روند نابودی الشباب کلید خورده است | اتاق خبر
کد خبر: 356845
تاریخ انتشار: 13 تیر 1395 - 19:47
نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در سومالی اعلام کرد:
« فرانچسکو مادیرا» نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در سومالی تاکید کرد: شکست الشباب نزدیک است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، « فرانچسکو مادیرا» نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در سومالی در بیانیه ای اعلام کرد: از زمان اعزام هیأت اتحادیه آفریقا به سومالی در سال 2007 موفقیت های زیادی با همکاری نیروهای سومالیایی در برقراری امنیت و ثبات در کشور حاصل شده است.
«مادیرا» با بیان اینکه 'سلسله عملیات های مشترک نیروهای اتحادیه آفریقا(آمیسوم) و نیروهای امنیتی سومالی در مقابله الشباب بسیار موفقیت آمیز بوده است' تصریح کرد: سومالی در مسیر ثبات و پیشرفت قرار دارد.
به گزارش تارنمای خبری ' آفریکا نیوز' « حسن شیخ محمود» رئیس جمهوری سومالی در سالگرد پنجاه و ششمین سالگرد استقلال سومالی در جمع مردم این کشور تاکید کرده بود: از افراد مسلح وابسته به الشباب می خواهم، کشتار و حملات انتحاری علیه زنان و کودکان را متوقف کنند و به جنایات خود پایان دهند.
«شیخ محمود» خطاب به افراد مسلح وابسته به گروه تروریستی الشباب تصریح کرد: من تضمین می دهم که در صورت تسلیم خود به دولت، تمامی حقوق شما رعایت شود و شما می توانید در کنار سایر مردم به زندگی عادی خود ادامه دهید.
گرو تروریستی الشباب که اغلب مقامات، نیروهای امنیتی سومالی و آمیسوم را هدف قرار می دهد، با گروهک تروریستی داعش بیعت کرده و درصدد است تا دولت سومالی را سرنگون کند.
بر اساس گزارش های رسمی، نیروهای اتحادیه آفریقا اعلام کردند که با وجود بیرون راندن گروه های الشباب از بسیاری از پایگاه های نظامی در سومالی، افراد مسلح وابسته به این گروه، همچنان حملات مسلحانه خونباری را با هدف قرار دادن نیروهای این اتحادیه و نیز مسئولان دولتی در موگادیشو ( پایتخت) و مناطق دیگر سومالی انجام می دهند.
الشباب که از دیرباز شاخه گروه تروریستی القاعده در شرق آفریقا به شمار می رود با هدف سرنگونی دولت موگادیشو که تحت حمایت 22 هزار نیروی اتحادیه آفریقا است، می جنگد.
این گروه تروریستی به رغم شکستی که در سال های اخیر تجربه کرده است، همچنان تهدیدی مهم در سومالی و کشور همسایه کنیا محسوب می شود. هر دو کشور بارها هدف حملات شدید تروریست های الشباب بوده اند.
به گفته کارشناسان تهدید الشباب در شرایطی صورت می گیرد که برخی گروه های تروریستی از جمله بوکوحرام به تازگی به داعش پیوسته اند.
مقام های دولتی و محلی می گویند، عملیات ضد تروریستی علیه الشباب را در این کشور شاخ آفریقا تشدید کرده اند.
برخی سرکرده های این گروه در بسیاری از شهرهای مهم در جنوب و مرکز سومالی کشته شده اند، اما الشباب همچنان به اجرای حمله های مرگبار ادامه می دهد. القاعده نیز طی ماه های اخیر و به ویژه از زمان آغاز مداخله نظامی عربستان در یمن، نفوذ خود را در این کشور افزایش داده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید