اقتصاد کامبوج در انحصار خانواده نخست وزیر است | اتاق خبر
کد خبر: 357874
تاریخ انتشار: 19 تیر 1395 - 04:53
خانواده 'هون سن' نخست وزیر کامبوج مالکیت و کنترل دستکم 114 شرکت داخلی در 20 بخش تجاری این کشور به ارزش بیش از 200 میلیون دلار را در اختیار دارند.

اتاق خبر: یک گزارش دیده بان جهانی با استناد به ارقام منتشر شده از طرف وزارت تجارت کامبوج اعلام کرد که شرکت های تحت مالکیت و یا کنترل خانواده 'هون سن' با شرکت ها و برندهای مهم تجاری جهان از قبیل 'اپل'، 'نوکیا'، 'ویزا'، 'یونیلیور'، 'نستله'، و 'هوندا' ارتباط گسترده ای دارند.
در بیش از 90 درصد این شرکت ها یکی از مناصب کلیدی از قبیل مدیر عامل، رئیس و یا سهامدار در دست اعضای خانواده 'هون سن' است و در مجموع بیش از 25 درصد سهام این شرکت ها به این خانواده تعلق دارند.
شبکه خبر آسیا وابسته به سنگاپور روز جمعه احتمال داد این مالکیت تنها گوشه ای از کوه یخی است که اخبار آن منتشر شده و خانواده 'هون سن' مالکیت و کنترل خود را به صورت آشکار بر این قبیل شرکت ها اعلام کرده اند.
'پاتریک الی' از موسسان این مرکز دیده بان جهانی اعلام کرد که در تحقیقات 20 سال گذشته پیرامون مسائل فساد و منابع طبیعی در کامبوج، از منابع معتبر اطلاعاتی دریافت شده که نشان می دهد خانواده 'هون سن' ارتباط خود را با شرکت های مختلف پنهان می کنند.
به رغم تحقیقات سال های پیشین، اما گزارش منتشر شده اخیر نخستین گزارشی است که کنترل و مالکیت خانواده نخست وزیر کامبوج بر فعالیت های تجاری را نشان می دهد. اگرچه، 'فای سیفان' سخنگوی دولت، این گزارش را رد کرده و آن را 'بی اساس و دروغ' خوانده است.
وی گفت که اطلاعات استفاده شده در این گزارش جعلی است و با انگیزه های سیاسی علیه نخست وزیر شکل گرفته که منبع این انگیزه ها نیز می تواند داخلی و یا خارجی باشند.
کامبوج از جمله اصلی ترین مقاصد کالاهای صادراتی آمریکا است و چین و انگلستان نیز از بزرگترین شرکای تجاری آن محسوب می شوند.
این کشور از فقیرترین کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا محسوب می شود که دو نفر از هر 10 نفر جمعیت 15 میلیونی آن فقیر محسوب می شوند و بخش عظیمی از جمعیت این کشور که نزدیک به خط فقر زندگی می کنند کمتر از دو دلار درآمد روزانه دارند که این شرایط آنها را در شوک اقتصادی و آسیب پذیری گسترده قرار می دهد.
درآمد سرانه هر کامبوجی طی سال گذشته و براساس تولید ناخالص داخلی اسمی یکهزار و 146 دلار گزارش شده و براساس رده بندی بانک جهانی و طبق میزان درآمد سرانه، کامبوج در فاصله سال های 2011 تا 2015 از بین 183 کشور رتبه 143 را به خود اختصاص داده است.
قطر، ماکائو، لوکزامبورگ، سنگاپور و کویت پنج کشور صدر این طبقه بندی هستند و ایران نیز در رتبه 67 قرار دارد.
'هون سن' 67 ساله که از سال 1985 تاکنون قدرت را در کامبوج در اختیار دارد و در حال حاضر قدیمی ترین رهبر جنوب شرق آسیا و یکی از قدیمی ترین نخست وزیران جهان محسوب می شود.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید