حمله آمریکا به غیرنظامیان محکوم است | اتاق خبر
کد خبر: 358838
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 11:32
ناظران سوری:
ناظران سوری حمله های مکرر ائتلاف به اصطلاح ضد تروریستی آمریکا علیه غیرنظامیان در سوریه را که با عنوان حمله به گروه تروریستی داعش انجام می شود، محکوم کردند.

به گزارش اتاق خبر، حمله های هوایی آمریکا در شمال سوریه در سپتامبر 2014 آغاز شد. در جریان این حمله ها، که واشنگتن می گوید به واسطه آن ها هزاران تروریست داعش را کشته است، غیرنظامیان نیز قربانی شده اند.
گروه ناظر حقوق بشر سوریه در گزارش اخیر خود اعلام کرد که 366 غیرنظامی شامل 92 کودک و 64 زن، از سپتامبر 2014 تا فوریه 2016 در نتیجه حمله های هوایی ائتلاف آمریکا در شمال سوریه کشته شده اند. رقمی که بی تردید از فوریه تاکنون افزایش یافته است.
ناظر حقوق بشر سوریه که در جمع آوری آمار خود به فعالان میدانی استناد می کند، روز یکشنبه اعلام کرد که 67 غیرنظامی، از جمله 23 کودک و 14 زن، از 31 مه (11 خرداد) 2016 تا ماه ژوئیه (10 تیرماه) در شهر منبج در استان حلب سوریه به قتل رسیده اند.
فرماندهی مرکزی آمریکا در آوریل (فروردین/اردیبهشت) گذشته به کشته شدن غیرنظامیان در جریان حمله های هوایی اذعان کرد اما رقمی که این مرکز اعلام کرد به مراتب کمتر از آمار ارائه شده توسط ناظر حقوق بشر سوریه بود.
بر اساس اذعان واشنگتن، دست کم 20 غیرنظامی در حمله های هوایی آمریکا بین ماه های سپتامبر و فوریه (شهریور - اسفند) کشته شدند که 8 نفرشان فقط به یکی از این حمله ها مربوط می شود که گفته شده بود مقر خمپاره اندازی داعش را هدف قرار داده است.
گرچه پاتریک رایدر سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا درباره قربانی شدن غیرنظامیان ابراز تاسف کرد، اما همچنان بر دقیق بودن حمله های هوایی در تاریخ جنگ اصرار داشت.
کارشناسان سوری با زیر سوال بردن مقاصد آمریکا و هم پیمانانش از حمله به خاک سوریه، این حمله ها را اقدامی 'سیاسی' خواندند.
ماهر احسان روزنامه نگار و کارشناس مسائل سیاسی به شینهوآ مقصود ائتلاف آمریکا از این حمله ها را مورد تردید قرار داد و افزود: عجیب نیست که ائتلاف تحت هدایت آمریکا غیرنظامیان را هدف قرار دهد زیرا اساسا هدفی که برای چنین ائتلافی تعریف شده زیر سوال است.
وی تصریح کرد که حمله های آمریکا به وضوح منافع و طرح های واشنگتن را منعکس می کند.
احسان با اشاره به حمله داعش به شهر تدمر (پالمیرا) در سال میلادی گذشته افزود: همه دیدند که چطور کاروان داعش از میان صحرای سوریه عبور کرد و وارد تدمر شد، و چطور ائتلاف آمریکا به آن ها حمله نکرد؛ داعش در مقابل چشمان ائتلاف آمریکا وارد شهر تدمر شد.
سنا علی، نویسنده و روزنامه نگار سیاسی سوریه نیز در این دیدگاه با احسان اتفاق نظر دارد.
وی با استناد به مصاحبه هایی که با نظامیان سوری در گذشته انجام داده است گفت که نظامیان ارتش سوریه می گویند به چشمشان دیده اند که ائتلاف آمریکا جعبه های مهمات را با هواپیما بر مناطق تحت کنترل داعش در شهر شمالی رقه انداخته است. رقه مرکز گروه تروریستی داعش قلمداد می شود.
این در حالی است که آمریکا مدعی شده بود سلاح و مهمات را برای شورشیان 'میانه رو' می ریزد.
علی افزود: به نظر من آمریکا بین داعش و دیگر گروه های شورشی تمایزی قائل نمی شود، و اگر چنین باشد، بین غیرنظامیان و جنگنجویان نیز تفاوت قائل نمی شود.
این روزنامه نگار سوری گفت: هرچند حمله به غیرنظامیان محکوم است، اما با علم به معیارهای دوگانه آمریکا و برنامه های مخفی اش که در مجموع برای سوری ها اهمیتی قائل نیست، چه رسد به جان غیرنظامیان، این گونه اقدامات چندان عجیب و غریب به نظر نمی رسد.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید