مدیریت مشارکتی آب در گلستان، مدل کشوری شود | اتاق خبر
کد خبر: 359141
تاریخ انتشار: 24 تیر 1395 - 14:06
معاون وزیر جهادکشاورزی:
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح مدیریت مشارکتی آب در استان گلستان به عنوان الگویی در جهت توسعه کشاورزی استان ها و با توجه به اصل مدیریت آب اجرایی شود.

عباس کشاورز روز چهارشنبه در میزگرد 'بررسی سیاست های دولت در زمینه مدیریت مشارکتی آب، توانمندی و مزیت های حضور بخش کشاورزی در گسترش این الگو' در گرگان، افزود که طرح مدیریت مشارکتی آب در قالب شرکت های تعاونی طی چند سال اخیر در گلستان اجرایی شد و یافته های آن تجربه گران بهایی بوده که با مشارکت بخش خصوصی به دست آمده است.
وی اضافه کرد: اجرای این طرح طبق گزارش کارشناسان مجری توانسته بهره وری آب در توسعه بخش کشاورزی و پایداری تولید محصول های زراعی را افزایش دهد.
معاون وزیر جهادکشاورزی همچنین از کشاورزان، کارشناسان، مسوولان دستگاه های مرتبط دولتی و بخش خصوصی خواست که مزایا و معایب اجرای مدیریت مشارکتی آب در قالب شرکت های تعاونی در استان را بررسی کرده و سپس به عنوان مدل توسعه کشاورزی برای استان ها ارایه شود.

* راهی جز مشارکت بخش خصوصی در حل بحران آب نیست
مشاور وزیر جهاد کشاورزی نیز با یادآوری این که در برنامه ششم 25 درصد صرفه جویی در مصرف آب در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: راهی جز مشارکت بخش خصوصی در حل بحران آب نیست.
محمد حسین شریعتمدار ، اجرای مدیریت مشارکتی آب در قالب شرکت های تعاونی در گلستان را طرحی نو و موفق دانست و گفت: امروز به اجرا و توسعه چنین طرح هایی که به رفع بحران آب و اشتغال در کشور کمک کند، بیشتر نیاز داریم.
وی پیشنهاد کرد که نتیجه اجرای طرح مدیریت مشارکتی آب در قالب شرکت های تعاونی در گلستان پررنگ تر در میان جامعه هدف در سایر استان ها با برگزاری نشست ها و فراهم سازی امکان بازدید از طرح در گلستان اطلاع رسانی شود تا چنین طرح هایی دردیگر استان ها نیز بومی سازی شده و گسترش یابد.
رییس کمیسیون آب ومحیط زیست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ادامه داد: برای گذر از بحران آب و کمبود اشتغال در کشور، راهی جز مشارکت گرفتن از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نداریم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای همکاری در توسعه کشاورزی و رفع بحران آب و اشتغال پایدار در جامعه آمادگی دارد تا امکانات را در کنار سایر دستگاه های مرتبط فراهم کند.

* 135هزار بهره بردار بخش کشاورزی گلستان
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان نیز با اشاره به وضعیت کشاورزی گلستان و نقش آن در افزایش درآمد اهالی و ایجاد اشتغال، گفت: این استان در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی و دمای هوای تا 50 درجه سانتیگراد در فصل گرم سال، تجربه بدی در تامین آب و کشاورزی داشت.
رمضان بهرامی افزود: این استان 135 هزار بهره بردار کشاورزی دارد و امروز خواسته آنها واگذاری مدیریت آب به بخش خصوصی است تا راندمان استفاده از آب در توسعه کشاورزی و ایجاد اشتغال در منطقه بهتر از قبل شود.
وی بر آموزش بهره برداران بخش کشاورزی و هماهنگ شدن بیش از گذشته دستگاه های مرتبط و مشارکت گرفتن از بخش خصوصی نیز تاکید کرد.

*راه نجات آب و خاک گلستان توسعه کشت پنبه است
رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: راه نجات آب و خاک در این استان توسعه کشت پنبه است.
مختار مهاجر افزود: لزوم تثبیت منابع آبی، بازسازی خاک و اشتغال پایدار در این استان، سرمایه گذاری در توسعه کشت پنبه را ضروری کرده است.
وی با بیان این که مدیریت مشارکتی آب مهمترین وضروری ترین موضوع در بخش کشاورزی است، گفت: مدیریت مشارکتی آب از چند سال قبل با مشارکت کارشناسان کشور ژاپن و سازمان جهادکشاوری گلستان به اجرا در آمده است
به گفته وی اجرای طرح مشارکتی آب با همکاری آژانس همکاری های بین المللی ژاپن( جایکا) در استان گلستان علاوه بر افزایش راندمان آب و کشاورزی، باور کار تیمی را در استان توسعه داد.
وی افزود: با توجه به بازدهی مطلوب این طرح طی سال جاری اجرای طرح های مشارکتی آب در حوزه کشاورزی روستاهای قره بلاغ در حاشیه سد زرین گل علی آباد و سلطانعلی گنبدکاووس آغاز می شود.
مهاجر افزود: گسترش شرکت های تعاونی آب بران جزو سیاست های وزارت جهادکشاورزی به شمار می رود و این امر کمک و همراهی وزارت نیرو را بیش از گذشته می طلبد.
وی از همکاری نکردن دستگاه ها برای مدیریت آب در توسعه کشاورزی استان نیز گلایه کرد.
رییس جهادکشاورزی گلستان همچنین با بیان این که سالانه 400 میلیون متر مکعب آب در استان به درستی مدیریت نشده و از دسترس خارج می شود، گفت: اگر روش های آبیاری اصلاح و همکاری دستگاه ها را در ابن بخش داشته باشیم می توان این مقدار آب را ذخیره سازی کرد.
در این میرگزد که روسای اتاق های بازرگانی گرگان، ساری، رشت، بجنورد و سمنان، شماری از کارشناسان وزارت نیرو و همچنین کشاورزان و کارشناسان جهاد کشاورزی گلستان حضور داشتند، اجرای طرح مدیریت مشارکتی آب در تازه قلعه گرگان در سطح دو هزار و 955 هکتار از سوی عبدالوهاب قزل مجری این طرح تشریح شد.
به گفته وی، اجرای این طرح با همراهی آژانس همکاری های بین المللی ژاپن( جایکا) و جهادکشاورزی گلستان در مدت پنج سال برنامه ریزی شده بود که در فاصله سال های 1387تا 1392اجرا و از مزایای آن تقسیم و توزیع آب، نگهداری سازه های آبیاری، کانال کشی و ایجاد ایستگاه های پمپاژ به وسیله خود کشاورزان بود.
قزل افزود: با اجرای این طرح راندمان تولید گندم در زمین های آبی از 2800 کیلوگرم سال 89 به 3900 کیلوگرم در سال 95 و تولید گندم در زمین های دیم از 2 هزار کیلوگرم در سال 89 به 3500 کیلوگرم در سال 95 افزایش یافت.
وی از اجرای این طرح در توسعه کشاورزی به عنوان تنها نسخه مدیریت مشارکت آب نام برد و خواستار گسترش آن در سایر استان ها با توجه به ظرفیت های هر منطقه شد.
استان گلستان واقع در شمال کشور با داشتن 650 هزار هکتار زمین های کشاورزی مرغوب از قطب های مهم تولیدات زراعی و باغی است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید