بانک مرکزی استقلال کاری ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 356980
تاریخ انتشار: 14 تیر 1395 - 13:55
یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر
یک کارشناس بانکی در تصریح دلایل بنگاه داری بانک ها گفت: مقامات پولی و مالی غیر مجاز و گاهی مجاز به اقتصاد زیرزمینی متصل هستند و در برخی زمینه ها نماینده های دولت نفوذ دارند که این عامل باعث تن ندادن به نظارت بر بانک مرکزی شده است.

گروه اقتصادی: اتاق خبر- عباس هشی درباره علت بنگاه داری بانک ها گفت: با وجود بازارهای غیر رسمی پول نرخ سود سپرده ها از سه درصد در ماه شروع می شود، بانک های رسمی برای پرداخت تسهیلات تابع  مقررات بانک مرکزی هستند که یک بخش از پول سپرده آن ها صرف تسهیلات می شود، بازده سود تسهیلات در مقایسه سایر فعالیت ها جذاب نیست و محدودیتی برای سایر فعالیت بانک ها نداشته است.

وی ادامه داد: عملا بانک ها از وطیفه اصلی خود یعنی به کار انداختن پول مردم در اقتصاد کشور دور شدند و به سمت گرفتن حق الوکاله با حصول اطمینان که تضمین کافی برای برگشت پول وجود دارد سوق پیدا کرده اند.

هشی در خصوص بنگاه داری بانک ها تصریح کرد: در دهه 70 و 80 خروج از وظایف بانک ها اوج گرفت، بانک های خصوصی و دولتی به دلیل مشکلاتی مثل مطالبات معوقه فعالیت اکثر بانک ها از مدار اصلی خود خارج شدند.

وی افزود: مزایای داشتن یا نداشتن شرکت های زیر مجموعه بانک ها به نظر مدیران بستگی دارد، این شرکت ها می توانند برای توسعه فعالیت هلدینگ و افزایش درآمدهای بانک مفید باشند و یا به عنوان یک حیاط خلوت برای اعطای تسهیلات ساختمان سازی، پاداش، حق حضور و غیره استفاده شوند.

این کارشناس اقتصادی درباره عواقب بنگاه داری بانک ها گفت: خروج بانک ها از فعالیت اصلی و گرایش به سمت بنگاه داری باعث رشد قیمت مسکن در بخش ساخت و ساز شده است و در حال حاضر توسعه و رکود مسکن از بلاهای اقتصادی کشور است.

وی در رابطه با راهکارهای موجود برای جلوگیری از بنگاه داری بانک ها بیان کرد: متاسفانه بانک مرکزی از دهه 70 تا سال 92 ضعیف عمل کرده که دلیل آن عدم استقلال است و نیز مقامات پولی و مالی غیر مجاز و گاهی مجاز به اقتصاد زیرزمینی متصل هستند و در برخی نماینده های دولت نفوذ دارند که این عامل باعث تن ندادن به نظارت بر بانک مرکزی شده است.

وی درباره نظارت بر عملکرد بانک ها برای جلوگیری از بنگاه داری افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید از دوسال پیش سیاست هایی برای نظارت بر این مهم ایجاد شد که امیدواریم این نظارت ها بیشتر شود.

95102ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید