عملکرد یک ساله اتاق های ایران و زنجان بررسی شد | اتاق خبر
کد خبر: 356756
تاریخ انتشار: 14 تیر 1395 - 11:22
در گفت و گو با عضو اتاق بازرگانی زنجان
عضو اتاق بازرگانی زنجان عملکرد اتاق بازرگانی را در طی یک سال گذشته موفق ارزیابی کرد.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: درحالی که حدود سیزده ماه از انتخابات اتاق های بازرگانی می گذرد انتظار می رود که بخشی از اهداف و برنامه های اتاق ها در مسیر مشخصی قرار گرفته باشند . اتاق خبر برای بررسی این موضوع به سراغ یکی از اعضای اتاق بازرگانی استان زنجان رفته است که در ادامه گفت و گو با وی را می خوانید.

با توجه به اینکه بیش از یک سال از آغاز دوره هشتم اتاق بازرگانی زنجان سپره شده است عملکرد اتاق ایران را چطور ارزیابی می کنید؟

عملکرد اتاق در طول یکسال گذشته خوب بوده است و در زمینه استقبال از هیات های تجاری خارجی و کمیسیون های مختلف توانسته اقدامات مناسبی انجام دهد ولی اینکه این اقدامات و برنامه ها نتیجه داشته باشد وابسته به وضعیت اقتصادی کشور است زیرا با توجه به اینکه در وضعیت رکود قرار داریم این برنامه ها خروجی قابل توجهی نداشته است اما امید می رود در آینده ای نزدیک به چشم انداز بهتری دست یابیم .

 

مممکن است برنامه های اتاق بازرگانی زنجان را به شکل جزئی تر توضیح دهید؟

اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی در زمینه های مختلف اقتصادی فعالیت می کنند و با حضور در جلسات نظریات کاربردی ای مطرح می کنند. در اتاق بازرگانی زنجان باتوجه به کمیسیون های مختلف، آموزش هایی داده شده است که در زمینه های دارایی، بیمه، صادرات و واردات کلاس های مفصلی تشکیل شده است و در این جلسات افرادی که آمادگی شروع کسب و کار دارند نیز حضور پیدا می کننند .

از دیگر اقدامات اتاق رسیدگی به مشکلات و مسائل واحدها می باشد و هر کدام که به اتاق مراجعه کرده اند مسائل مربوط به محیط زیست، شهرک های صنعتی، مشکلات دارایی و تامین اجتماعی در اولین فرصت رسیدگی شده است. نمایندگان اتاق در کمیسیون ها و نهادهای حل اختلاف مسائل را با دید روشن حل کرده اند و نقش موثری در ارائه راهکارها ایفا کردند.

اتاق بازرگانی در بحث سفارت ها و اتاق های کشوری در خارج از ایران حضور داشته است و تعاملاتی با کشور ترکیه، روسیه و بلغارستان داشته که با انجام مذاکرات مفصل توانسته اند تفاهمنامه هایی را به ثبت رسانند و سرمایه گذاران خارجی را تشویق به سرمایه گذاری در استان کنند. همچنین نمایندگان اتاق که در اتاق های فکر استانداری ها حضور دارند در تصمیم گیری ها موثر عمل کرده و نتایج خوبی گرفته اند اما به دلیل اینکه در شرایط فعلی وضعیت اقتصادی کشور در رکود قرار دارد باعث شده است که به آن نتیجه قابل قبول نرسد. اما خوشبختانه وضعیت نسبت به قبل بهتر شده و هیات های تجاری بسیاری اعلام آمادگی همکاری کرده اند که امید است در شش ماه دوم سال به ثمر برسد. اتاق در خصوص شرایط تسهیلات بانکی نیز اقداماتی انجام داده و در کاهش نرخ سود بانکی و نرخ تسهیلات نظرات و راهکارهای قابل قبولی ارائه داده است. اخیرا اتاق بازرگانی اعضای نمایندگان جدید استان را دعوت کرده و در جلسه ای دو ساعته انتظارات صنعتگران و تجار بخش خصوصی را به نمایندگان منتقل کرده است و پیگیری های لازم را در این زمینه انجام می دهد؛ همچنین با صندوق توسعه صادرات و بانک ها مذاکراتی انجام شده تا موانعی که در اعطای تسهیلات بانکی به فعالان اقتصادی وجود دارند را رفع و به مسائل و مشکلاتی که سبب کاهش صادرات و واردات در سال جاری شده است رسیدگی کنند.

 

اتاق بازرگانی زنجان در بخش بین المللی چطور عمل کرده است؟

در بخش بین المللی اتاق خیلی فعال بوده و چند برنامه برای هیات های تجاری به سایر کشور ها پیشنهاد کرده است که برنامه ریزی های آنها انجام شده است و در نخستین این سفرها در ماه شهریور خواهد بود که به ترتیب در ماه های مهر و آذر سفرهای دیگری در نظر گرفته شده است، در طی این سفر دو نفر از هیات نمایندگان به عنوان فرد معین مشخص شده تا برای انجام تحقیقات در زمینه سرمایه گذاری و صادرات و واردات به کشور بلغارستان بروند و وضعیت را برای انتقال تکنولوژی دانش بنیان از این کشور ارزیابی کنند.

 

از نظر شما اتاق ایران در سال گذشته چه عملکردی داشته است؟

اتاق ایران در طی سال گذشته عملکرد خوبی داشته  است. رییس اتاق در تمام جلسات دولت حضور داشته و خودش به عنوان ارائه کننده مسائل بخش خصوصی اقدام کرده است و در این خصوص مسائلی که اتاق های استان ها به شکل کتبی عنوان می کنند را در جلسات مطرح می کند . اتاق ایران از اساتید نخبه و صاحب نظر دعوت می کند  تا راهکارهای علمی برای توسعه و رونق اقتصاد ارائه کنند به منظور اینکه صنایع را از شکل سنتی به پیشرفته تغییر دهند.

 

بهترین برنامه اتاق در سال قبل کدام بوده است؟

اینکه رییس اتاق ایران در تمام جلسات هیات دولت در بعضی سفرهای تجاری آنها حضور دارد بسیار قابل اهمیت است و در اکثر مواقع هیات 50 نفره از فعالان اقتصادی و تجار همراهی می کنند تا در عقد قرارداد های مهم تجاری تمام عوامل و شرایط را مورد بررسی قرار دهدزیرا این افراد اغلب از مسائل اقتصادی و ظرفیت های سرمایه گذاری آگاه هستند و می توانند در بحث شفاف سازی اطلاعات کارامد باشند.

95103ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید