پوتین باز هم اوباما را تسلیم کرد | اتاق خبر
کد خبر: 356849
تاریخ انتشار: 13 تیر 1395 - 19:59
واشنگتن پست اعلام کرد:
نشریه آمریکایی واشنگتن پست دولت اوباما را متهم به تکرار شکستهایش در سوریه و تسلیم شدن در قبال سیاستی که روسیه برای این کشور به اجرا در آورده کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای نوشت:"چندین سال است که سیاست دولت اوباما برای سوریه دستخوش چرخه شکست شده است. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا توافقاتی را با روسیه به منظور پایان دادن به درگیری های سوریه یا ایجاد دولت جدیدی در دمشق مورد مذاکره قرار می دهد و همزمان هشدار می دهد اگر این توافقات از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه یا بشار اسد رئیس جمهور سوریه رعایت نشوند آمریکا گزینه های دیگری نظیر تشدید حمایت از شورشیان سوری را در نظر خواهد گرفت."

واشنگتن پست در ادامه این مقاله با ادعای نقض مکرر این توافقات از سوی حکومت روسیه و سوریه گفت: "جای تعجب نیست که هر بار پاسخ آمریکا به این نقضها بازگشت مجدد نزد روسها و پیشنهاد امتیازات بیشتر و درخواست برای یک توافق دیگر بوده است."

در ادامه مقاله واشنگتن پست آمده است: "جان کری هشدار داد که تبعات این نقضها یک "طرح ب" متشکل از افزایش حمایت آمریکا از شورشیان مخالف بشار اسد است اما به جای آن همانطور که اخیرا گزارش شد، دولت اوباما روز دوشنبه گذشته طرح پیشنهادی جدیدی به مسکو ارائه کرده که به موجب آن پوتین چیزی را که چندین ماه به دنبالش بود دریافت می کند: افزایش همکاری آمریکا-روسیه در هدف قرار دادن شورشیان مخالف بشار اسدی که تروریست قلمداد می شوند. در ازای آن نیز روسیه دوباره متعهد شده تا بمبارانهای نیروهای خود و سوریه علیه مناطق حضور نیروهای شورشی سوری مورد حمایت غرب را محدود کند. به گفته چندین کارشناس این توافق تنها نتیجه ملموسش تقویت حکومت سوریه است. همکاری آمریکا- روسیه موجب هدف قرار گرفتن جبهه النصره به عنوان یک شاخه القاعده که نیروهایش در چندین منطقه از جمله شهر مهم حلب با نیروهای بشار اسد می جنگند خواهد شد. حمله به جبهه النصره به حکومت سوریه اجازه خواهد داد تا اصلی ترین هدفش یعنی بازپس گیری شهر حلب را عملی کرده و توازن جنگ در سوریه را به نفع خود تغییر دهد. شورشیان مخالف اسد مورد حمایت غرب نیز تا حد چشمگیری تضعیف خواهند شد حتی اگر روسیه و سوریه به تعهد مربوط به عدم بمباران مناطق آنها عمل کنند."

واشنگتن پست در انتهای این مقاله می نویسد: "مقامات دولت آمریکا ادعا می کنند هیچ جایگزین دیگری به جز همراهی با پوتین ندارند. آنها می گویند طرح ب سابق یعنی حمایت بیشتر از شورشیان سوری صرفا منجر به درگیری بیشتر با نتیجه کم خواهد شد. این همان منطقی است که باراک اوباما از سال 2012 تا کنون از آن برای مخالفت با پیشنهادها در خصوص اقدام آمریکا برای حمایت از نیروهای مخالف بشار اسد در سوریه استفاده کرده است. به نظر می رسد اوباما شدیدا مصمم است به این که هیچ درسی از اشتباهات وحشتناک خود در سوریه نگیرد. پیشنهاد اخیر آمریکا اگر که از سوی پوتین مورد پذیرش قرار بگیرد باعث وخیم تر شدن آسیبها خواهد شد."

نظرات
ADS
ADS
پربازدید