تسهیل گشایش ال سی در کشورهای اروپایی | اتاق خبر
کد خبر: 358057
تاریخ انتشار: 19 تیر 1395 - 16:00
عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی زنجان در گفتگو با اتاق خبر تاکید کرد:
هاشم حاجی علی اکبری معتقد است در شرایط پساتحریم دولت و نهادهای وابسته ملزم به ایجاد شرایط توسعه روابط تجاری با کشورهای اروپایی هستند.

اتاق خبر-سرویس اقتصادی: با توجه به اینکه هدف دولت کاهش میزان واردات کالا می باشد هنوز مشاهده می کنیم که واردات کالاهای چینی از آغاز سال تا به امرو ز بیشتر از 2میلیار دلار بوده است که این نشان دهنده آن است که دولت در بکارگیری سیاست های اصلاحی در این خصوص نتوانسته موفق عمل کند. در این زمینه اتاق خبر گفتگویی داشته است با عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی زنجان که در ادامه می خوانید:

با توجه به اینکه برنامه دولت کاهش واردات می باشد وضعیت واردات از کشور چین تغییری کرده است؟  

میزان واردات از کشور چین درحال حاضر نسبت به زمان مشابه در سال قبل کاهش یافته است. اصل برنامه دولت پس از برجام بر این قرار گرفت که میزان واردات را از کشور چین  کاهش یابد و تلاش شود واردات از کشور های اروپایی را جایگزین آن کنیم. همچنین این کاهش میزان واردات از چین بیشتر به این سبب است که واردکنندگان داخلی انتظار دارند وضعیت تجارت با کشور های اروپایی تسهیل شود و کالاهای اروپایی را بجای کالاهای بی کیفیت چین وارد کنند. در چند سال اخیر به دلیل تحریم ما مجبور بودیم کالاهای بی کیفیت چینی را وارد کنیم و امیداست با برداشته شدن تحریم ها تغییری در این وضعیت ایجاد شود. به نظر من میزان واردات از آغاز سال تا به امروز به دلیل مسائل رکود خیلی کمتر شده است.

چه راهکارهایی را برای کاهش واردات کالاهای چینی پیشنهاد می کنید؟

من پیشنهاد می کنم که ال سی از کشور های اروپایی راحتر باز شود تا اجناس با کیفیت وارد کشور شود و امکاناتی را برای  تجار در نظر بگیرنند که واردات از کشور های اروپایی تسهیل پیدا کند. حقیقت این است که در زمان تحریم به دلیل پاره ای مشکلات کالاهای بی کیفیت چینی وارد  می شد  که نباید این وضعیت ادامه پیدا کند .لازم است که این نکته توجه شود که همه کالاهای چینی بی کیفیت نمی باشند و این به دلیل کم کاری تاجران ایرانی است که همواره به دنبال وارد کردن اجناس بی کیفیت ارزان بوده اند .بنده حدود 15سال پیش از کشور چین کالا وارد می کردم با یکی از فروشندگان چینی در خصوص قیمت بحث می کردیم فروشنده چینی در نهایت پیشنهاد کرد که در مقدار خرید کالا تجدید نظر کنم زیرا شرایط فروش آنها به این صورت است که  هرچه حجم کالای خریداری شده بیشتر باشد قیمت فروش آن کالا کاهش می یابد. بنابراین هرچه مقدار کالا بیشتر باشد قیمت کمتر می شود در حالی که کیفیت کالا تغییری نمی کند. به همین دلیل کشور های دیگری مانند آمریکا که با چین رابطه تجاری  دارند با بکارگرفتن این روش کالاهای با کیفیت اما ارزان وارد می کنند.

چه عوامل زیرساختی ای موثر هستند که ما تجارتمان را با کشورهای اروپایی توسعه بدهیم؟

همانطور که قبلا اشاره کردم بحث ال سی در صادرات و واردات یک اصل مهم است که دولت با تسهیل آن می تواند از تجار حمایت کند. در حال حاضر مشکلات بانکی برای خرید و سفارش کالا از اروپا مهم ترین عامل بازدارنده در توسعه تجارت بوده است. اگر بتوانیم ال سی هایمان را به کشور های اروپایی بقبولانیم بسیاری از مشکلات تجاری با این کشور ها رفع می شود که به طبع آن میزان واردات از کشور چین کاهش پیدا می کند.

برنامه دولت برای واردات کالا در سال جاری چیست؟

هدف اصلی دولت در طی سال های  آینده کاهش واردات می باشد در واقع ما باید سیاست هایی را بکار بگیریم که میزان صادرات را بیشتر کنیم . برای رونق صادرات لازم است کالا و مواد اولیه را وارد کنیم نه کالای نهایی بنابراین ما نباید بر کاهش واردات تمرکز کنیم بلکه لازم است افزایش صادرات را به عنوان هدف اصلی در نظر بگیریم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید