نیروهای اتحادیه آفریقا تا پایان 2020 از سومالی خارج می شوند | اتاق خبر
کد خبر: 357755
تاریخ انتشار: 18 تیر 1395 - 09:33
اتحادیه آفریقا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تا دسامبر 2020 نظامیان خود را از سومالی خارج می کند.

اتاق خبر - خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه از نایروبی گزارش داد: به موجب راهبرد خروج نیروهای آفریقایی از سومالی، فرآیند خارج کردن 22 هزار سرباز اتحادیه آفریقا از اکتبر 2018 آغاز و تا پایان سال 2020 کامل می شود.
اتحادیه آفریقا در بیانیه خود اعلام کرد که مسئولیت برقراری امنیت در سومالی به ارتش ملی این کشور که از توان لازم برخوردار خواهد شد، واگذار می شود.
ارتش سومالی در حال حاضر ارتشی متشکل از شبه نظامیان قبیله ای است که آموزش هایی را از نظامیان دیگر کشورهای حاضر در این کشور فرا می گیرد.
نیروهای اتحادیه آفریقا در سال 2007 در سومالی مستقر شدند تا از دولت قانونی این کشور در برابر حملات گروه تروریستی الشباب حمایت کنند.
الشباب وابسته به گروه القاعده در سومالی است که علیه غیرنظامیان و اهداف دولتی و نظامی در نقاط مختلف این کشور و منطقه مرتکب حملاتی می شود.
اوگاندا که بیشترین شمار نیرو در میان نظامیان آفریقایی در سومالی (شش هزار و 200 سرباز) را داراست، ماه گذشته تهدید کرد نیروهایش را تا پایان سال 2017 از این کشور خارج می کند، اما از اجرای این تصمیم منصرف شد.
کنیا نیز چندی پیش تهدید کرد سه هزار و 700 نظامی خود را از سومالی بیرون می کشد.
تصمیم به عقب نشینی این نیروها از سومالی پس از آن اتخاذ شد که اتحادیه اروپا به عنوان حامی اصلی ماموریت نیروهای آفریقایی در سومالی، تامین بودجه برای این نیروها را به میزان 20 درصد کاهش داد و اعلام کرد که کشورهای آفریقایی باید بار حقوق سربازان شان را به دوش کشند.
قرار است در سال پیش رو انتخابات سراسری در سومالی برگزار شود، اما به گفته دیپلمات ها شهروندان از حق انتخاب پایینی در این انتخابات برخورداند و همین مساله باعث می شود که میزان استقبال مردمی از این انتخابات اندک باشد.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید