تصمیم حمله به عراق از روی «حسن نیت» گرفته شد! | اتاق خبر
کد خبر: 357635
تاریخ انتشار: 17 تیر 1395 - 15:04
تونی بلر:
تونی بلر در خصوص تصمیم خود برای آغاز جنگ در عراق اظهار داشت که این تصمیم از روی حس نیت گرفته شد!

اتاق خبر: در گزارشی که روز چهارشنبه ششم ژوئیه از سوی «جان چیلکات» رئیس کمیته تحقیق و بررسی نقش و اشتباهات بریتانیا در جنگ عراق منتشر شد،‌ آمده است که تصمیم «تونی بلر» نخست وزیر سابق انگلیس برای ورود به این جنگ فاقد مبانی قانونی متقاعد کننده بوده و در آن مقطع هیچ تهدید فوری از جانب عراق متوجه انگلیس نبوده است.

نخست وزیر سابق حزب کارگر انگلیس در واکنش به این گزارش موسوم به «گزارش چیلکات» در بیانیه ای که مقابل نمایندگان رسانه های جمعی قرائت کرد، اظهار داشت که تصمیم به اعزام نیرو برای جنگ در عراق،‌ «دردناک ترین و در عین حال خطیرترین» تصمیمی بود که وی در دوره نخست وزیری خود اتخاذ کرده است و افزود که وی «مسئولیت این تصمیم را برای تمام عمر به دوش خواهد کشید».

تونی بلر همچنین گفت: «من عمیقاً و خالصانه درد و رنج و غم و اندوه کسانی که عزیزان خود را در جنگ عراق از دست داده اند،‌ احساس می کنم؛ حال چه از نیروهای مسلح خودمان باشند چه از نیروهای مسلح سایر کشورها و یا مردم عراق».

وی در ادامه افزود: «ارزیابیهای اطلاعاتی در آن زمان اشتباه از کار درآمد،‌ عواقب بعدی آن نیز خصومت آمیزتر،‌ ادامه دارتر و خونین بارتر از آن چیزی بود که ما تصور می کردیم... و ملتی که ما می خواستیم از [اسارت] صدام شیطان صفت آزاد کنیم، در عوض قربانی تروریسم فرقه گرایانه شد».

نخست وزیر سابق انگلیس در ادامه سخنان خود گفت: «بنابراین من رنج و اندوه،‌ تأسف و عذرخواهی خود را بابت تمام این [اتفاقات] اعلام می کنم».

تونی بلر همچنین در مورد تصمیم اصلی برای آغاز جنگ در عراق اظهار داشت: «هیچ فریب و دروغی در کار نبود، پارلمان و هیأت دولت انگلیس گمراه نشدند، هیچگونه تعهد محرمانه ای به جنگ وجود نداشت، اطلاعات تحریف نشده بود و تصمیم [ورود به جنگ] از روی حس نیت گرفته شد».

نظرات
یاسر
| |
2016-07-09 12:34:02
واقعا درود برتو بابت وجدانی که اینجا به خرج دادی اقای تونی بلر اگه این حرفات درست باشه تو انسان فوق العاده هستی
ADS
ADS
پربازدید