استاد دانشگاه تبریز: هدف برجسته سازی فیش های حقوقی فشار بر دولت است | اتاق خبر
کد خبر: 357353
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 13:54
استاد اقتصاد دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه تلاش عده ای برای برجسته سازی موضوع فیش های حقوقی به حاشیه کشاندن و فشار بر دولت است، گفت: تنوع و تعدد قوانین مالی در دستگاه ها، مشکل اصلی نظام پرداخت هاست.

اتاق خبر:محمدباقر بهشتی روز سه شنبه اظهار داشت: منشاء اصلی پرداخت های نامتعارف، اختلاس های ده ها هزار میلیاردی در دوره قبل است و کسانی که به این موضوع دامن می زنند باید درباره شفاف سازی و اطلاع رسانی درباره آن اختلاس ها اقدام کنند.
وی افزود: اشکال اصلی در موضوع پرداخت های نامتعارف و ناهماهنگ در ایران، وجود انواع قوانین بوده و قانون محاسبات عمومی دستگاه های دولتی تابع این قوانین است.
وی یادآور شد: اما انواع قوانین مالی دیگر وجود دارد؛ مثلا در دانشگاه ها آیین نامه های مالی جداگانه ایجاد شده است و حتی برخی وزارتخانه ها مانند جهاد کشاورزی نیز آیین نامه جداگانه و مختص خود را دارند.
استاد اقتصاد دانشگاه تبریز تشریح کرد: از طرف دیگر شرکت های دولتی هم مقررات خاص خود را دارند، ضمن اینکه برخی نهادها نیز خارج از اختیارات دولت هستند و این مجموعه ها، حقوق، مزایای مستمر و غیرمستمر مخصوص به خود را دارند.
وی گفت: در برخی از شرکت ها و نهادها، اختیارات مجامع عمومی به گونه ای است که هیات مدیره می تواند مزایا را تعیین کند و همه این موارد مشکل آفرین است.
بهشتی افزود: تاکنون چندین بار تلاش شده تا قانون یا نظام پرداخت ها هماهنگ اجرایی شود، ولی با وجود تلاش ها تاکنون به درستی انجام نشده است.
وی یادآور شد: در مجموع باید نظام پرداخت ها، ساده، روشن و شفاف باشد.
وی با بیان اینکه مردم باید از دریافتی مقام های رده بالای کشور مطلع باشند، پیشنهاد کرد فیش رئیس جمهوری نیز منتشر و مشخص شود که پرداخت ها منطقی است.
وی در عین حال تاکید کرد: البته باید توجه داشت که مدیریت در همه جای دنیا ارزش بالایی دارد، زیرا با یک تصمیم درست می تواند منفعت میلیاردی برای کشور داشته باشد.
استاد اقتصاد دانشگاه تبریز اظهار داشت: باید همه قوانین و مقررات مربوط به پرداخت ها شفاف شود و حتی حقوق نمایندگان مجلس و افراد تاثیرگذار نیز باید مشخص و متناسب با وظایف نمایندگی و میزان تاثیرگذاری آنها باشد.
وی گفت: برای جلوگیری از هر گونه سوء تفاهم احتمالی یا شایعه پردازی، مسئولان و نمایندگان مجلس باید در مقاطع زمانی مشخص مانند 6 ماهه، گزارش عملکرد مالی خود را به افکار عمومی ارایه دهند.
بهشتی افزود: کمک های مالی دریافتی نامزدهای انتخاباتی در کشور نیز باید شفاف شود و آنها در مقابل این موضوع به افکار عمومی پاسخگو باشند.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید