دریافت گلوله برای شکار منوط به داشتن دفترچه شکار می شود | اتاق خبر
کد خبر: 357314
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 09:48
مدیرکل دفتر حفاظت، شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال برنامه ریزی هستیم تا فقط افرادی که دفترچه شکار دارند، مهمات و گلوله مورد نیاز برای شکار دریافت کنند.

اتاق خبر - علی تیموری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: درحال حاضر اگر فردی دفترچه شکار نداشته باشد، نمی تواند پروانه شکار دریافت کند و تلاش داریم اخذ مهمات را نیز منوط به داشتن دفترچه شکار کنیم.
وی تاکید کرد: یکی از اهداف تهیه دفترچه شکار محدود کردن دریافت مهمات است اما امروزه آن طور که باید به آن عمل نمی شود بنابراین سعی داریم تا شرط واگذاری مهمات داشتن دفترچه شکار باشد که بر این اساس سازمان محیط زیست نامه ای به دو وزارتخانه کشور و دفاع ارسال کرده است.

** وجود یک میلیون قبضه سلاح شکاری مجاز در کشور
تیموری گفت: بررسی ها نشان می دهد بین 800 تا یک میلیون قبضه سلاح شکاری مجاز در کشور وجود دارد که به نظر می رسد به همین میزان نیز سلاح شکاری غیرمجاز در کشور باشد.
وی افزود: در ماده 169 قانون شکار و صید آمده است بر اساس ظرفیت حیات وحش کشور سلاح تولید شود و فروش و مجوز آن نیز بر همین اساس باشد که به علت اهمیت موضوع این مساله در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده اما آن طور که باید به این مساله توجه نشده است.
مدیرکل دفتر حفاظت، شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: از دو سال گذشته و با پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست و انجام مذاکراتی با وزارت دفاع، تولید سلاح های شکاری در کشور متوقف شد.
وی اظهار کرد: اما مساله مهم در این میان قاچاق سلاح های شکاری است که برای مدیریت و رفع این مشکل نیز سازمان محیط زیست در نامه ای به مراجع ذیربط درخواست کرد تا سلاح های شکاری قاچاق که در مرزها ضبط می شوند، در همانجا امحاء شوند.
تیموری تاکید کرد: تلاش می کنیم این موضوع در برنامه ششم توسعه نیز دیده شود تا برابری بین توان حیات وحش کشور و تعداد سلاح شکاری برقرار شود یا اینکه برای استفاده از سلاح های شکاری موانعی ایجاد شود تا افرادی که یک بار تخلف شکار و حمل سلاح دارند، دیگر به آنها مجوز شکار داده نشود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید