کاهش رشد اقتصادی عربستان در سه ماهه نخست سال 2016 | اتاق خبر
کد خبر: 356873
تاریخ انتشار: 15 تیر 1395 - 01:28
آمار رسمی منتشر شده در روز یکشنبه حاکی است که رشد اقتصادی در عربستان در سه ماهه نخست سال 2016 از کمترین میزان در طول سه سال برخوردار بود و افت بهای نفت دولت ریاض را بر آن داشت هزینه ها را کاهش دهد.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی، برخی تحلیلگران گفته اند که این آمار به خطر رشد اقتصادی در کشور اصلی صادر کننده نفت جهان اشاره دارد و ممکن است این میزان در سال جاری به نزدیک صفر برسد که در آن صورت عربستان بدترین وضعیت را از زمان بحران مالی جهانی در سال 2009 تجربه خواهد کرد.
آمار دولتی عربستان نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی این کشور از ژانویه تا مارس سال جاری در مقایسه با سال گذشته یک ممیز پنج درصد رشد داشته، اما از رشد یک ممیز هشت درصدی در سه ماهه چهارم سال 2015 پایین تر بوده است.
این میزان رشد پایین ترین رقم از زمان رشد سه دهم درصدی در سه ماهه نخست سال 2013 در عربستان بوده است.
بخش نفتی عربستان در سه ماهه نخست سال جاری پنج ممیز یک درصد رشد داشت، زیرا سعودی ها تولید نفت خام را افزایش دادند و مقادیر بیشتری را صادر کردند.
اما بخش غیرنفتی هفت دهم درصد کاهش یافت و بدترین وضعیت را ظرف پنج سال شاهد بود.
این مساله ممکن است باعث نگرانی سیاستگذاران سعودی باشد، زیرا طرح اقتصادی بلندپروازانه ای که به تازگی در این کشور اعلام شد، رشد سریع در تجارت غیرنفتی را برای سعودی ها فرض کرده است.
دولت عربستان دسامبر گذشته برای جبران کسری بودجه سالانه به میزان تقریبی یکصد میلیارد دلار به دلیل کاهش درآمدهای نفتی، از کاهش هزینه ها و هدفمندی یارانه های بخش انرژی خبر داد.
مقام های سعودی گفته اند تمهیداتی ریاضتی بیشتری در سال های آتی در انتظار مردم عربستان خواهد بود.
آمار رسمی حاکی است که در بخش غیرنفتی اقتصاد عربستان، بخش خصوصی در سه ماهه نخست سال جاری تنها دو دهم درصد رشد داشت و حال آنکه بخش دولتی از کاهش دو ممیز شش درصدی برخوردار شد.
ضعف بخش غیرنفتی تا حدودی به واسطه این واقعیت روی داد که سه ماه نخست سال 2015 موعدی به نسبت مستحکم برای سعودی ها بود، به طوری که ملک سلمان پادشاه عربستان در ژانویه همان سال به مناسبت جلوس بر تخت سلطنت، به کارمندان دولتی دو ماه اضافه حقوق داد.
براساس این گزارش، چنانچه رشد اقتصاد عربستان تا حد زیادی کند شود، دولت سعودی همچنان از گزینه هزینه کردن بیشتر برای برانگیختن رشد برخوردار است.
اما اگر این کشور برنامه ریاضتی اش را به میزان زیادی متعادل کند، ممکن است فشار بر روند تثبیت ریال سعودی در برابر دلار آمریکا افزایش یابد و این مساله باعث نگرانی سرمایه گذاران خارجی درخصوص اقتصاد سعودی در طولانی مدت خواهد شد.
موسسه کپیتال اکانامیکس لندن در گزارشی که ماه گذشته منتشر شد، پیش بینی کرد که رشد اقتصادی در عربستان در سال جاری بین صفر تا پنج دهم درصد باشد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید