ادارات و سازمان های دولتی سیستان به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد | اتاق خبر
کد خبر: 359031
تاریخ انتشار: 24 تیر 1395 - 03:07
مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: ادارات و سازمان های دولتی شهرستانهای شمال استان ( سیستان ) به دلیل وزش باد ، پدیده گرد و غبار و آلودگی هوا تا 20 برابر حد استاندارد امروز تعطیل شد.

اتاق خبر:غلامرضا اربابی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرعت وزش باد در منطقه سیستان به 90 کیلومتر بر ساعت رسیده و سبب شد میزان گرد و غبار و ذرات معلق موجود در هوا به 3084 میکرو گرم بر متر مکعب برسد.
وی تصریح کرد: این رقم نشان می دهد هم اینک هوای فعلی منطقه سیستان هفت برابر شرایط بحرانی و 20 برابر شرایط ناسالم است.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: تمامی ادارات پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز تعطیل شده و تنها دستگاههای ضروری و نیروهای امدادی هلال احمر، راه و شهرسازی، اورژانس دانشگاه علوم پزشکی، آب و فاضلاب و برق این مناطق در آماده باش کامل هستند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: نشست های مدیریت بحران در فرمانداری های منطقه سیستان تشکیل شده و نیروهای امدادی هلال احمر، راه و شهرسازی، اورژانس دانشگاه علوم پزشکی، آب و فاضلاب و برق این مناطق در آماده باش کامل هستند.
اربابی از شهروندان سیستانی درخواست کرد: کسانی که دچار بیماری های تنفسی هستند امروز و فردا از خانه خارج نشوند و سایر مردم نیز تا حد امکان در فضای باز قرار نگیرند.
همچنین اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز روز گذشته اعلام کرد: سرعت وزش بادهای 120 روزه منطقه سیستان در شمال استان به حدود 90 تا 105 کیلومتر بر ساعت می رسد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با ارسال اخطاریه جوی شماره 2 به استاندار این استان که نسخه ای از آن نیز روز گذشته به ایرنا نمابر شده بود، اعلام کرد: براساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی از امروز تا روز یکشنبه هفته آینده با تشدید سرعت بادهای 120 روزه سیستان در شمال استان کاهش شعاع دید افقی، عمودی، کاهش شدید کیفیت هوا و حرکت شن های روان پیش بینی می شود.
محمدرضا امیرمرادی اظهار داشت: گرد و خاک حاصل از بادهای شمالی در این مدت سبب اختلال در تردد جاده ای و ریلی در راههای زاهدان به زابل، زابل به نهبندان و نصرت آباد- بم می شود.
بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید