غلظت ذرات معلق در هوای سیستان به 3 برابر حد مجاز رسید | اتاق خبر
کد خبر: 358549
تاریخ انتشار: 22 تیر 1395 - 04:25
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در 24 ساعت گذشته به سه برابر حد مجاز رسید.

اتاق خبر:مصدق گودرزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا حد مجاز ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت 622 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.
وی ادامه داد: حداکثر سرعت وزش باد در سیستان در این مدت به 72 کیلومتر بر ساعت رسید که سبب کاهش دید افقی و کیفیت هوا شد.
وی تصریح کرد: وزش باد همراه با گرد و خاک تا پایان هفته در سیستان تداوم دارد به طوری که از روز چهارشنبه بر شدت آن افزوده خواهد شد.
وی افزود: افزایش شدت وزش باد همراه با گرد و خاک در سیستان سبب کاهش دید افقی و کیفیت هوا، حرکت شن های روان و در نقاط مستعد منجر به توفان می شود.
بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید همراه با گرد خاک در این مدت نوار غربی استان را نیز در بر می گیرد به طوری که این پدیده سبب اختلال در تردد جاه ای نیز می شود.
گودرزی افزود: دریای عمان همچنان تا پایان هفته مواج و متلاطم پیش بینی می شود.
وی خاطر نشان کرد: حداقل دمای هوای سیستان و بلوچستان در شبانه روز گذشته با 21 درجه سانتیگراد مربوط به زاهدان و حداکثر دما با 48 درجه مربوط به شهرستان نیکشهر در جنوب استان بوده است.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید