ایران به عراق به وجود آمد.

قرار است براساس سند چشم انداز 1404 ظرفیت تولید سیمان کشور به 120 میلیون تن برسد.

گفته می شود عراق اکنون واردات سیمان از همه کشورها را ممنوع کرده و کاهش قیمت نفت و رکود ساختمان سازی سبب شده است این کشور نیاز خود به سیمان را از طریق تولیدات داخلی تامین کند.

آمار صادرات سیمان ایران به عراق در سال 1394 حدود هفت میلیون تن اعلام شد که نسبت به سال 1393 حدود چهار میلیون تن کاهش یافت.

در همین زمینه «ولی الله افخمی راد» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفته بود: وضع مقررات ضددامپینگ، راه‌اندازی کارخانه های سیمان و کاهش درآمد دولت عراق از محل فروش نفت پیامد افت صادرات سیمان ایران به این کشور همسایه را به دنبال داشته است.

نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نیز در این زمینه گفت: هزینه صادرات سیمان به کشورهای دور به دلیل کرایه حمل ونقل بالا، قدرت رقابت پذیری را از تولید ایرانی می گیرد و انگیزه ای برای صادرات نمی گذارد.

وی اضافه کرد: دولت در گذشته به هزینه سوخت کشتی ها برای صادرکنندگان عمده کمک کرده بود و چنانچه این مهم اکنون با ظرفیت بالای کشورهای آفریقایی فراهم شود، با توجه به کالاهای کیفی صادراتی ایران و ظرفیت های ایجاد شده در بخش سیمان در دو دهه گذشته، پرداخت این یارانه ها می تواند در مدت کوتاه اثر گذارد.

لطفی پیشنهاد کرد تفاهمنامه ای در این زمینه بین تشکل صنفی صنعت سیمان با کشتیرانی و حمل و نقل امضا شود.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید