با اطمینان وارد بورس شوید | اتاق خبر
کد خبر: 359556
تاریخ انتشار: 26 تیر 1395 - 23:10
ایجاد بازارهای مالی منطبق با شریعت همواره یکی از دغدغه‌های اصلی کشورهای اسلامی بوده است.

به گزارش اتاق خبر، با توجه به اینکه در دین مبین اسلام همواره به ایجاد نظام مالی اسلامی تاکید شده، بازار سرمایه ایران در چند سال اخیر با ایجاد کمیته فقهی و تدوین قوانین با توجه به ارکان اسلامی در این زمینه نسبت به دیگر بازارها پیشرو بوده است. حاصل تلاش کمیته فقهی سازمان بورس افزایش ارزش بازار صکوک در سال گذشته از ۷۲۰۰ میلیارد تومان به ۵۲۰ هزار میلیارد تومان در امسال است. در همین راستا همایش سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از منظر فقهی در نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه تهران برگزار شد و سازمان بورس پذیرای علاقه‌مندان حوزه مالی اسلامی بود. در این جلسه ابزارهای مالی اسلامی مورد استفاده در بازار سرمایه بررسی و به سرمایه‌گذاران بورسی اطمینان داده شد که ورود به بورس تهران از نظر فقهی با شرع مقدس اسلام تطابق دارد.


افزایش ارزش بازار صکوک
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست فقهی سرمایه‌گذاری از منظر اسلام در حاشیه نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با اشاره به اینکه در سال گذشته حاصل تلاش کمیته فقهی در صحنه عمل افزایش ارزش بازار صکوک اسلامی از ۷۲۰۰ میلیارد تومان به ۵۲۰ هزار میلیارد تومان ظرف یک سال بود، افزود: این در حالی بود که اقبال عمومی به این اوراق به حدی است که تقاضای بالایی برای این اوراق در بازار وجود دارد.
به گزارش سنا، محمد فطانت با اشاره به اینکه اقبال به این اوراق مختص سرمایه‌گذاران داخلی نیست، افزود: در سایر بازارهای دنیا سرمایه‌گذاران علاقه‌مند هستند که صکوک اسلامی را به سبد خود اضافه کنند. درحال‌حاضر کارگزاران اعلام کرده‌اند که بخشی از این اوراق از سوی سرمایه‌گذاران خارجی خریداری شده است. سخنگوی سازمان بورس با اشاره به تلاش بازارهای بین‌المللی برای معامله اوراق صکوک اسلامی کشور ما افزود: درحال‌حاضر در تلاش هستیم تا این اوراق در سایر کشورها عرضه شود و سازمان بورس در تلاش است تا با رفع موانع قانونی انتشار صکوک در بازارهای بین‌المللی توسعه یابد. رییس سازمان بورس ادامه داد: در گذشته مهم‌ترین دغدغه این بود که مباحث اقتصاد اسلامی تبدیل به یک محصول مالی قابل عرضه در دنیا شود. به گفته وی، شاید کافی نباشد که فقط تحقیق در حوزه شریعت انجام شود بلکه باید ابزارهای مالی مبتنی بر آن نیز برای عرضه در بازارهای مالی طراحی شود. وی به مزیت‌های اوراق مالی اسلامی اشاره کرد و گفت: آنچه امروز در بازار منتشر شده، مبتنی بر معاملاتی شفاف است. همچنین شفافیت براساس گزارش‌های ۳ ماهه است که سرمایه‌ها چگونه صرف شده و وجود ارکان مختلف که نقش ضامن را برعهده دارند نیز بر ماهیت و عمق این اوراق افزوده است و به سرمایه‌گذار این اطمینان را می‌دهد که صاحب محصولی هستند که از مزیت‌هایی درباره پوشش ریسک برخوردار است و حاصل آن اقبال داخلی و خارجی به این محصول خواهد بود. فطانت با اشاره به اینکه هدف ما در بازار سرمایه این است که این کمیته را جهانی و محصولات را در بازارهای بین‌المللی عرضه کنیم، گفت: اقتدار کشورها به این است که چگونه می‌توانند تجهیز منابع کرده و پول‌های خرد را در بخش‌های واقعی اقتصاد سرمایه‌گذاری کنند.

 

وی با اشاره به چشم‌انداز بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه گفت: در بودجه و برنامه توسعه تبصره‌ها، ماده‌ها و عناوینی گذاشته شده که چشم‌انداز بازار صکوک در دو، سه سال آینده بسیار بیشتر از امروز خواهد بود. آیت‌الله مصباحی‌مقدم رییس کمیته فقهی در این همایش که با هدف تقدیر از اعضای کمیته فقهی برگزار شد، گفت: اکنون سه دوره و قریب به ۹ سال از فعالیت کمیته فقهی را پشت سر گذاشته‌ایم. در ابتدا پیش‌بینی نمی‌شد این برکات بر این فعالیت مترتب باشد. رییس کمیته فقهی هدف از تشکیل این کمیته را بررسی ابزارهای مالی و روش‌های تامین سرمایه بنگاه‌های اقتصادی و نظارت بر آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های بازار سرمایه از منظر فقهی دانست و ادامه داد: در این سه دوره جلسات منظمی با اساتید امور مالی، حقوق‌دان‌ها، اقتصاددان‌ها، کارشناسان آشنا با مباحث اقتصادی و مالی برگزار شد. آیت‌الله مصباحی‌مقدم با ذکر این نکته که کمیته فقهی از ۵ فقیه برجسته تشکیل شده است، بیان کرد: در کنار کمیته فقهی بازار سرمایه، یک کمیته فرعی فقهی وجود دارد که پل ارتباطی ما با مراجع و فقهای قم است. وی ادامه داد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی یک اصل غیرقابل تغییر وجود دارد و آن اسلامی بودن ایران است. این اصل حکایت از آن دارد که همه قوانین و مقررات باید با شرع مقدس اسلام تطابق داشته باشد، اما پیش از این نهادی که بتواند براساس شرع بر بازار سرمایه نظارت داشته باشد، وجود نداشت. بر همین اساس ۹ سال پیش کمیته فقهی بازار سرمایه در سازمان بورس تشکیل شد و فعالیت آن با حمایت محمد فطانت تداوم یافت. وی ادامه داد: این رویکرد یک شجره طیبه است که با رجوع به اخلاق بنا نهاده شده است. امروز همه ابزارها و روش‌ها در بازار سرمایه، براساس شرع اسلام است و اعتماد مومنان که دغدغه شرع دارند، به بازار سرمایه ایجاد شده است. آیت‌الله مصباحی‌مقدم افزود: همه ابزارها و روش‌های بازار سرمایه در این کمیته بررسی شده است. امروز ابزار یا روشی در بازار سرمایه وجود ندارد که در این کمیته بررسی نشده باشد و یا مورد تایید نباشد از این‌رو ملت متدین ایران می‌توانند با اطمینان خاطر در بورس سرمایه‌گذاری کنند. رییس کمیته فقهی بازار سرمایه به تاثیر فرامرزی این کمیته اشاره کرد و بیان کرد: تاکنون ۸ دوره گردهمایی بین‌المللی با موضوع ابزارهای اسلامی بازار سرمایه برگزار شده است. هدف از برگزاری این گردهمایی‌ها آموزش و انتقال تجربیات جمهوری اسلامی به سایر کشورهای اسلامی بوده است. کمیته فقهی با نگاه به اصول حاکم بر همه مذاهب اسلامی ابزارها و روش‌های بازار سرمایه را بررسی کرده است و از همین نظر مورد استقبال جهان اسلام قرار گرفته و فعالیت آن بعد بین‌المللی
 دارد. گفتنی است آیت‌الله محمدعلی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب و حجت‌الاسلام عباس موسویان دبیر کمیته فقهی بازار سرمایه ازدیگر سخنرانان این همایش بودند.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید