تحویل 70 کیلومتر خط مترو تا پایان امسال | اتاق خبر
کد خبر: 358732
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 00:35
شهردار تهران از بهره‌برداری 70 کیلومتر خط مترو جدید تا پایان سال خبر داد. به گزارش شهرنوشت، محمدباقر قالیباف در مراسم بهره‌برداری از 43 دستگاه واگن مترو، از برنامه‌ریزی برای افزایش واگن‌های ناوگان مترو تهران به‌صورت سالانه چهار نوبت خبر داد.

به گزارش اتاق خبر، وی خاطرنشان کرد: با اضافه شدن 43 واگن به ناوگان حمل و نقل ریلی، ظرفیت روزانه مترو 150 هزار نفر افزایش خواهد یافت. وی با اشاره به ضرورت افزایش ظرفیت واگن در متروی تهران تاکید کرد: دولت قول خرید 1200 دستگاه واگن مترو برای شهر تهران را داده است که پس از تامین اعتبار، این واگن‌ها نیز در کارخانه تولید خواهد شد.

به گفته وی، این برنامه دولت هنوز به مرحله اجرا نرسیده و تقویت ناوگان فعلا تنها با ظرفیت‌های در اختیار شهرداری صورت می‌گیرد. قالیباف با بیان اینکه سرفاصله قطارها باید به 2 دقیقه برسد که این رقم در حال حاضر به‌طور متوسط 6 دقیقه است، گفت: اگر تعداد واگن‌های مترو به دو برابر افزایش پیدا کند، این ظرفیت فنی در زمینه احداث تونل‌ها و ایستگاه‌ها وجود دارد تا ظرفیت روزانه مترو به 10 میلیون مسافر برسد. وی یادآور شد: با توجه به بهره‌برداری از خط سه، واگن‌های اضافه شده به ناوگان کنونی مترو صرفا به حفظ سرفاصله فعلی قطارها کمک می‌کند.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: در صورتی که واگن کافی در اختیار مترو قرار بگیرد، سهم این سامانه پاک و ایمن از کل حمل و نقل شهر تهران از 50‌درصد عبور می‌کند. وی افزود: هم اکنون کار حفاری تونل‌های در دست احداث مترو در حال اتمام است و تا سال 96 احداث تمام خطوط هفتگانه مترو و خط فرودگاه امام خمینی (ره) به همراه ایستگاه‌های آن به سرانجام می‌رسد.قالیباف به روند توسعه خطوط مترو شهر تهران نیز اشاره و تاکید کرد: خط هفت با 31 کیلومتر از شرقی‌ترین نقطه تهران و از افسریه آغاز شده و تا غربی‌ترین نقطه تهران و انتهای منطقه دو امتداد پیدا خواهد کرد. به گفته وی، این خط از مسیرهای اصلی شهر عبور می‌کند و هزینه گزافی برای تملک ایستگاه‌های آن صورت گرفته است.

قالیباف با اشاره به شتاب صورت گرفته در روند زیرساخت‌های مترو تصریح کرد: تنها در خط 6 مترو تهران در هفته بیش از 1200 متر حفاری کامل و بیش از یک کیلومتر لاینینگ در حال انجام است و امیدوار هستیم تا در پایان شهریور ماه کل حفاری خط 6، به طول بیش از 30 کیلومتر به اتمام برسد.وی در پاسخ به پرسشی درباره تصویب طرح LEZ در شورای عالی ترافیک گفت: این طرح دغدغه ترافیکی را جواب نمی‌دهد، بلکه موضوع آلودگی هوا را حل می‌کند و البته برای ترافیک هم اثرگذار است.

منبع: دنیای اقتصاد

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید