آل‌اسحاق:نوع رفتار نظام بانکی غیرقابل تحمل است | اتاق خبر
کد خبر: 35781
تاریخ انتشار: 12 دی 1391 - 13:00

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با انتقاد از چالش‌هایی که بین روابط فعالان اقتصادی و نظام بانکی وجود دارد خواستار حل و فصل آنها شد و تاکید کرد که نوع رفتار مجموعه‌ نظام بانکی در مقابل ذی‌نفعان غیرقابل تحمل است.

به گزارش ایسنا، یحیی آل‌اسحاق امروز در بیست‌وچهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: روابط فعالان اقتصادی و نظام بانکی در یک چالش جدی است، البته خود نظام بانکی و موسسات مالی و اعتباری نیز به عنوان بنگاه‌های اقتصادی در این چالش قرار گرفته‌اند.

وی با بیان این‌که بین فعالان اقتصادی و بانک‌ها و هم‌چنین بین بانک‌ها و بانک مرکزی رابطه وجود دارد، خاطر نشان کرد: امیدواریم این چالش‌ها هرچه زودتر برطرف شود و رفع این چالش باید به عنوان یک تحول مطرح شود.

آل‌اسحاق ادامه داد: ادامه پیدا‌کردن روند این چالش‌ها کل اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار داده است، زیرا همه مسائل ما در نهایت منتهی به مسائل بانکی است.

وی با بیان این‌که به عنوان یک مساله جدی و اساسی مسائل بانکی را باید سامان داد، خاطر نشان کرد: اگر قرار است جمعی فکر کنیم بخش خصوصی یا فعالان اقتصادی با تمام پتانسیل خود برای حل این مشکل اعلام آمادگی می‌کنند.

به گفته رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران نظام بانکی ما منابع محدودی دارد و مجموعه امکاناتش با وظایف و درخواست‌هایی که از آن می‌شود، هماهنگ نیست.

آل‌اسحاق افزود: روندی زنجیر‌وار موجب شده از طرفی به بانک‌ها هم از جانب فعالان خصوصی و هم از جانب دولت فشار به بانک‌ها وارد کند و از طرف دیگر نوع رفتار، ادبیات و فرآیند‌هایی که مجموعه‌ نظام بانکی به ذی‌نفعان می‌آورد نیز غیرقابل تحمل است.

وی تصریح کرد: هم‌چنین ما در رابطه با مسائل ارزی نیز با چالش‌هایی مواجه هستیم. بعضی بانک‌ها از هفت ماه پیش 120 درصد از مبلغ ریالی را گرفته‌اند اما هنگام مراجعه تجار به آنها هنوز ارزی نمی‌دهند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با تاکید بر این‌که این در حالی است که اجناس به گمرک رسیده و در حال از بین رفتن است، اظهار کرد: این درحالی است که حتی اسناد ترخیص نیز در اختیار فعالان اقتصادی قرار نمی‌گیرد. به‌طور مثال زمانی که نرخ دلار 1400 تومان بوده، گشایش اعتبار انجام شده ولی در حال حاضر بانک پول طرف مقابل را نمی‌دهند و معتقد است که نه تنها باید با ارز مبادله‌ای حساب شود بلکه مابه‌التفاوت تغییرات احتمالی نیز در نظر گرفته شود.

آل‌اسحاق افزود: بخشنامه‌ای ‌از سوی بانک مرکزی صادر شده که براساس آن کسانی که با ارز مرجع گشایش اعتبار کرده و کالای آنها تا شهریور وارد کشور نشده است، باید تسویه حساب خود را با ارز مبادلاتی انجام دهند، ولی بانک‌ها می‌گویند بانک مرکزی پولی پرداخت نکرده و بانک مرکزی نیز مدعی است که به مقداری معینی تامین ارز کرده است.

وی در پایان با تاکید بر این‌که همه فشار‌ها بر سر فعالان اقتصادی است، بیان کرد: چرا جنس را در گمرک نگه داشته‌اند در حالی که باید به مشکل مردم بپردازند و همه هزینه‌ها را به دوش فعالان بخش خصوصی نیندازند. بانک نباید بگویند هر وقت بانک مرکزی به ما پول بدهد ما به شما ارز می‌دهیم.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید