یک روز رویایی با لامبورگینی | اتاق خبر
کد خبر: 356452
تاریخ انتشار: 12 تیر 1395 - 15:24
به افتخار صدمین سالگرد تولد بنیانگذار لامبورگینی یعنی فروچیو لامبورگینی، این خودروساز تصمیم به تولید یک اتومبیل خارق العاده با نام سنتناریو گرفته است

به گزارش اتاق خبر به نقل از motortrend به افتخار صدمین سالگرد تولد بنیانگذار لامبورگینی یعنی فروچیو لامبورگینی، ابرخودروساز سنت آگاتا تصمیم به تولید یک اتومبیل خارق العاده با نام سنتناریو به تعداد ۴۰ دستگاه گرفته است.

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

به گزارش اخبار خودرو ، این سوپراسپرت بر اساس لامبورگینی آونتادور سوپرولوس ساخته شده و با تغییرات وسیع آئرودینامیکی هندلینگ به مراتب بهتری دارد.

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

من هرگز در یک ناو هواپیمابر نبوده ام تا به صدای برخاستن یک جنگنده گوش فرا دهم. فکر کنم به نظر شما هم باید صدایی مثل شلیک راکت داشته باشد. با این حال در فاصله ۵۰۰ فوتی یک لامبورگینی سنتناریو، هنگامی که غرش اگزوزهای سه گانه اش از آمادگی برای حرکتی پرقدرت خبر میداد ایستاده ام. کدام صدا بلند تر است ؟ اتومبیل یا جت ؟ نمیتوانم دقیق بگویم اما چندان هم به دور از عقل نیست اگر روی این گاو خشمگین شرط بندی کنید. وقتی از مائوریزیو رجیانی، مدیر تحقیق و توسعه لامبورگینی خواستم که به این سوال پاسخ دهد، لبخندی زد و گفت مشتریان ما تصور میکنند صدای دیگر انواع آونتادور به اندازه کافی بلند نیست و ما اینجا تلاش کرده ایم تا این نیاز آنها را برآورده کنیم.

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

به افتخار صدمین سالگرد تولد بنیانگذار شرکت یعنی فروچیو لامبورگینی، ابرخودروساز سنت آگاتا تصمیم به تولید ۴۰ اتومبیل خارق العاده گرفته است : ۲۰ عدد کوپه و ۲۰ عدد رودستر. اما در اینجا فعلا یک نمونه کوپه پیشرفته با بدنه فیبر کربنی وجود دارد که با کد ۰ از ۲۰ شناسایی میشود. هر مدل کوپه ۲٫۲ میلیون دلار قیمت داشته که این رقم برای مدل های بدون سقف رودستر به ۲٫۴ میلیون دلار میرسد. اگر تمایل دارید خودروی شما مانند این نمونه از بدنه فیبرکربنی رنگ نشده برخوردار باشد باید ۲۰۰ هزار دلار اضافه بپردازید. البته تمام این ۴۰ سنتناریو تقریبا به فروش رفته اند. در حقیقت لامبورگینی ۳۰ دستگاه از آنها را در نمایشگاه پبل بیچ در سال گذشته به مشتریان بالقوه آن پیش فروش کرد.

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

سنتناریو بر اساس لامبورگینی آونتادور سوپرولوس ساخته شده، هرچند عنوان LP 770-4 نشان میدهد که پیشرانه V12 وسط قرار گرفته خشمگین و پرقدرت آن توانی بین ۷۴۱ تا ۷۵۹ اسب بخار تولید میکند. این ۱۸ اسب بخار اضافی چگونه به دست می آید؟ با رساندن دور موتور از ۸۳۵۰ به ۸۶۰۰٫ حداکثر سرعت این ابراتومبیل مانند سوپرولوس در ۲۱۷ مایل بر ساعت محدود شده و با وجود رقم ۲٫۸ ثانیه که لامبورگینی به عنوان شتاب صفر تا صد آن بیان کرده اما آزمایش ما عدد ۲٫۶ ثانیه را برای آن ثبت کرد که برابر با مک لارن P1 میباشد. از سنتناریو انتظار میرفت حتی از این هم سریع تر باشد اما چرا این گونه نیست؟ هنگامی که پشت فرمان قرار میگیرید به نظر میرسد تعویض دنده های آن، آنطور که باید خشمگینانه نیست. البته شاید این موضوع تحت الشعاع صدای قوی موتور آن قرار گرفته باشد !

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

برای انتقال قدرت از گیربکس هفت سرعته معروف ISR استفاده شده که عملکرد آن ارتقا داده شده است. همچنین سنتناریو از کمک فنرهای مغناطیسی سوپرولوس بهره میگیرد که با عملکرد سریع تر، واکنش آن نسبت به شرایط جاده و رانندگی به یک میلی ثانیه رسیده است. برای اولین بار در یک لامبورگینی چرخ های عقب نیز فرمان پذیر شده اند. فیبرکربن بیشتر موجب ایجاد عایقی در مقابل صدا شده است، با این حال رجیانی میگوید که وزن خشک این خودرو نسبت به سوپرولوس تنها ۱۲ پوند کمتر بوده و به ۳۳۴۴ پوند رسیده است. با این حال وزن خودرو در اندازه گیری ما ۳۸۸۸ پوند که احتمالا به دلیل وزن چرخ زاپاس و روغن هیدرولیک فرمان میباشد. باله فیبرکربنی عظیم در پشت اتومبیل کاملا در بهبود آئرودینامیک آن موثر بوده و زمانی که در بالاترین حد خود قرار بگیرد ۱۸۰ درصد بیشتر از حالت غیرفعال موجب چسبندگی به جاده خواهد شد.

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

ما در دو تیم سه نفره از روزنامه نگاران صنعت خودرو به مجموعه آزمون های فنی پورشه در نادرو ایتالیا رفتیم تا در پیست این مجموعه عملکرد سنتناریو را بیازماییم. این پیست با ۱۶ پیچ بهترین مکان برای محک زدن هندلینگ یک خودرو محسوب میشود. تمام شش خبرنگار به همراه شخص رجیانی پشت فرمان اتومبیل قرار گرفتند.

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

تغییرات وسیع در آرایش بدنه موجب ارتقا چشمگیر آئرودینامیکی شده است. اکنون زمان اعتماد به خودرو و عملکردهای آن است. عملکرد سریع کمک فنرها و فرمان پذیری چرخ های عقب موجب هندلینگ فوق العاده آن در پیچ ها شده است. فقط یک لحظه کوتاه سنتناریو تمایل به لغزیدن پیدا میکند که سیستم های کنترل پایداری و آئرودینامیک عالی آن بلافاصله بر آن غلبه کرده و کنترل خودرو را به شما بازمیگردانند. فرمان پذیری چرخ عقب در بهبود آئرودینامیک هم تاثیر داشته است. البته باید بدانید میزان این فرمان پذیری بسته به سرعت، شتاب جانبی، زاویه فرمان و مقدار انحراف خودرو متغیر است.

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

همانطور که قبلا گفته بودم به لطف برخی تغییرات، رانندگی با سنتناریو احساس خیلی بهتری دارد. اگرچه خط قرمز محدود ۸۶۰۰ دور موتور در نشانگر دیجیتالی به وضوح مشخص شده است اما هنگامی که در حال عبور از محدوده ۱۷۰ مایل بر ساعت هستید امکان نگاه کردن به پایین و دیدن عقربه دور شمار را ندارید. زمانی که پدال سمت راست فیبرکربنی را به سمت خود بکشید دنده بلافاصله تعویض شده و خودرو به یک دنده بالاتر میرود که با وجود سرعت تعویض بالا اما از خشونت سوپرولوس در تعویض دنده خبری نیست. اما اگر از آن دسته راننده هایی هستید که برای تعویض دنده حتما باید دورموتور را چک کنید لامبورگینی برای شما یک راه حل دارد. رجیانی توضیح داد که شیب شیشه جلو آونتادور و به تبع آن سنتناریو بیش از آن است که بتوان اطلاعات نمایشگر سربالا را بر روی آن منعکس کرد. بنابراین مانند فراری یک چراغ در بالای فرمان با روشن شدن خود زمان مناسب برای تعویض دنده را به شما اعلام میکند.

لامبورگینی سنتناریو

لامبورگینی سنتناریو

سنتناریو خودرویی است که فریاد شما را از شدت هیجان بلند خواهد کرد. اگر توان پرداخت ۲ میلیون دلار را دارید مطمئن باشید سنتناریو ارزش آن را دارد. من و دوستانم یک بازی مورد علاقه داریم و آن گفتن فهرستی پنج تایی از خودروهای رویایی مان است. آخرین باری که این فهرست را بررسی میکردم شامل کادیلاک CTS-V، تویوتا FJ44، مرسدس AMG G63، مورگان ۳ ویلر و لامبورگینی آونتادور LP 750-4 بود. اما دفعه بعد گزینه آخر را با لامبورگینی سنتناریو تعویض خواهم کرد.

94105

منبع: اخبار خودرو

نظرات
ADS
ADS
پربازدید