مشکل تامین مواد اولیه در واحدهای کوچک پتروشیمی آذربایجان شرقی مرتفع می شود | اتاق خبر
کد خبر: 358324
تاریخ انتشار: 21 تیر 1395 - 06:21
بیست و سومین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان شرقی با دعوت استاندار، میهمان ویژه ای داشت تا مشکل واحدهای کوچک پتروشیمی این استان که توان خرید حجم بالای مواد اولیه از طریق بورس را ندارند، مرتفع شود.

اتاق خبر:استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه که شامگاه روز شنبه در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد، به تقاضای برخی از واحدهای کوچک پتروشیمی در این استان مبنی بر خرید مواد اولیه به صورت مستقیم از پتروشیمی تبریز اشاره کرد و افزود: شرکت پتروشیمی تبریز در کنار صادرات و فروش محصول از طریق بورس، مواد اولیه واحدهای کوچک استان را تامین کند.
اسماعیل جبارزاده با اشاره به حجم بالای صادارت این شرکت از گمرکات آذربایجان شرقی از تولید محصول کیفی در شرکت پتروشیمی تبریز با تمام ظرفیت قدردانی کرد.
وی گفت: دستگاه های دولتی شرکت پتروشیمی تبریز را در امر تولید و صادرات یاری کنند تا این شرکت حضور موفقی در بازارهای بین المللی داشته باشد.
وی افزود: واحدهای نظارتی نیز در این مسیر شرکت پتروشیمی تبریز را یاری کنند زیرا عرضه مواد اولیه این شرکت به صورت مستقیم به واحدهای کوچک پتروشیمی مصوبه ستاد رفع موانع تولید و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است.
جبارزاده همچنین توسعه شرکت پتروشیمی تبریز را به عنوان یکی از موارد پیش بینی شده در سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی خواستار شد و خطاب به مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و شهاب الدین بیمقدار، نماینده مردم تبریز و موسس فراکسیون کار و کارآفرینی مجلس دهم که دراین جلسه حضور داشتند، گفت: توسعه این شرکت از طریق برگزاری جلسه ای مشترک در وزارت نفت ضروری است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز نیز در این نشست گفت: شرکت پتروشیمی تبریز از طریق دفتر فروش تبریز می تواند نیاز شرکت های کوچک پتروشیمی آذربایجان شرقی به مواد اولیه را تامین کند.
سیدجواد سلیمانی به روندرو به رشد تولید و صادرات محصول در پتروشیمی تبریز اشاره کرد و افزود: صادرات این شرکت از 70 هزار تن در سال 1393 شمسی به 120 هزار تن در سال 1394 رسید.
وی گفت: امسال 50 درصد از تولید این شرکت صادرات می شود و صادرات بالای 150 هزار تنی آن از گمرکات این استان قابل پیش بینی است.
مجتمع پتروشیمی تبریز در زمینی به وسعت 391 هکتار در جنوب غربی شهر تبریز و در غرب پالایشگاه تبریز احداث شده است.
اجرای طرح مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال 1366 شمسی کل کشور تصویب شد و فعالیت های طراحی و مهندسی آن در نیمه دوم سال 1368 شمسی و عملیات نصب در سال 1371 شمسی آغاز شد.
زمینه کار این مجتمع تولید پلاستیک های خام /پلی اتیلن، پلی استایرن ها و ABS/ بوده و مواد اولیه اصلی مجتمع، نفتای سبک و سنگین و گاز مایع است که بخش عمده آن از پالایشگاه تبریز و مابقی توسط خط لوله و تانکر از پالایشگاه تهران و جنوب تامین می شود.
در حال حاضر به علت عدم تکافوی خوراک تولید شده در این پالایشگاه، قسمتی از خوراک توسط خط لوله و تانکر از پالایشگاه تهران و جنوب کشور تامین می شود.
آب مصرفی این مجتمع توسط سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی تامین شده و برق مورد نیاز در نیروگاه خود مجتمع تولید می شود.
در حال حاضر سهام این شرکت در اختیار شرکت پالایش نفت تبریز بوده و مابقی متعلق به شرکت سرمایه گذاری و مدیریت سهام امیر، سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه گذاری استانی/سهام عدالت/ است.

منبع:ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید