نقدینگی به کدام سو می‌رود؟ | اتاق خبر
کد خبر: 356303
تاریخ انتشار: 13 تیر 1395 - 01:09
براساس مصوبه ۳۱ خرداد ۹۵ در نشستی که با حضور تمام بانک‌های خصوصی و دولتی برگزار شد، نرخ سود بانکی برای سپرده‌های یک‌ساله از اول تیر کاهش یافت.

به گزارش اتاق خبر، کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی یکی از مواردی است که همواره کارشناسان و فعالان بازار سرمایه آن را عاملی برای جذب نقدینگی به بورس و استقبال هرچه بیشتر افراد برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه قلمداد می‌کنند تا نشانه‌هایی از ایجاد رونق در بورس و ورود سرمایه‌های جدید در آن مشاهده شود. برخی از آگاهان بازار معتقدند تنها کاهش نرخ سود بانکی نمی‌تواند تحرک در بازار سرمایه به وجود آورد بلکه نیاز است سود اوراق دولتی و صندوق‌های با درآمد ثابت نیز کاهش یابد تا پول‌های پارک‌شده در بانک‌ها به سوی بازار سرمایه حرکت کند.


خلق ثروت در بازار سرمایه
یکی از کارشناسان ارشد بازار معتقد است، نرخ سود بانکی در کشور رابطه مستقیمی با میزان نرخ تورم دارد. در سال‌های گذشته به دلیل نرخ بالای تورم در کشور، بانک‌ها نیز به صورت هماهنگ نرخ سودهای خود را افزایش دادند اما درحال‌حاضر دولت اعلام کرده نرخ تورم تک‌رقمی شده و نیاز است بانک‌ها نیز نرخ سود خود را کاهش دهند.
فرهاد رمضان در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه کاهش نرخ سود بانکی موجب آزادشدن نقدینگی بسیاری در کشور خواهد شد، بیان کرد: در صورتی که این میزان پول به بازار تولید و سرمایه کشور وارد شود، نه‌تنها موجب افزایش نرخ تورم در کشور نمی‌شود بلکه چرخ‌های صنعتی کشور را نیز به حرکت درمی‌آورد.
وی رکود و رخوت حاکم بر همه بازارهای کشور را عاملی برای خروج پول‌ها از کشور دانست و بیان کرد: زمانی که رکود بر بازارهای مختلف کشور ازجمله خودرو، ارز و فلزات سنگین و مسکن حاکم می‌شود؛ باید برای خروج نقدینگی‌ها از کشور، برنامه مشخص داشت به طوری که تلاش شود این میزان پول به بازار سرمایه یا بخش‌های صنعتی وارد شود. برای نمونه در سال ۸۰ به‌دلیل رکود اقتصادی، بسیاری از پول‌ها و سرمایه‌ها از کشور خارج و به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس وارد شد.
 رمضان با اشاره به اینکه ورود پول‌ها به بازار سرمایه و بخش تولید می‌تواند موجب خلق ثروت و چرخش مالی در کشور شود، بیان کرد: هنگامی که نقدینگی به این بازارها وارد شود، می‌تواند شرایطی را فراهم کند تا اقتصاد کشور رو به جلو حرکت کند و به دنبال آن بیکاری نیز در ایران کاهش یابد و میزان واردات نیز در کشور کاهش پیدا کند و صادرات نیز در مسیر افزایشی قرار بگیرد و رشد اقتصادی در کشور به وجود آید.
وی در ادامه بیان کرد: درحال‌حاضر پول‌هایی که در بازار پول به صورت سپرده درآمده، راکد است زیرا بانک‌ها این میزان دارایی را در کارهای صنعتی مورد استفاده قرار نمی‌دهند. به عبارت دیگر بانک‌ها بنگاهداری می‌کنند و به خرید دارایی‌های ثابت روی آورده‌اند.
رمضان با اشاره به اینکه کاهش نرخ سود سپرده و درنهایت تسهیلات بانکی به نفع بانک‌ها نیز خواهد بود، بیان کرد: در چنین حالتی مطالبات بانک‌ها با سهولت بیشتری بروز می‌شود و به این ترتیب بنگاه‌هایی که نیاز به سرمایه در گردش دارند، می‌توانند به راحتی از بانک‌ها وام دریافت کنند و احیا شوند.

 
دو سد بزرگ بازار سرمایه
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت نوآوران مدیریت سبا نیز معتقد است، کاهش نرخ سود بانکی در گام نخست به نفع خود بانک‌ها خواهد بود زیرا هنگامی که نرخ تامین مالی بنگاه‌ها و تسهیلات کاهش پیدا کند، به دنبال آن منابع مالی بانک‌ها آسان‌تر وصول می‌شود و به این ترتیب منابع مشکوک‌الوصول بانک‌ها کاهش می‌یابد.
امیرعباس کریم‌زاده در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه کاهش منابع مشکوک‌الوصول موجب کم‌شدن هزینه ذخایر بانک‌ها خواهد شد، بیان کرد: هنگامی که هزینه بانک‌ها کاهش یابد، در بلندمدت سودآوری بیشتری را برای آنها به همراه خواهد داشت.
وی در ادامه بیان کرد: به‌طور کلی کاهش نرخ سود بانکی موجب بهبود بازار سرمایه می‌شود اما درحال‌حاضر دو سد بزرگ اوراق منتشرشده از سوی دولت و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موجب می‌شوند بازار سرمایه نتواند تاثیر زیادی از این میزان کاهش نرخ سود بپذیرد. کریم‌زاده با اشاره به اینکه دولت باید گام جدی برای کاهش نرخ اوراق خود بردارد، اظهار کرد: درحال‌حاضر دولت برای پرداخت بدهی خود به بانک‌ها و پیمانکاران اوراق با سود بالایی را منتشر می‌کند و در صورتی که این روند ادامه‌دار باشد، نمی‌توان انتظار داشت با کاهش نرخ سود بانکی‌ها، نقدینگی‌ها به سوی بازار سرمایه روانه شود.
مدیر سرمایه‌گذاری شرکت نوآوران مدیریت سبا به نرخ سود بالای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نیز اشاره کرد و افزود: با کاهش نرخ سود بانکی بسیاری از سفته‌بازان تصمیم می‌گیرند پول‌های خود را به این صندوق‌ها واریز کنند تا بدون قبول ریسک، بتوانند سودهای بسیاری را به‌دست آورند. در صورتی که در چنین شرایطی، جایگاهی برای این میزان نرخ‌های سود بالا وجود ندارد. وی در ادامه بیان کرد: رییس کل بانک مرکزی هم اعلام کرده که باید نرخ سودهای تضمینی این صندوق‌ها به سمت پایین تعدیل شود. البته باید نظارت دقیقی بر عملکرد آنها وجود داشته باشد تا در این میان صندوق‌های با درآمد ثابت گریز نزنند.
کریم‌زاده به پیش‌بینی روند افزایشی قیمت طلای جهانی نیز اشاره کرد و گفت: در صورتی که روند صعودی قیمت طلا ادامه داشته باشد، با کاهش نرخ سود بانکی، ممکن است بخشی از دارایی‌های خارج‌شده از بانک‌ها به سوی این بازار حرکت کند.
وی در ادامه بیان کرد: در صورتی که نرخ اوراق دولتی و همچنین صندوق‌های با درآمد ثابت کاهش یابد، می‌توان امیدوار بود که بازار سرمایه از رونق برخوردار شود و به این ترتیب ورود نقدینگی به این بازار منجر به رشد (پی‌برئی) بازار سهام شود و ارزش بازار را افزایش دهد.
کریم‌زاده با اشاره به اینکه به‌طور تقریبی دوران رکود فرسایشی بازار سرمایه در حال اتمام است، بیان کرد: باتوجه به شرایط موجود، به نظر می‌رسد بازار سهام از حدود ۲هفته آینده روند مثبت خود را آغاز کند. وی در ادامه اظهار کرد: درحال‌حاضر برخی از صورت‌های مالی بانک‌ها منتشرشده که نشان می‌دهد، حرکت اقتصادی مثبتی به وجود آمده و فضای بانکداری نسبت به سال ۹۴ بهبود پیدا کرده و این موضوع می‌تواند همراه با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی وضعیت بهتری را در گروه بانکی‌ها در بازار سرمایه فراهم کند.
 برای نمونه انتشار صورت‌های مالی بانک صادرات نشان می‌دهد درآمدهای مشاع آن ۴۵درصد افزایش یافته است. کریم‌زاده با اشاره به اینکه اگر مشکل کفایت سرمایه بانک‌ها با افزایش سرمایه‌هایشان حل شود، به‌طور قطع سهام گروه بانکی‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اظهار کرد: در چنین حالتی می‌توان انتظار داشت سرمایه‌گذاران به سراغ سهم‌های بانک‌ها می‌آیند و همراه با آن؛ گروه خودرو نیز در بازار سرمایه از رشد برخوردار می‌شود.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید