چرا بایدبه کیسه های پلاستیکی«نه»بگوییم؟ | اتاق خبر
کد خبر: 358796
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 08:18
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو با اشاره به مصرف و دور انداخته شدن میلیون ها تن کیسه پلاستیکی طی یک سال در جهان به تشریح دو دلیل برای خطرناک بودن کیسه های پلاستیکی پرداخت.

به گزارش اتاق خبر،از نفت و مشتقات نفتی تجدیدپذیر، مواد پلاستیکی تجزیه ناپذیر مانند کیسه های پلاستیکی تولید می شود و ورود این مواد به چرخه ضایعات از جنبه های مختلف برای کره زمین مشکل ساز است.
از نفت و مشتقات نفتی تجدیدپذیر، مواد پلاستیکی تجزیه ناپذیر مانند کیسه های پلاستیکی تولید می شود و ورود این مواد به چرخه ضایعات از جنبه های مختلف برای کره زمین مشکل ساز است.
وی خاطرنشان کرد: هرچند بخش اعظم این زباله ها به ظاهر دفن می شوند اما مقصد نهایی بسیاری از این کیسه های پلاستیکی ، اقیانوس ها هستند و این زباله ها حتی تا صدها سال بعد تجزیه نمی شوند و در محیط زیست باقی مانده که خود تهدیدی شدید در سلامت گیاهان و جانوران خواهد بود.

وی ادامه داد: توسعه و پیشرفت تکنولوژی در جوامع بشری منجر به آسایش و راحتی زندگی گشته که متاسفانه با خود عامل تخریب محیط زیست را به همراه دارد.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو این موضوع که کیسه های پلاستیکی خطرناک هستند از دو جنبه بهداشتی بودن و مخرب محیط زیست بودن مورد بحث قرار می گیرند؛ از جنبه بهداشتی بودن در صورتی که در ساخت کیسه های پلاستیکی -که در تماس با ماده غذایی قرار می گیرند - از پلیمرها و مواد افزودنی غیربهداشتی استفاده شود، موجب به خطر افتادن سلامت مصرف کننده می شود.

رستگار افزود: از جنبه مخرب محیط زیست بودن نیز بازیافت کیسه های پلاستیکی به دلیل سبک بودن و آغشته بودن به مواد آلاینده، اقتصادی نبوده و بازیافت آنها مستلزم صرف هزینه و انرژی قابل توجهی هستند.

وی خاطرنشان کرد: با اعمال ضوابط بهداشتی در تولید کیسه های پلاستیکی مورد استفاده در تماس با مواد غذایی، کنترل آنها قابل انجام است اما مشکل و معضل اصلی کیسه های پلاستیکی شامل عدم تخریب در مدت زمان مناسب یعنی بیشتر از ۱۰۰ سال و عدم بازیافت آنها است.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در ادامه به منظور دست یابی به زمینی سالم و عاری از مخاطرات سلامت و زیست محیطی، ۹ توصیه زیر را ارائه داد.

۱) فرهنگ سازی و ارتقای سطح دانش جامعه در خصوص تعدیل استفاده از کیسه و ظروف پلاستیکی

۲) ترغیب و تشویق جامعه در جهت عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی و جایگزینی کیسه های پارچه ای و کنفی چندبار مصرف هنگام خرید

۳) ترغیب تولیدکنندگان نسبت به استفاده از مواد اکسوزیست تخریب پذیر در تولید کیسه های پلاستیکی

۴) تشویق تولید کنندگان جهت تولید کیسه های زیست تخریب پذیر

۵) اعمال قوانین محدود کننده نسبت به استفاده از کیسه و ظروف پلاستیکی مانند اخذ هزینه های بازیافت یا استحصال از تولیدکنندگان در قالب مالیات

۶) عدم توزیع کیسه های پلاستیکی رایگان در فروشگاه ها و مراکز خرید

۷) توزیع کیسه های پلاستیکی اکسوزیست تخریب پذیر و زیست تخریب پذیر و کاغذی در میادین میوه و تره بار و فروشگاههای زنجیره ای

۸) ارتقای نظارت و کنترل بر تولید بهداشتی کارخانجات تولید کننده کیسه های پلاستیکی اکسوزیست تخریب پذیر و زیست تخریب پذیر و کاغذی

۹) ارتقای پایش و کنترل مستمر کیسه های پلاستیکی اکسوزیست تخریب پذیر و زیست تخریب پذیر و کاغذی در سطح عرضه

گفتنی است طی روزهای اخیر کمپین های «نه به کیسه پلاستیکی» به مناسبت ۲۱ تیر روز ملی بدون کیسه پلاستیکی آغاز به کار کردند.

منبع ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید