ایجاد تقاضای موثر اقتصاد معدنی را توسعه می دهد | اتاق خبر
کد خبر: 356414
تاریخ انتشار: 13 تیر 1395 - 10:20
دبیر کل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی در گفت و گو با اتاق خبر
در صورتی که وضعیت عرضه و تقاضا به شکل متعادلی در بازار وجود داشته باشد معدنکاران قادر خواهند بود که از تمام ظرفیت معادن استفاده کنند.

اتاق خبر-گروه اقتصادی: دبیر کل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران در گفتگو با اتاق خبر در خصوص اکتشاف معادن توضیح داد: اکتشاف در ایران طی مراحلی انجام می شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت در بحث معادن نماینده دولت است که هر فعال اقتصادی واجد شرایط با بررسی ظرفیت های معدنی از این وزارتخانه متقاضی کسب پروانه اکتشاف می شود.

کامران وکیل دراینباره افزود: هر فردی که صلاحیت مالی و فنی داشته باشد می تواند در اخذ پروانه کسب اقدام کند و در صورتی که در آن ناحیه معارضی وجود نداشته باشد به فرد متقاضی گواهی کسب می دهند که با توجه به آن پروانه بهره برداری داده می شود.

وی با اشاره به اینکه فعالان معدنی هزینه های زیادی را صرف زیرساخت ها می کنند گفت: برای جبران این هزینه ها معدنکاران تلاش می کنند تا نهایت استخراج و بازدهی را داشته باشند که در غیر اینصورت ضرر می کنند و درنهایت میزان کسب سود کمتر از هزینه های تمام شده خواهد بود.

دبیر کل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران با یادآوری اینکه معدنکاران تا جایی که بازار و تقاضای موثر در بازار جواب دهد تولید می کنند تصریح کرد: متاسفانه به دلیل اینکه صنایع معدنی ایران ارتباطی با بازارهای جهانی ندارد شرایطی ایجاد شده که معدنکاران قادر نباشند تمام ظرفیت معادن را استخراج و به بازارهای جهانی صادر کنند.

وی توضیح داد: قیمت سنگ آهن بندرعباس در سه سال پیش برای هر تن 120 دلار بود و این باعث می شد بسیاری از معدنکاران بیشتر از سقف تعیین شده استخراج داشته باشند اما با کاهش نرخ سنگ آهن تا 40 دلار می بینیم آن معادن که زمانی بیش از سقف تعیین شده استخراج می کردند تعطیل شده و نتوانسته اند با آن قیمت به کار خود ادامه دهند.

وکیل اظهار کرد: ظرفیت استخراج باید با بازار همخوانی داشته باشد و تنها راه حل این مسئله این است که میزان عرضه با تقاضا را برابر کنیم که در حال حاضر تقاضای بسیاری از معادن ما از میزان ظرفیت آنها کمتر است.

وی با اشاره به اینکه پروانه بهره برداری یک سند 10یا 15 ساله است گفت: نمی توان پیش بینی کرد که در طول سال های آینده وضعیت قیمت ها و هزینه های استخراج چطور خواهد بود. بنابراین فعالان این صنعت مجبور هستند که در زمان کاهش قیمت تولید را کاهش دهند تا بتوانند از پس هزینه های تمام شده برآیند.

وکیل با یادآوری اینکه توجه مسئولان به این صنعت به دلیل ظرفیت موجود در کشور ضروری است گفت:  یک معدن ممکن است بیش از 100هزار تن در روز ظرفیت تولید داشته باشد اما نمی تواند بیشتر از 5هزار تن کامیون پیدا کند که این مواد معدنی را به بنادر برساند و یا صنایع تبدیلی انقدر ایجاد نشده که تمام ظرفیت معادن تولید شود.

وکیل در پایان حمل و نقل را یکی از زیرساخت هایی مهم در زمینه معادن دانست و افزود: حمل ونقل جاده در ایران به رغم آنکه از کیفیت مناسبی برخودار نیست نسبت به سایر کشورها گرانتر می باشد بسیاری از معادن که از بنادر دور هستند به دلیل مسائل حمل و نقل نمی توانند مواد معدنی خود را به دیگر کشورها صادر کنند.

95103ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید