روابط دو کشور باید به سمت سرمایه‌گذاری مشترک سوق پیدا کند | اتاق خبر
کد خبر: 359129
تاریخ انتشار: 24 تیر 1395 - 11:58
سفیر برزیل در روزهای پایانی دوره ماموریت خود در ایران، به ملاقات مسعود خوانساری آمد تا ضمن قدردانی از اتاق تهران برای آنچه تلاش در جهت توسعه روابط میان دو کشور می‌خواند، بار دیگر در خصوص زمینه‌های همکاری اقتصادی ایران و برزیل تبادل نظر کرده و نسبت به توسع

به گزارش اتاق خبر، در ابتدای این جلسه، رییس اتاق تهران با اشاره به سطح مناسبات تجاری ایران و برزیل، گفت: سابقه روابط تجاری این دو کشور به بیش از 100 سال پیش باز می‌گردد و این روابط بر اساس احترام متقابل شکل گرفته است. مسعود خوانساری همچنین اقدام برزیل در عدم موافقت با قطعنامه سازمان ملل که به منظور تحریم ایران صادر شده بود را ستود. خوانساری با اشاره به اینکه برزیل به عنوان یکی از اقتصادهای نوظهور، در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده است، گفت: ایران و برزیل می‌توانند حجم مبادلات خود را افزایش دهند و بر اساس آنچه پیش‌بینی شده، آن را به 5 میلیارد دلار ارتقا دهند.


او با بیان اینکه همکاری‌های اقتصادی ایران و برزیل نباید صرفا روی خرید و فروش متمرکز شود، گفت: روابط دو کشور در فضای جدید باید به سمت سرمایه‌گذاری مشترک سوق پیدا کند. برای مثال، با توجه به اینکه ایران یکی از واردکنندگان گوشت از برزیل است، این دو کشور می‌توانند در این زمینه و در زمینه تولید سایر محصولات کشاورزی سرمایه‌گذاری مشترکی داشته باشند و علاوه بر تامین نیازهای داخلی، محصولاتی مانند گوشت را با برند حلال به کشورهای همسایه ایران و دیگر کشورهای مسلمان نیز صادر کنند.


خوانساری در ادامه به سایر زمینه‌های همکاری نیز اشاره کرد و گفت: برزیل در حوزه معدن و اکتشاف در اعماق زمین، به تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای دست یافته و ایران می‌تواند با کشور شما سرمایه‌گذاری مشترکی در زمینه اکتشاف از معادن خود داشته باشد. همچنین در حوزه پتروشیمی نیز فرصت‌های قابل توجهی برای سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور وجود دارد.


رییس اتاق تهران به زمینه‌های همکاری در حوزه تولید خودرو نیز اشاره کرد و گفت: ایران در زمینه تولید شاسی‌هایی که برزیل برای اتوبوس و کامیون تولید می‌کند نیز می‌تواند با برزیل همکاری داشته باشد. چالش مهم در توسعه روابط دو کشور ایران و برزیل مسافت است. البته این مساله نیز با ایجاد خطوط پرواز مستقیم و خطوط دریایی قابل حل به نظر می‌رسد. خوانساری، ادامه داد: زمینه‌های بسیاری برای همکاری وجود دارد و چنانچه برزیل تمایل داشته باشد می‌توان همکاری‌های موثری را شکل داد. رییس اتاق تهران همچنین نسبت به اعزام هیات‌های تجاری به برزیل اعلام آمادگی کرد.

در ادامه این نشست، سانتیاگو ایرازابل مورائو، سفیر برزیل در ایران، ضمن ابراز خرسندی نسبت به افزایش مبادلات تجاری برزیل و ایران گفت: برزیل در سال‌های اخیر، رشد اقتصادی چشمگیری را رقم زده است. هم‌چنین با توجه به گشایش‌های دوران پساتحریم، فکر می‌کنیم ایران و برزیل می‌توانند سطح مناسبات خود را نسبت به قبل بسیار گسترش دهند. مورائو در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به توسعه روابط میان دو کشور گفت: ما به ایران به عنوان دریچه‌ای باز رو به آسیا می‌نگریم و امیدواریم ایران بتواند به برزیل در استحکام روابطش با آسیا کمک کند. او با بیان اینکه ایران و برزیل اکنون در موقعیت یکسانی قرار دارند، گفت: ما در حال مذاکره برای ایجاد خطوط کشتیرانی میان برزیل و بندرعباس هستیم و سعی داریم توافقنامه آن را در زمان سفر محمدجواد ظریف به برزیل به امضا برسانیم. سفیر برزیل افزود: همان‌گونه که اشاره کردید، مساله‌ای که ممکن است تجارت میان ایران و برزیل را با کندی مواجه کند، مسافت زیاد بین دو کشور است. به طوری که واردات ایران از اروپا، حدود 5 تا 6 روز به طول می‌انجامد. اما واردات ایران از برزیل حدود 27 روز طول می‌کشد. سانتیاگو ایرازابل مورائو با استقبال از پیشنهادات خوانساری، شکل‌گیری سرمایه‌گذاری مشترک میان دو کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: ما هم تمایل داریم در زمینه تولید شاسی‌های کامیون و اتوبوس با ایران سرمایه‌گذاری مشترکی داشته باشیم و اکنون به دنبال شریک مناسب هستیم.


مورائو ادامه داد: در زمینه پتروشیمی، به ویژه تولید پلی اتانول، زمینه مناسبی برای همکاری وجود دارد. سفیر برزیل در خاتمه این نشست با اشاره به این که دوران ماموریت‌اش در ایران به پایان رسیده است، از اتاق تهران خواست تا با سفیر تازه این کشور در ایران همانند گذشته همکاری داشته باشد. او هم‌چنین خواستار همکاری اتاق بازرگانی تهران با اتاق‌های برزیل شد و از اتاق تهران برای اعزام هیات‌های تجاری به کشور متبوع خود دعوت کرد.

منبع: اتاق تهران

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید