موازی کاری تشکل ها به تضعیف بخش خصوصی منجر شود | اتاق خبر
کد خبر: 356697
تاریخ انتشار: 13 تیر 1395 - 15:51
نائب رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران در گفتگو با اتاق خبر:
ایرج نیازی اربابی معتقد است موازی کاری در حوزه تشکل ها موجب می شود عملکرد واحدها ضعیف شود و آنها را از فعالیت های یکپارچه باز دارد.

اتاق خبر-گروه اقتصادی: نائب رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد: موازیکاری در فعالیت تشکل ها در نهایت می تواند به  تضعیف بخش خصوصی منجر شود مسلما در صورتی که یک تشکل منسجم عمل کند قدرت و توانایی بیشتری دارد.

ایرج نیازی اربابی با تاکید بر ضرورت رفع موازی کاری تشکل ها افزود: این مسئله می تواند در فعالیت واحدهای طراحی، تولید بازرگانی و حتی نیروی کار تاثیر گذار باشد و آن ها عملکرد بهتر در کنار بازدهی بیشتر خواهند داشت.

وی ابلاغ دستورالعمل از یک منبع را برای کلیه بخش های مختلف قابل اجرا دانست و گفت: در این شرایط تصمیم گیری راحت تر و دستورالعمل های صادره اجرایی خواهند بود.

این فعال تشکلی اظهار داشت: در اساسنامه اولیه تشکل ها ضعفی وجود دارد که نتوانسته است واحدهای صنفی و صنعتی را یکپارچه کند. این ضعف در زمان ایجاد تشکل ها باعث شده که این دو نتوانند به صورت یکپارچه همکاری داشته باشند ودر طول زمان بخش های صنفی به شکل مجزا انجمن هایی را به ثبت رسانده اند.

عضو سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران توضیح داد: در حال حاضر دستورالعمل هایی صادر شده است که افرادی که در واحدهای صنعتی فعالیت دارند علاوه بر داشتن پروانه باید جواز کسب نیز داشته باشد و این ایرادی است که بر دستورالعمل های وزارتخانه ها وجود دارد.

وی همچنین افزود: در آغاز شکل گیری تشکل ها و اتحادیه ها دو  وزارتخانه وجود داشتند یکی وزارت صنایع و دیگری وزارت بازرگانی بود که بعدها با نام وزارت صنعت معدن و تجارت تلفیق شدند در زمانی که این دو وزارتخانه ادغام نشده بودند بخشی از آنها گواهی های صنعتی می گرفتند و بخشی دیگر زیر نظر اتحادیه ها جواز کسب می گرفتند.

نیازی اربابی گفت: خوشبختانه اتاق های صنعت و معدن و اتاق اصناف برای همکاری با یکدیگر تفاهم نامه ای را ثبت کرده اند که چنانکه ضعفی در فعالیت یکی از اتاق ها، مثلا اتاق بازرگانی باشد توسط اتاق اصناف رفع شود. درصورتی که فعالیت این اتاق ها یکپارچه شود و اتاق بازرگانی به عنوان متولی بخش خصوصی تصمیم گیری کند موفق تر عمل خواهند کرد.

وی در خصوص عملکرد اتاق اذعان داشت: درمدیریت جدید اتاق برنامه ریزی خوبی شده که پیشنهاد داده شده که همه اعضای اتاق ها جمع شوند و در بحث خصوصی سازی بر مبنای دستورالعمل های کشوری، کارهای اجرایی را به این شرکت واگذار کنند.

نائب رییس هیات مدیره سندیکای صنایع آساسور و پله برقی ایران در پایان گفت: اتاق بازرگانی در جایگاهی قرار دارد که می تواند به عنوان مشاور کنار دولت حضور داشته باشد و در این جلسات به عنوان بازرس مسائل مربوط به اتاق ها را به روش مناسب مطرح کند که این موضوع به شفاف سازی و تصمیم گیری بهتر خواهد انجامید.

95103ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید