معرفی تنگه واشی | اتاق خبر
کد خبر: 358616
تاریخ انتشار: 22 تیر 1395 - 12:00
تنگه واشی کجاست؟

اتاق خبر: تنگه واشی یا تنگه ساواشی نام یکی از جاذبه‌های گردشگری اطراف شهرستان فیروزکوه است که در تابستان همه‌روزه شاهد حضور تعداد زیادی از گردشگران از تهران و سایر مناطق کشور در آن هستیم. این منطقه در این فصل از سال دارای آب و هوای بسیار خوبی است و به دلیل اینکه از تهران فاصله زیادی ندارد، بسیاری از مردم برای مسافرت کوتاه یک روزه آخر هفته آن را انتخاب می‌کنند. پیاده روی در میان دو صخره در رودخانه و دیدن یک کتیبه تاریخی از دوران قاجار از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

vashi-gorge

تنگه واشی و کتیبه فتحعلی‌شاه

این کتیبه به دستور فتحعلی‌شاه قاجار در این منطقه حک شده است و یکی از سه کتیبه مهم دوران قاجار به شمار می‌رود. در این کتیبه فتحعلی‌شاه و سه پسرش در حال شکار دیده می‌شوند. اگرچه این کتیبه به دلیل محل مناسب ساخته شدن از گزند باد و باران در امان است، اما متاسفانه گردشگران آسیب جدی به آن وارد کرده‌اند و بر روی آن با اسپری یادگاری هم نوشته‌اند!

vashi-gorge

وضعیت نامناسب کتیبه فتحعلی‌شاه

 

دسترسی

جاده تنگه واشی در جاده فیروزکوه و ۲ کیلومتر قبل از آن قرار دارد.

برای رفتن به جاده فیروزکوه باید از اتوبان شهید بابایی به سمت رودهن و دماوند و جاده فیروزکوه بروید. در حقیقت اگر از تهران به سمت فیروزکوه در حال حرکت هستید این جاده قبل از شهرستان فیروزکوه و در سمت چپ شما قرار می‌گیرد. این مکان به سه قسمت راه‌پیمایی تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی، راه‌پیمایی دشت ساواشی و تنگه دوم که به آبشار منتهی می‌شود. با توجه به رونق گردشگری در این منطقه، برای سفر به این تنگه زیبا تورهای یک روزه برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید در هنگامی که اینجا خلوت‌تر است از آن دیدن کنید باید روزهای وسط هفته و ایام غیر تعطیل را انتخاب کنید.

vashi-gorge

تنگه واشی

پیاده‌روی در این مسیر برای کودکان زیر ۷ سال توصیه نمی‌شود. بهترین زمان برای رفتن به تنگه‌واشی مرداد ماه است، اما در همین زمان هم آب رودخانه سرد است، زیرا جریان آن از میان کوه و تنگه عبور می‌کند که آفتاب‌گیر نیست. اگر به پیاده‌روی در این منطقه می‌پردازید، با خود بطری آب و خوراکی سبک به همراه ببرید اما از ریختن زباله در رودخانه و این منطقه جدا خودداری کنید. قبل از سفر به توصیه‌های هواشناسی دقت کنید تا در صورت وقوع رگبار و باران در این منطقه گرفتار نشوید.

منبع: کجارو

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید