اتاق تهران، پیش قدم در جذب سرمایه گذار خارجی | اتاق خبر
کد خبر: 358999
تاریخ انتشار: 26 تیر 1395 - 11:34
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد
فاطمه مقیمی معتقد است اتاق بازرگانی توانایی ایجاد فضایی تاثیر گذار برای جذب اعتماد سرمایه گذار خارجی را دارد که تحقق این امر با اقدام بخش خصوصی و تشکل ها امکان پذیر است.

اتاق خبر-گروه اقتصادی: عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفتگو با اتاق خبر درخصوص سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد: اتاق بازرگانی تهران در جذب هیات های سرمایه گذاری که به ایران می آیند اقدامات جدی انجام داده است و همچنین سعی شده که اتفاق نظر را در این مورد ایجاد کنند.

فاطمه مقیمی تاکید کرد: قانونی که باید در سرمایه گذاری خارجی اعمال شود قانونی است که سازمان سرمایه گذاری و بخش های دولتی تصویب کرده اند.

وی درباره برنامه های اتاق در ایجاد شرایط سرمایه گذاری های مشترک گفت: اتاق تسهیلاتی را برای  ایجاد روند گفت و گو مشترک با بخش خصوصی ایجاد کرده است به عنوان مثال در روز دوشنبه 20 تیرماه نشستی در سازمان بنادر دریانوردی انجام شد و در خصوص بنادر مذاکراتی صورت گرفت.

مقیمی تصریح کرد: در حال حاضر اتاق به این سمت می رود که فعالان بخش خصوصی در حوزه های مختلف در جلسات فقط به عنوان یک میهمان حضور نداشته باشند بلکه در ارائه راهکارها فعال باشند تا اتاق تهران به مامن اعتماد سازی برای سرمایه گذاری مشترک تبدیل شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در پاسخ به این سوال که آیا دولت همکاری های لازم را برای نیل به این هدف داشته است؛ گفت: از دولت درخواست هایی برای تسهیل ایجاد این فضا داشته ایم و در این خصوص 10 مورد از خواسته های اتاق به بخش دولتی ارائه شد که تا حد ممکن به آن رسیدگی شده است.

وی با تاکید بر اینکه جذب اعتماد بخش خصوصی در حوزه های مختلف اقتصادی می تواند در ایجاد روند رشد موثر باشد اظهار داشت: اگر بخش خصوصی در داخل امنیت داشته باشد و بتواند آینده سرمایه گذاری خود را پیش بینی کند می تواند در ایجاد  همکاری و سرمایه گذاری با همتای خارجی خود پیش قدم شود.

مقیمی درادامه افزود: شرکت های جوین ونچر قطعا می تواند یک قدم خوب و مثبت در این زمینه باشد که منافع برد برد طرفین را به همراه خواهد داشت. اگر شرکت ایرانی در پی کسب منافع خود باشد و مایل به مشارکت با سرمایه گذار خارجی باشد در این شرایط شرکت خارجی اطمینان خاطر دارد که این منافع دو طرفه و تضمین شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه بخش خصوصی و  تشکل ها برای این نوع سرمایه گذاری نهایت تلاش و پیگیری های لازم را انجام  می دهد اعلام کرد: سرمایه گذاری مشترک شرکت های خارجی مشترک المنافع خواهد بود.

وی درباره عملکرد تشکل ها در شفاف سازی اطلاعات تشریح کرد: همانطور که می دانیم شفافیت اطلاعات یکی از اصل های مهم برای جذب سرمایه گذاری خارجی است اما یک شرکت یا فعال اقتصادی به تنهایی توانایی بسیاری از اقدامات را ندارد.

مقیمی ادامه داد: این در حالی است که تشکل ها می توانند مجموعه فعالیت های لازم برای حفظ منافع آن شرکت ها را تامین کتند بنابراین جامعه آماری این مجموعه می تواند روند بهتر و  جامع تری را برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کند. در واقع وقتی سبد اطلاعات کامل باشد اعتمادسازی به آن مجموعه صنفی هم بهتر خواهد بود.

ت95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید