آتش به فرهنگ ایرانی، این بار با همکاری گزارشگران فوتبال | اتاق خبر
کد خبر: 358890
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 16:06
فینالی که برای ایرانی‌ها هزینه داشت
حمله و فحاشی برخی از کاربران ایرانی به صفحه اجتماعی افراد، پدیده‌ی جدیدی نیست اما تبلیغ و تشویق غیرمستقیم از طریق تلویزیون ْآن هم در جریان پخش یک رویداد پر مخاطب نکته‌ای است که نباید به راحتی از آن گذشت.

آسیب دیدگی کریستیانو رونالدو

به‌ گزارش ‌اتاق خبر، به نقل از ایسنا، دیدار نهایی یورو 2016 یکشنبه شب بین دو تیم فرانسه میزبان و پرتغال برگزار شد. نیمه نخست این دیدار تحت تاثیر آسیب‌دیدگی‌ کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی قرار گرفت. مهاجم رئال‌ مادرید توسط دیمیتری پایت آسیب دید. رونالدو با چشمان گریان زمین را ترک کرد و موجب نگرانی کادر فنی پرتغال و هواداران شد اما این اتفاق برای مردم ایران نیز خوشایند نبود. بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی‌ کریستیانو رونالدو برخی از کاربران ایرانی به صفحه اینستاگرام پایت رفتند و به او توهین کردند.

این اتفاق ناخوشایند پس از اعلام عادل فردوسی‌پور گزارشگر دیدار فینال مبنی بر اینکه برخی ایرانی‌ها به صفحه اجتماعی "پایت" در اینستاگرام حمله کرده‌اند سرعت بیشتری به خود گرفت و موجب شد تا بسیاری از این موضوع آگاه شده و به صفحه پایت بروند.

نقش تلویزیون و رسانه ملی در اتفاق یکشنبه شب تاثیرگذار بود. اگر گزارشگر این موضوع را در حین گزارش عنوان نمی‌کرد، شاید افراد کمتری متوجه آن می‌شدند. این اتفاق یادآور ضرب المثلی در زبان فارسی است که می‌گوید «به فلانی گفتند جنگل را آتش نزن، گفت خوب شد یادم انداختی!». متاسفانه در این دست اتفاقات رسانه ملی هم در به آتش زدن فرهنگ ایرانی کم کمک نکرده است!

توهین در شبکه‌های اجتماعی ریشه گسترده‌ای دارد و تنها ورزشکاران مشهور با آن روبرو نمی‌شوند. کافی است یک صفحه ورزشی، عکسی از کریستیانو رونالدو و یا لیونل مسی منتشر کند تا شاهد پیام‌های توهین آمیز افراد به یک دیگر باشیم که پیام‌هایشان به هیچ وجه ربطی به عکس هم ندارد. ادامه توهین‌ها باعث شده برخی از صفحات، افرادی که توهین می‌کنند و یا از کلمه‌های رکیک استفاده می‌کنند را «بلاک» کنند. با این روش شاید کمتر شاهد توهین‌ها در صفحه‌های اجتماعی باشیم. اتفاقی که به طور کامل برعکس عملکرد رسانه ملی در اتفاق یکشنبه شب بود. اتفاقی که موجب شد روزنامه‌ آس اسپانیا نیز در خبری به آنچه ایرانی‌ها در صفحه دیمیتری پایت انجام دادند، اشاره کند.

پس از این اتفاق‌ها، اکانت اینستاگرام نشریه آس نیز خبر شاهکار ایرانی‌ها در فضای مجازی را کار کرد. در کمال تعجب، بازهم دار و دسته ایرانی‌نما به آن صفحه نیز رفته و با ابراز خوشحالی از اینکه کارشان دیده شده و حتی خبرش نیز در یک رسانه خارجی کار شده است، کامنت‌های زیادی گذاشتند. در برخی از کامنت‌ها دیده می‌شد که برخی‌ها می‌گفتند باید به سایرین هم خبر داد تا به این صفحه بیایند و فقط کامنت بگذارند. کامنت‌هایی که تعدادشان به بیش از 350 هزار برای یک «پُست» اینستاگرام می‌رسد. لابلای این کامنت‌ها حتی در مورد اینکه چند ساعت بعد قرار است به کدام صفحه حمله شود نیز صحبت می‌شود. حتی صفحه «دونالد ترامپ»، کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا نیز یکی از صفحه‌هایی است که برخی‌ها در مورد حمله به آن صحبت کردند. 

به واقع مشخص نیست تا چه زمانی قرار است شاهد این اتفاق‌ها باشیم و از این گروه ضربه بخوریم. شاید بی‌توجهی نسبت به رفتارهای این گروه، بهترین کار ممکن باشد. هرچه بیشتر به کارهای آنها اهمیت داده شود، ظاهرا اوضاع را بدتر می‌کند زیرا این گروه دست به هر کاری می‌زند تا دیده شود و وقتش را بگذراند. حال اگر در این میان صحبت از فرهنگ‌سازی و یا تقبیح چنین کارهایی نیز بشود، با توجه به رفتاری که از این گروه انتظار می‌رود، بدون شک تاثیری را شاهد نخواهیم بود.

هرچند این اتفاقات تلخ که بعضا بازتاب جهانی دارد در حاشیه ورزش ایران بسیار دیده شده اما شاید دامن نزدن به آن در رسانه ملی و سایر رسانه‌ها راهکاری باشد برای پایان این اتفافات تلخ. اتفاقاتی که کم‌ترین تاثیر آن ذهنیت ساختن منفی از ایران و فرهنگ ایرانی است. متاسفانه فحاشی‌ها بعضا اینقدر وقیح و بی‌شرمانه است که حتی نمی‌توان آن را به زبان آورد. امید است که گزارشگران تلویزیون و رسانه ملی به این مهم توجه بیشتری داشته باشند.

مروری بر سوابق

- پس از رویارویی ایران و آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل و گلی که لیونل مسی در دقیقه‌ آخر وارد دروازه تیم ملی فوتبال ایران کرد، این گروه به صفحه فیس بوک لیونل مسی رفتند و شروع به فحاشی کردند.

- ایوان زایتسف، والیبالیست ایتالیایی نیز دیگر قربانی ایرانی‌ها بوده است. او نیز ورزشکار مشهور دیگری بود که با حمله این گروه از ایرانی‌ها در فضای مجازی روبرو شد. او پس از این اتفاق گفت: «فحاشی یک نوع سرگرمی برای ایرانی‌هاست!» باعث تاسف است که عده کوچکی موجب به وجود آمدن چنین جمله‌ای می‌شوند.

- تلویزیون پیش از جام جهانی 2014 اعلام کرد مراسم قرعه‌کشی این رقابت‌ها را به صورت زنده پخش می‌کند اما به علت پوشش فرناندا لیما، مجری این برنامه نتوانست این مراسم را به طور کامل پخش کند. این اتفاق فرصتی دوباره برای این دسته از افراد بود که به صفحه لیما بروند و از خجالتش دربیایند. واکنش مجری برزیلی اما آن گروه خاص از ایرانی‌ها را شاید شرمنده کرده باشد. «در قرعه‌کشی بعدی لباس مناسبی می‌پوشم تا شما نیز بتوانید برنامه را نگاه کنید.» لیما به حرفش عمل کرد و در قرعه کشی بعدی لباس پوشیده‌ای به تن کرد اما حتی این اتفاق نیز موجب نشد این گروه دست از کارهایشان بردارند. آنها به واکنش‌ها هیچ توجهی نمی‌کنند و به کار خود ادامه می‌دهند.

انتهای‌ پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید