گزارش چیلکات درباره جنگ عراق چهارشنبه منتشر می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 356156
تاریخ انتشار: 11 تیر 1395 - 19:50
پس از گذشت هفت سال، مسوول پرونده تحقیقات درباره نقش انگلیس در عراق چهارشنبه آینده قرار است یافته‌های خود را در قالب یک گزارش اعلام کند.

به گزارش اتاق خبر،یکی از نکات کلیدی در این پرونده، بررسی مبنای حقوقی برای ورود به جنگ عراق در سال 2003 است. بسیاری از شهروندان انگلیسی بر این باورند که تونی بلر، نخست وزیر وقت این کشور افکار عمومی را دراین باره منحرف کرده است. این در حالی است که بلر این اتهام را رد می‌کند.

تهیه این گزارش به سرپرستی "جان چیلکات" که در آن هر فردی که با اتهامات جدی مواجه است اجازه دارد پیش از انتشار گزارش نسخه‌ای از آن را مطالعه و دفاعیه خود را آماده کند، هفت سال طول کشیده است.

جزئیات این پرونده علیه بلر بر یک سری نشست‌های محرمانه از جمله نشستی با جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا در کاخ سفید متمرکز است که در آن بلر گفته بدون توجه به اینکه ثابت شود صدام تسلیحات کشتار جمعی دارد یا خیر، درباره مساله حمله به عراق یک توافق صورت گرفته است.

گزارش شده که بلر همچنین از دسترسی‌اش به اطلاعات محرمانه استفاده کرده تا این "پرونده خطرناک" بدنام را که ادعا می‌کند عراق ظرف 45 دقیقه می‌تواند سلاح‌های بیولوژیکی مستقر کند، به وجود آورد.

تونی بلر که اجازه دارد پیش از انتشار این گزارش نسخه‌ای از آن را مطالعه و دفاعیه خود را آماده کند، پیشتر در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته بود: وقتی هنوز گزارش چیلکات را نخوانده‌ام سخن گفتن درباره آن بسیار دشوار است. اما وقتی به گذشته باز می‌گردید و به آنچه گفته شد نگاه می‌کنید، فکر نمی‌کنم کسی بتواند به طور جدی درباره موضعی که صریحا آن را اعلام کرده بودم بحثی داشته باشد.

منبع: ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید