ایجاد تشکیلات پیوند مغز استخوان در حوزه درمان در استان مرکزی ضروریست | اتاق خبر
کد خبر: 359034
تاریخ انتشار: 24 تیر 1395 - 03:22
معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی اراک و متخصص آنکولوژی گفت: ایجاد تشکیلات و امکانات پیوند مغز استخوان در حوزه درمان استان مرکزی به ویژه اراک که قطب سرطان شناسی در غرب کشور شناخته شده، ضروریست.

اتاق خبر:دکتر علی آرش انوشیروانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: انجام پیوند مغز استخوان در استان مرکزی با تکمیل و راه اندازی طرح توسعه بیمارستان آیت الله خوانساری اراک عملیاتی می شود.
وی توضیح داد: پیوند مغز استخوان در حقیقت جایگزینی مغز استخوان ناسالم در یک فرد با مغز استخوان سالم است چرا که اگر بافت در بدن بیمار به خوبی نتواند سلول های خونی را برای بدن فراهم کند باید با یک مغز استخوان سالم جایگزین شود.
وی اظهار کرد: پیوند مغز استخوان یک روش درمانی به جای سلول های بنیادی خون است و به طور معمول دلایل متداول برای انجام آن وجود دارد.
وی توضیح داد: موفقیت پیوند مغز استخوان بسیار متغیر است و بستگی به عوامل متعددی از جمله نوع سرطان و سلامت عمومی فرد دارد.
وی اظهار کرد: پیوند مغز استخوان (BMT) و سلول های بنیادی خون محیطی (PBSCT) فرایندهایی هستند که به وسیله آن ها، کمبود سلول های بنیادی که بر اثر میزان بالای شیمی درمانی یا پرتودرمانی از بین رفته اند، تا حدی جبران می کند .
وی اظهار کرد: سلول های بنیادی از زمره سلول های اولیه ای هستند که توانایی تبدیل و تمایز به انواع مختلف سلول های انسانی را دارند و از آن ها می توان در تولید و تکثیر سلولی و در نهایت بافت های مختلف در بدن انسان استفاده کرد.
وی بیان کرد: منابع اصلی سلول های بنیادی شامل، مغز استخوان، بند ناف و جفت است که امروزه استفاده از این سلول ها برای ترمیم بافت های آسیب دیده انسانی در حال گسترش است.
وی گفت: سلول های بنیادی چند پتانسیلی هستند و قابلیت تبدیل به بافت های مختلف اعم از بافت عصبی، عضلانی و پوششی را دارند.
وی افزود: هر چند پیوند مغز استخوان امری حیات بخش برای بسیاری از بیماری ها و بدخیمی های خونی و تومورهای Solid به حساب می آید ولی عوارض عدیده ای دارد که توجه و اقدام به موقع، بسیاری از آنها را برطرف می کند.
فوق تخصص خون و سرطان بالغین گفت : پیوند مغز استخوان مثل سایر پیوندها (مثل پیوند کلیه، کبد و قلب) نیاز به عمل جراحی ندارد و برای پیوند مغز استخوان ابتدا مغز استخوان نارسا کاملا به وسیله داروهای شیمی درمانی تخریب و پس از آن مغز استخوان سالم (مانند تزریق خون) به فرد تزریق می شود و مغز استخوان سالم به طور خود به خودی در استخوان فرد جایگزین می شود.
دکتر انوشیروان افزود: انجا این نوع پیوند در سرطان های حاد خونی و برخی سرطان های غدد لنفاوی، سرطان پستان و بیضه و بیماری های متابولیک و تالاسمی انجام می شود.
وی، انواع پیوند مغز استخوان را شامل آلوژنیک، اتولوگ و پیوند از خون بند ناف عنوان کرد و افزود: در پیوند آلوژنیک، مغز استخوان از یک دهنده سالم گرفته و به بیمار تزریق می شود و به طور معمول دهنده از بستگان درجه اول فرد مثل خواهر یا برادر است.
وی افزود: در پیوند اتولوگ، مغز استخوان از خود فرد، ‏زمانی که پس از درمان در وضعیت طبیعی قراردارد گرفته می شود و در پیوند از خون بند ناف نیز اگر فرد بارداری از بستگان بیمار در دسترس باشد پس از اینکه بچه متولد شد، سلول های بنیادی ‏‎(Stem cell)‎‏ از جفت و خون بند ناف جمع آوری شده و برای تزریق به بیمار آماده می شود.
معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی اراک درباره شرایط لازم برای دریافت پیوند مغز استخوان گفت: اگر بیمار در مرحله موقت بهبودی و سن کمتر از 50 سال را داشته باشد شانس دریافت پیوند مغز استخوان را دارد.
دکتر انوشیروانی افزود: اولین مرحله در پیوند مغز استخوان تخریب کامل مغز استخوان ناسالم است که در این مرحله بیمار برای دریافت مغز استخوان جدید آماده می شود.
متخصص بیماری های سرطانی دانشگاه علوم پزشکی اراک، ویژگی داوطلب پیوند مغز استخوان را سالم بودن و نداشتن بیماری مزمن خونی با سابقه عفونی، قلبی و عروقی عنوان کرد.
دکتر انوشیروانی افزود: پیوند سلول های بنیادی که در درمان بیماری های سخت درمان مانند سرطان خون، نقص ایمنی و برخی بیماری های ارثی کاربرد دارد در ایران با هزینه ای ناچیز انجام می شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید