علائم نشان‌دهنده رويش دندان در کودکان | اتاق خبر
کد خبر: 358193
تاریخ انتشار: 21 تیر 1395 - 09:12
دندان درآوردن نوزادان معمولا در سنين 6تا 24ماهگي اتفاق مي‌افتد.

به گزارش اتاق خبر،چند روزي است که فرزندتان بيقراري و گريه مي‌کند؟ دائم دست شما را در دهان خود مي‌برد؟ ميلي به غذا خوردن ندارد؟ کافي است به لثه‌هاي او خصوصا لثه‌هاي فک بالا به آرامي دست بکشيد. بله، فرزندتان دارد اولين دندان‌هاي خود را در‌مي‌آورد. در اين مرحله وظيفه و مسئوليت شما به‌عنوان والدين بيش از پيش خواهد شد.

دندان درآوردن نوزادان معمولا در سنين 6تا 24ماهگي اتفاق مي‌افتد. اما ممکن است در اوايل 3ماهگي يا حتي اواخر 12ماهگي نيز رخ دهد. دندان‌هاي تحتاني جلو اول از همه درمي‌آيند، بعد نوبت به دندان‌هاي فوقاني جلو مي‌رسد.

بايد بتوانيد نوزادتان را آرام کرده و درد او را کاهش دهيد تا از اين مرحله هم به سلامت گذر کند. شايد نمي‌دانيد چطور بايد درد فرزندتان را کم کرده و او را آرام کنيد. به جاي استرس و دستپاچه شدن، کافي است اين مطلب را بخوانيد تا در چنين مواقعي با تسلط بتوانيد از عهده کنترل اوضاع برآييد. ما در کنار شما هستيم تا بگوييم چه کارهايي براي دندان درآوردن فرزندتان انجام دهيد.

کي منتظر رويش دندان‌ها باشيم؟
دندان درآوردن نوزادان معمولا در سنين 6تا 24ماهگي اتفاق مي‌افتد. اما ممکن است در اوايل 3ماهگي يا حتي اواخر 12ماهگي نيز رخ دهد. دندان‌هاي تحتاني جلو اول از همه درمي‌آيند، بعد نوبت به دندان‌هاي فوقاني جلو مي‌رسد. تصور کنيد نوزاد چه دردي مي‌کشد وقتي يک دندان تيز و برجسته در لثه‌هاي ملتهب و دردناکش رشد مي‌کند. تنها کاري که مي‌توانيد انجام دهيد اين است که وضع اسفبار، درد و ناراحتي آنها را تصور کنيد.

حتي با اينکه دندان درآوردن دردناک است، خيلي از نوزادان گريه نمي‌کنند. درواقع، آنها نمي‌توانند درد و ناراحتي محسوس در اطراف لثه خود را درک کنند، بنابراين گاهي به شکل ديگري با آن برخورد مي‌کنند که در هر يک از نوزادان علائم مختلفي دارد. بايد به‌عنوان مادر بتوانيد زمان دندان درآوردن فرزندتان را از روي علائم آن متوجه شويد و زودتر براي رفع درد و ناراحتي اقدام کنيد.

علائم نشان‌دهنده رويش دندان
نوزاد تحريک‌پذير شده و بيداد مي‌کند. ناراحت نباشيد، لثه‌هاي او را بررسي کنيد. خواهيد ديد که نوزاد دارد دندان در‌مي‌آورد.

اگر نوزادتان از خوردن و نوشيدن سر باز مي‌زند، هرگز به زور به نوزاد غذا ندهيد. درد ناشي از دندان درآوردن اشتهاي او را کور مي‌کند و اين يک موضوع طبيعي است. مي‌توانيد براي اينکه او ضعيف نشود از غذاهاي آبکي مثل سوپ و... استفاده کنيد.

اگر نوزاد از دهانش حباب خارج مي‌کند، اين مهم‌ترين نشانه‌اي است که هنگام دندان درآوردن نوزاد مشاهده مي‌شود. آب دهان نوزاد به اين خاطر سرازير نمي‌شود که جلوي او دسر، شکلات يا آبنبات مي‌خوريد؛ او دارد دندان در مي‌آورد!

ممکن است انگشتان دست شما يا هر چيزي که نزديکش باشد را گاز بگيرد. جويدن يا گاز زدن هر چيزي کمک مي‌کند که لثه نوزاد تا مدتي تسکين پيدا کند.

نوزاد داد مي‌زند و بي‌دليل صداهاي بلندي از خود در مي‌آورد. اين مسئله جاي نگراني ندارد. اين تنها راهي است که مي‌تواند دردش را به شما نشان دهد.

منبع آریا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید