روابط بانکی ایران و ترکمنستان برقرار می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 356422
تاریخ انتشار: 13 تیر 1395 - 20:01
رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان اعلام کرد: برقراری روابط مستقیم بانکی و تسهیل در امر صدور روادید دو اولویت کشورمان در راستای گسترش روابط تجاری با ترکمنستان است.

اتاق خبر: رحمت‌اله خرمالی گفت: یکی از راه‌های گسترش روابط تسهیل امر رفت و آمد بین کشورها و همچنین تسهیل در امور بانکی است و دولت ایران در این زمینه تلاش جدی دارد که تجار ایرانی با شرایط راحت‌تری با تجار و بازرگانان ترکمنستان تجارت کنند، ضمن اینکه فرصت مناسبی برای تجار ایرانی پیش رو است که محصولات وکالاهای باکیفیت و ارزان خود نسبت به رقبا را به تجار و بازرگانان ترکمنستان ارایه کنند.

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران افزود: بازرگانانی که تمایل به کار در ترکمنستان دارند باید پیش از حضور در بازار، رفتار مصرفی ترکمن‌ها در سالیان گذشته علی الخصوص پارسال را رصد کنند و با توجه به پنج قلم کالایی اصلی وارداتی به این کشور، وارد بازار شوند، این در حالی است که سال گذشته، این کشور بیشترین میزان واردات مصالح ساختمانی، مصنوعات فلزی، مقاطع فولادی، سیمان، کلینکر سیمان و مواد غذایی را داشت که نشان می‌دهد این کشور در حال ساخت و ساز و توسعه روزافزون است.

وی تصریح کرد: ترکمنستان سال آینده میزبان پنجمین دوره مسابقات داخل سالن آسیا است و از این رو در حال ساخت ورزشگاه‌های میزبان رقابت‌ها در شهرهای مختلف از جمله پایتخت خود است و تجار ایرانی می‌توانند مواد مورد نیاز در امر زیرساخت‌سازی و جاده‌سازی و ساختمان‌سازی را در اختیار این کشور قرار دهند و به نحوی در سرمایه‌گذاریی‌هایی که در حال شکل‌گیری است شرکت کنند.

رایزن بازرگانی ایران ادامه داد: یکی از مهمترین منابع درآمدی این کشور نفت و گاز است و صنعت نساجی و کشت پنبه سومین گروه کالایی درآمدی این کشور است به طوری که ترکمن‌ها هم اکنون پیشرفته‌ترین کارخانه‌های نساجی را در حوزه شرق دریای خزر دارند، ضمن اینکه ترکمنستان چهارمین دارنده گاز جهان است و ایرانی‌ها در صورت هدف‌گذاری و مطالعه بازار می‌توانند از این بازار بیش از پیش استفاده کنند.

خرمالی در ادامه در خصوص رقبای ایران در ترکمنستان هم گفت: در واقع ما چهارمین کشور صادرکننده کالا و خدمات به این کشور هستیم و پیش از ما کشورهای ترکیه، روسیه و چین قرار دارند که رقبای ایران محسوب می‌شوند. زمانی ایران رتبه دوم را در اختیار داشت اما به تدریج ترکیه با توجه به اشتراکات زبانی نقش بیشتری در بازار ترکمنستان پیدا کرد و توانست در مدت زمان مشخصی به یکی از بزرگترین رقبای ایران تبدیل شود، این در حالی است که ترکمنستان در سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار تجارت داشته است که ۹ میلیارد آن صادرات و ۵.۵ میلیارد واردات بوده، ضمن اینکه رشد اقتصادی ۶.۵ درصدی را تجربه کرده است.

وی افزود: این کشور در صنعت برق نیز پیشرفت چشم‌گیری داشته است و توانسته به یکی از صادرکنندگان برق به کشورهای همسایه از جمله ایران و افغانستان تبدیل شود. در این میان، دولت ایران در بخش زیرساختی برای توسعه صادرات غیرنفتی چند پروژه با این کشور دارد که احداث پل بر روی رودخانه تجن یکی از آنها است که تا اواخر سال نهایی می‌شود و با احداث این پل مسیر رفت و آمد کامیون‌ها دو طرفه خواهد شد.

خرمالی گفت: ایران چهار مرز زمینی از جمله اینچه برون، باج‌گیران، لطف‌آباد و سرخس با ترکمنستان دارد و با توجه به پتانسیل‌های ذکر شده، ما امیدواریم با تلاش‌هایی که از سوی دولت ایران صورت می‌گیرد در آینده نزدیک شاهد رونق بیشتر تجارت ایران با این کشور باشیم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید